Karty graficzne

AMD: przechytrzyliśmy Nvidię początkowymi cenami Radeonów RX 5700

przeczytasz w 1 min.

Według Scotta Herkelmana z AMD, obniżka cen Radeonów była już wcześniej zaplanowana. Producent czekał na premierę konkurencyjnych modeli SUPER.

Ostatnie tygodnie były wyjątkowo gorące na rynku kart graficznych – ledwo co AMD zapowiedziało karty Radeon RX 5700, to Nvidia już wypuściła ulepszone modele GeForce RTX 20 SUPER. Mogłoby się wydawać, że to zieloni zaskoczyli konkurencję atakiem wyprzedzającym. Ale czy na pewno?

AMD zapowiedziało nowe karty graficzne już w czerwcu, podczas targów E3 2019 – Radeon RX 5700 miał kosztować 379 dolarów, a Radeon RX 5700 XT 449 dolarów. Po premierze kart graficznych GeForce RTX 2060 SUPER i GeForce RTX 2070 SUPER, producent zdecydował jednak obniżyć ceny odpowiednio do 349 i 399 dolarów.

Radeon RX 5700 i Radeon RX 5700 XT

W takiej sytuacji to AMD zaskoczyło Nvidię… a przynajmniej tak twierdzi Scott Herkelman, wiceprezes i szef działu Radeon Division. W rozmowie z serwisem HotHardware, Hakelman potwierdził, że blef z początkowymi cenami Radeonów był zaplanowaną taktyką:

„Ich [Nvidii] rdzenie są dosyć duże i wiedzieliśmy na co mogą sobie pozwolić na podstawie cen, marż i tego jak obecnie wyceniają swoje produkty. […] Ogłosiliśmy początkowe ceny i czekaliśmy na to co wydadzą. Potem zrobiliśmy odpowiedni krok, nie tylko, by zdetronizować serię SUPER, ale też żeby pokonać modele 2060 i 2070.”

Trzeba przyznać, że decyzja o obniżeniu cen była wyjątkowo dobra – mocno poprawiła konkurencyjność kart i w ostateczności przyczyniła się do ich sukcesu. Na całym zamieszaniu oczywiście zyskali klienci. Jak nowe Radeony wypadają w starciu z GeForce’ami? Zainteresowanych odsyłamy do naszej premierowej recenzji.

Źródło: Hot Hardware, BitTech

Warto zobaczyć również:

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Faflucy
  19
  Ja bym chciał zobaczyć jak AMD przechytrza NVIDIE i wydaje produkt wydajniejszy od 2080Ti
  • avatar
   HemaN
   10
   W ankiecie brakuje odpowiedzi: zima zaskoczyła drogowców :D .
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    To zrozumiałe, przecież ruchy planuje się z maksymalnym możliwym do wykonania wyprzedzeniem. Im lepiej przewidzisz ruch przeciwnika tym lepszy efekt osiągniesz.
    • avatar
     szymcio30
     2
     Wydajność konkurencyjna, ale kultura pracy to przecież dramat w porównaniu do kart NVIDII. Do tego brak dodatkowych rdzeni odpowiedzialnych za ray tracing co powoduje, że karty są już przestarzałe. Także AMD nie miało wyjścia i musiało obniżyć ceny
     • avatar
      piccardo
      1
      Jakoś tak jest trochę artykułów a nawet filmików na YT gdzie ludzie pokazują zmowę obu firm ba nawet karę zapłacili za zawyżanie cen... To że teraz AMD wróciło do normalnych cen to żadne przechytrzenie...
      • avatar
       voxcordi
       1
       AMD przechytrzyło samych siebie... Niższe ceny serii RX i tak nie wpłyną na wizerunek NV.
       • avatar
        frankcook
        1
        " Na całym zamieszaniu oczywiście zyskali klienci. " Przepraszam ale nie do końca rozumiem. AMD stwierdza, że wiedziało, że NVIDIA wyda odpowiedź, dlatego zapowiedzieli karty w wyższej cenie niż zamierzali je naprawdę sprzedawać. NVIDIA odpowiada na zawyżone ceny przez co sama trochę zawyża ceny, AMD sprzedaje GPU po cenie w której zamierzali na samym początku. Gdzie tu zyskuje klient?
        • avatar
         PadreToshi
         1
         zaskoczył mnie nowy interfejs strony Benchmark, negatywnie
         • avatar
          mufasa
          0
          przechytrzcie i mnie drogie amd
          nawet puch na dil już nie mam :D
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Benchmark schodzi na psy. Pisać o tym, o czym inni pisali dwa tygodnie temu.
           • avatar
            tazik21
            -1
            Rx 5700 trzeba być napalonym masohista, żeby kupić kartę z turbiną za januszowe 1600 zł: 3.7 zł= 432$
            • avatar
             PITUCH3
             -1
             taaa NV obniżyła ceny o 30% , AMD musiał się dostosować , poleciał chyba po kosztach, sztuczka na miarę marketingu XXI wieku , dobre ......
             • avatar
              marianb
              -4
              Jak się robi mało konkurencyjny szajs to i cenami nie ma co szaleć.