Telefony

AMD nie planuje wejścia na rynek smartphonów

przeczytasz w 2 min.

Koncern AMD obecnie nie planuje ekspansji na rynek smartphonów. W najbliższym czasie można się jednak spodziewać intensywniejszych działań na rynku tabletów. Czy jednak w przyszłości może dojść do wejścia na rynek smartphonów?

Według tymczasowego prezesa AMD, koncern z Sunnyvale nie ma w najbliższym czasie planów wejścia na rynek smartphonów, a przyczyn tego stanu należy szukać w braku opracowanego procesu rozwoju oraz brakach w przygotowaniu odpowiednich układów. Taka sytuacja ma miejsce pomimo przygotowania ostatnio rozchwytywanych układów Fusion - które jak zapewnia AMD mogą pracować w trybach pobierających zaledwie 1 Wat.

Warto przeczytać:
Tak wygląda dwuprocesorowy Radeon HD 6990
 GeForce GTX 590 – premiera na dniach?

Niestety koncern nie ma obecnie planów tworzenia jeszcze bardziej energooszczędnej wersji układu wywodzącego się z architektury Brazos. Dla mnie ta sytuacja wydaje się nieco dziwna, gdyż "zieloni" dysponują już odpowiednimi układami wymagającymi jeszcze co prawda usprawnień, ale nadającymi się już do podjęcia choćby skromnych prób wślizgnięcia się na ten rozwijający się w błyskawicznym tempie rynek smartphonów.

Rynek smartphonów rozwija się w tak gwałtownym tempie i ciągle zwiększa się zapotrzebowanie na takie produkty. Więc nikogo nie powinno dziwić, iż nawet największy konkurent AMD - firma Intel postanowiła spróbować sił na tym rynku. Według najnowszych wiadomości "niebieski" gigant ma jeszcze w tym roku wdrożyć na rynek swój układ typu SoC dedykowany smartphonom.

Jaka będzie więc odpowiedź AMD? Cóż w tej chwili żadna, choć znalazła się już spora grupa osób sądzących, iż może to być tylko zasłona dymna, po to aby Intel się nie spieszył z udoskonalaniem swojego produktu. Czy jednak tak będzie? Nie wiadomo. Wierząc opinii wielu ekspertów poprzedni prezes AMD (CEO) Dirk Meyer został zwolniony za opieszałość i brak planów w kwestii ekspansji firmy na nowe rynki w tym tablety i smartphony. W tej chwili jednak jak widzimy część polityki firmy uległa zmianie gdyż, AMD wyraźnie otworzyło się na rynek tabletów internetowych. Co prawda w dalszym ciągu nie jest to czego byśmy oczekiwali ale jak na początek powinno wystarczyć. Również jeśli chodzi o kwestie smartphonów, to "zieloni" tym razem z uporem maniaka już nie twierdzą, że wejście na ten rynek nie będzie miało miejsca, a jedynie przekazują jedno stanowisko, że ten rynek wymaga obserwacji i analiz i dopiero w przyszłości po jego pełnym ukształtowaniu firma może podjąć stosowne kroki. A więc nie padło słowo "nie". Nie teraz ale może w przyszłości?

Dirk Meyer były prezes AMD - czy to on jest winny tej sytuacji?

Prezes AMD - Thomas Seifert w jednym ze swoich ostatnich wywiadów stwierdził, iż duża liczba rywali oraz niewielkie ceny układów i też duża fragmentacja tego rynku miała by negatywny wpływ na osiągnięte przychody z tego rynku. Skoro zyski mogą być niewielkie - to po co w to inwestować? Zapowiedział jednak, że firma będzie intensywnie pracowała nad zmienianiem zużycia energii układów Fusion, a w przypadku następnej generacji tych układów Fusion II - być może będziemy mogli się spodziewać wejścia na ten rynek. Seifert nie krył też swojej radości z powodu ciepłego przyjęcia układu Ontario w tabletach, które do tej pory zaprezentowały takie firmy jak Acer i MSI. Czy jednak koncern AMD robi dobrze, że w tej chwili nie zamierza dokonywać ekspansji na rynek smartphonów?

Źródło: XbitLabs

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Skoro zyski mogą być nie wielkie - to po co w to inwestować?" pewnie po to, by zarobic? Rynki smarhponow i malych przenosnych urzadzen z roku na rok rozsna kilkadziesiat razy szybciej niz PC czy laptopow.

  Rynek komputerow osobistych jest juz nasycony i nie wiele sie tam zmieni. Natomiast to co sie dzieje w temacie smartphonow? ... jesli ktos teraz wchodzi i zdola zdobyc "smieszne" 25% rynkow, moze sie spodziewac sie kosmicznych zwrotow nakladu.

  ... AMD chyba niedlugo znowu bedzie zmieniac szefa :P
  • avatar
   Darkeners
   0
   Fusion, a Tegra od Zielonych to zupełnie coś innego, a wpychanie Fusiona tzn. architektury do x86 do telefonów to nieporozumienie. AMD musiałoby tworzyć układ na licencji ARM... jeszcze Bulldożera nie ma, ledwie walcza z Intelem, a maja sie jeszcze na ARM pchać? Musieliby zatrudnić parę osób do tego...
   • avatar
    Darkeners
    0
    Generalnie ja bym nie był zły, jakby wypuścili coś do Walki z Tegrą, ale pamiętajmy ARM to nie tylko Tegra, ale duże firmy jak Qualcomm, Texas I..cośtam..., Samsung (choć głównie dla siebie) i jeszcze pare pomniejszych jak Creative z Zii by się znalazło. Poza tym dla AMD oznaczałoby to kupienie firmy jakiejś z doświadczeniem w ARM, do tego zainwestowanie w to nie małych pieniędzy (NVIDIA dostala male "wsparcie" od Intela wysokosci 1,5 miliarda) i do tego powstałby Dylemat, czy u TSMC ktore bardziej jest zwiazane z NVIDIa produkować Radeony (czy też bodajże Fusion), czy produkować tez ARM? TSMC nie uciągnie wszystkich zamowień.
    • avatar
     jewgienij
     0
     Uwielbiam wiadomosci o tym, ze ktos NIE ZAMIERZA czegos robic. Oswiadczam, ze nie zamierzam pokonac Intela i AMD na rynku procesorow. Nawet nie zamierzam produkowac jakichkolwiek x86. W zwiazku z doniosloscia mojego oswiadczenia spodziewam sie w ciagu 2 godzin powaznych opracowan nt. mojej postawy na fudzilla.com oraz tomshardware.com... O ile takowe nie powstana, bede zmuszony uznac benchmark.pl za portal niepowazny, nie wywolujacy oddzwieku w swiecie oraz ignorowany przez profesjonalistow. Sorki.