Karty graficzne

AMD: przechytrzyliśmy Nvidię początkowymi cenami Radeonów RX 5700

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
40 komentarzy Dyskutuj z nami

Według Scotta Herkelmana z AMD, obniżka cen Radeonów była już wcześniej zaplanowana. Producent czekał na premierę konkurencyjnych modeli SUPER.

Ostatnie tygodnie były wyjątkowo gorące na rynku kart graficznych – ledwo co AMD zapowiedziało karty Radeon RX 5700, to Nvidia już wypuściła ulepszone modele GeForce RTX 20 SUPER. Mogłoby się wydawać, że to zieloni zaskoczyli konkurencję atakiem wyprzedzającym. Ale czy na pewno?

AMD zapowiedziało nowe karty graficzne już w czerwcu, podczas targów E3 2019 – Radeon RX 5700 miał kosztować 379 dolarów, a Radeon RX 5700 XT 449 dolarów. Po premierze kart graficznych GeForce RTX 2060 SUPER i GeForce RTX 2070 SUPER, producent zdecydował jednak obniżyć ceny odpowiednio do 349 i 399 dolarów.

Radeon RX 5700 i Radeon RX 5700 XT

W takiej sytuacji to AMD zaskoczyło Nvidię… a przynajmniej tak twierdzi Scott Herkelman, wiceprezes i szef działu Radeon Division. W rozmowie z serwisem HotHardware, Hakelman potwierdził, że blef z początkowymi cenami Radeonów był zaplanowaną taktyką:

„Ich [Nvidii] rdzenie są dosyć duże i wiedzieliśmy na co mogą sobie pozwolić na podstawie cen, marż i tego jak obecnie wyceniają swoje produkty. […] Ogłosiliśmy początkowe ceny i czekaliśmy na to co wydadzą. Potem zrobiliśmy odpowiedni krok, nie tylko, by zdetronizować serię SUPER, ale też żeby pokonać modele 2060 i 2070.”

Trzeba przyznać, że decyzja o obniżeniu cen była wyjątkowo dobra – mocno poprawiła konkurencyjność kart i w ostateczności przyczyniła się do ich sukcesu. Na całym zamieszaniu oczywiście zyskali klienci. Jak nowe Radeony wypadają w starciu z GeForce’ami? Zainteresowanych odsyłamy do naszej premierowej recenzji.

Źródło: Hot Hardware, BitTech

Warto zobaczyć również:

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Faflucy
  Ja bym chciał zobaczyć jak AMD przechytrza NVIDIE i wydaje produkt wydajniejszy od 2080Ti
  19
 • avatar
  HemaN
  W ankiecie brakuje odpowiedzi: zima zaskoczyła drogowców :D .
  10
 • avatar
  Konto usunięte
  To zrozumiałe, przecież ruchy planuje się z maksymalnym możliwym do wykonania wyprzedzeniem. Im lepiej przewidzisz ruch przeciwnika tym lepszy efekt osiągniesz.
 • avatar
  szymcio30
  Wydajność konkurencyjna, ale kultura pracy to przecież dramat w porównaniu do kart NVIDII. Do tego brak dodatkowych rdzeni odpowiedzialnych za ray tracing co powoduje, że karty są już przestarzałe. Także AMD nie miało wyjścia i musiało obniżyć ceny
 • avatar
  piccardo
  Jakoś tak jest trochę artykułów a nawet filmików na YT gdzie ludzie pokazują zmowę obu firm ba nawet karę zapłacili za zawyżanie cen... To że teraz AMD wróciło do normalnych cen to żadne przechytrzenie...
 • avatar
  voxcordi
  AMD przechytrzyło samych siebie... Niższe ceny serii RX i tak nie wpłyną na wizerunek NV.
 • avatar
  frankcook
  " Na całym zamieszaniu oczywiście zyskali klienci. " Przepraszam ale nie do końca rozumiem. AMD stwierdza, że wiedziało, że NVIDIA wyda odpowiedź, dlatego zapowiedzieli karty w wyższej cenie niż zamierzali je naprawdę sprzedawać. NVIDIA odpowiada na zawyżone ceny przez co sama trochę zawyża ceny, AMD sprzedaje GPU po cenie w której zamierzali na samym początku. Gdzie tu zyskuje klient?
 • avatar
  PadreToshi
  zaskoczył mnie nowy interfejs strony Benchmark, negatywnie
 • avatar
  mufasa
  przechytrzcie i mnie drogie amd
  nawet puch na dil już nie mam :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Benchmark schodzi na psy. Pisać o tym, o czym inni pisali dwa tygodnie temu.
 • avatar
  tazik21
  Rx 5700 trzeba być napalonym masohista, żeby kupić kartę z turbiną za januszowe 1600 zł: 3.7 zł= 432$
  -1
 • avatar
  PITUCH3
  taaa NV obniżyła ceny o 30% , AMD musiał się dostosować , poleciał chyba po kosztach, sztuczka na miarę marketingu XXI wieku , dobre ......
  -1
 • avatar
  marianb
  Jak się robi mało konkurencyjny szajs to i cenami nie ma co szaleć.
  -4