Komputery

AMD przejmuje giganta technologicznego – to największa transakcja w branży

przeczytasz w 1 min.

O tej transakcji mówiło się od dawna, ale w końcu wszystko stało się jasne – firma AMD ogłosiła zakończenie procesu nabycia firmy Xilinx, czyli jednego z liderów w branży wydajnej i adaptacyjnej komputeryzacji.

AMD przejmuje Xilinx – giganta branży FPGA

Firma Xilinx to największy światowy producent i projektant FPGA (Field Programmable Gate Array), czyli zaawansowanych programowalnych układów logicznych. Jej przejęcie przez AMD było zapowiadane już pod koniec ubiegłego roku, ale cały proces zakończył się dopiero teraz. AMD miało zapłacić za amerykańskiego giganta 49,8 miliarda dolarów (chociaż początkowo mówiło się o 35 miliardach dolarów).

Po przejęciu przez AMD, Xilinx stanie się częścią grupy AMD Adaptive and Embedded Computing Group (AECG), którą kierować będzie Victor Peng, czyli były dyrektor generalny Xilinx. Dodatkowo szeregi "czerwonych" zasili ponad 15 000 wykwalifikowanych inżynierów. AECG pozostanie zorientowane na tworzeniu wiodących rozwiązań wbudowanych, FPGA i adaptacyjnych SoC dla swoich rdzennych rynków.

AMD przejmuje Xilinx

Co to dla branży ozacza przejęcie Xilinx?

Przejęcie Xilinx przez AMD to największa transakcja tego rodzaju w historii branży półprzewodników i jednocześnie transakcja, która łączy dwóch liderów o uzupełniającym się portfolio produktów, klientów oraz doświadczeniu rynkowym. Wartość TAM (Total Addressable Market, czyli całkowicie adresowalnego rynku) ma wzrosnąć z 80 miliardów do 135 miliardów dolarów.

AMD przejmuje Xilinx

AMD uzyska tutaj nowych klientów i otworzy możliwości działania na nowych rynkach – warto wymienić tutaj takie segmenty, jak: przewodowa i bezprzewodowa komunikacja, motoryzacja, przemysł, testy, a także lotnictwo, technologie kosmiczne, obrona, technologie nadawcze, pomiary, emulacja i rozwiązania konsumenckie.

Przy okazji mówi się o rozwoju zaawansowanej technologii, w tym wiodących rozwiązaniach składania układów scalonych, technologii chipletów i wewnętrznych połączeń, sztucznej inteligencji, specyficznych architektur i najlepszych w swojej klasie platform programowych.

AMD przejmuje Xilinx

AMD przejmuje Xilinx

AMD przejmuje Xilinx

AMD oczywiście działa z zamiarem zwiększenia zysków. Transakcja ma zapewnić wiele zróżnicowanych strumieni dochodu na nowych rynkach o długich cyklach produktowych i wysokiej marży. Pierwsze produkty zaprojektowane już po przejęciu mamy zobaczyć dopiero w przyszłym roku.

Źródło: AMD

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  greglion
  24
  Paweł Maziarz
  Typowy sprzętowiec, dla którego świat gier, smartfonów i motoryzacji mógłby nie istnieć. Z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko co można znaleźć w sieci. Cesarz clickbaitu. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory. xD
  • avatar
   Warmonger
   11
   Jeszcze trochę i cały świat będzie należał do kilku korporacji ¯\_(ツ)_/¯
   • avatar
    PerfectDAY
    6
    Miło widzieć, że AMD się rozwija.
    • avatar
     Ciekawski_
     4
     Czyli Nvidii nie udało się przejąć ARM, natomiast AMD udało się przejąć Xilinx.
     AMD vs Nvidia 1:0 :-)
     • avatar
      paankracyk
      3
      Jeszcze rok temu wszyscy mówili o NVIDII przejmującej ARC. AMD ze swoimi planami zakupowymi było gdzieś w cieniu, mówiło się, że po sfinalizowaniu tej transakcji nie będą w stanie dłużej nawiązywać walki z zielonymi. Dzisiaj wiemy już, że NVIDIA wycofuje się z zakupu ARC, a AMD święci swój triumf. Dla mnie fajnie, bo chciałbym, żeby AMD było w stanie nadal konkurować także z NVIDIĄ (ich obecna iteracja kart graficznych moim zdaniem wciąż odstaje od konkurencji, zwłaszcza jeśli chodzi o konkurowanie z takimi technologiami jak DLSS). Z drugiej jednak strony sytuacja robi się całkiem ciekawa - po anulowaniu dealu z ARC NVIDIA ma pod ręką wolnych kilkadziesiąt miliardów na wydatki. Ciekawe na co spożytkują tę kasę :).
      • avatar
       neonowka
       -1
       Takie słabe tłumaczenie materiałów prasowych, te kalki językowe kłują w oczy.
       • avatar
        racedriver
        -2
        pięknie wtopili kasę
        • avatar
         blamek
         -4
         No to Xilinx awansowało w książce telefonicznej :P