Karty graficzne

AMD Radeon 300 i M300: plany wydawnicze nowych kart graficznych

przeczytasz w 1 min.

Wiemy jakich kart graficznych możemy się spodziewać w tym roku, a także co przygotowuje dla nas producent na następny rok.

AMD Radeon R9 390X karta graficzna

Firma AMD udostępniła swoje plany wydawnicze na najbliższe lata. Oprócz wcześniej ujawnionych planów dotyczących procesorów, pojawiły się też plany związane z kartami graficznymi.

Niestety, na samym początku musimy Was zmartwić, bo producent nie ujawnił żadnych nowych szczegółów ponad to, co zaprezentował na konferencji Financial Analyst Day 2015. Potwierdzono jedynie oznaczenie modeli dla komputerów stacjonarnych - będą one należeć do serii Radeon 300, a więc niesprawdziły się tutaj pogłoski o wprowadzeniu nowej serii Radeon 400. Mamy więc same ogólniki i informacje, których mogliśmy się domyślić – tyle tylko, że teraz zostały przedstawione oficjalnie.

AMD Radeon 300 - plany wydawnicze kart graficznych na 2015 rok

Jeżeli chodzi o komputery stacjonarne, czeka nas premiera wydajnych kart z serii Radeon R9 300 i słabszych Radeon R7 300. To właśnie w tych modelach producent planuje wprowadzić nowe pamięci HBM, które oferują znacznie lepsze możliwości od obecnie stosowanych GDDR5 – 3-krotnie wyższą wydajność w przeliczeniu na wat i o 50% niższy pobór energii elektrycznej. W prezentacji pojawił się projekt tajemniczego akceleratora, który może być topowym Radeonem R9 390X.

AMD Radeon M300 - plany wydawnicze kart graficznych na 2015 rok

W przypadku kart mobilnych producent zastosuje podział na trzy segmenty: wydajny Radeon R9 M300, średni Radeon R7 M300 oraz słabszy Radeon R5 M300. Szczegóły odnośnie specyfikacji jeszcze nie zostały ujawnione.

AMD Financial Analyst Day 2015

Przy okazji warto wspomnieć o planach na przyszły rok, bo tutaj jest już zdecydowanie ciekawiej. Inżynierowie planują wprowadzić technologię produkcji 14 nm FinFET, a także 2-krotnie zwiększyć efektywność energetyczną. Jest więc na co czekać.

Źródło: AMD

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blashix
  10
  Małe jest piękne!
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   AMD to jedyna prawdziwa firma,intel i nv tylko zżyna!
   oneone!
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Slajdy są, dat brak.
    • avatar
     lazar47
     1
     "które oferują nacznie lepsze możliwości"
     wkradł się błąd - nacznie :)
     • avatar
      deel77
      0
      AMD ma problemy i to widać. Slajdy zamiast prezentacji. Mantle do piachu (a tyle było szumu), CPU już dawno odpuścili.. Jedyne co ich trzymało to GPU, ale tutaj odgrzewają kotlety.
      Jednym słowem bieda.

      • avatar
       pawlopicasso
       0
       Cierpliwości...
       • avatar
        Franz
        -8
        Robią się coraz bardziej niepoważni - po co takie pierdoły publikują - taki ogólne plany wydawnicze to może pokazać każdy człowiek choć trochę zainteresowany branżą komputerową, nie trzeba być pracownikiem marketingu w AMD.