Laptopy

AMD Radeon HD 6990M wkrótce w laptopach

przeczytasz w 2 min.

AMD zaprezentował mobilną kartę graficzną Radeon HD 6990M, która wykorzystuje jeden procesor graficzny i oferuje najlepszą wydajność spośród wszystkich innych, mobilnych akceleratorów 3D tej firmy.

Pomimo faktu, iż AMD wydało już swoje wszystkie desktopowe karty graficzne z serii Radeon HD 6000, to oferta mobilnych układów graficznych dotychczas nie była kompletna. Brakowało w niej najwydajniejszego układu, który mogłaby konkurować z modelami GeForce GTX 580M i GTX 570M z firmy Nvidia. Sytuacja ta się jednak zmieniła, bowiem gigant z Sunnyvale wprowadził do swojej oferty swoją flagową, mobilną kartę graficzną.

AMD Radeon HD 6990M to układ, który oferuje 1120 procesorów strumieniowych, 56 jednostek teksturujących, 128 jednostek Z/Stencil oraz 32 jednostki rasteryzujące. Specyfikację układu można by zatem porównać do chipu Barts XT, który znamy z desktopowego Radeona HD 6870. Jego wydajność jest jednak mniejsza, bowiem wynosi 1,6 TFLOPS-a, podczas gdy HD 6870 osiąga 2 TFLOPS-y. Oprócz tego, karta została wyposażona w 2 GB pamięci GDDR5 o 256-bitowej magistrali dostępu. Domyśle taktowania HD 6990M wynoszą 715 MHz dla rdzenia oraz 3600 MHz dla pamięci.

AMD chwali się, że wydajność jego najwydajniejszej, mobilnej karty graficznej jest o 25% większa niż w przypadku konkurencji – zapewne chodzi tutaj o GeForce'a GTX 580M lub 570M. Czyżby zatem Radeon HD 6990 od AMD oferował największą wydajność pośród desktopowych i mobilnych kart graficznych? Póki co musimy czekać na obiektywne testy.
 

mobilna karta graficzna AMD Radeon HD 6990M

HD 6990M oferuje możliwość wyświetlania obrazu na 6 monitorach w trybie Eyefinity i w zależności od modelu notebooka obsłuży wyjścia D-SUB, DVI, HDMI 1.4a lub DisplayPort 1.2. Gdyby jednak komuś nie wystarczała wydajność pojedynczej karty, to producent udostępnił możliwość połączenia dwóch takich akceleratorów w trybie CrossFireX. Taką konfigurację zapowiedziały już firmy Eurocom i Alienware, natomiast wersję z jedną kartą graficzną Radeon HD 6990M potwierdził Clevo.

 

Więcej o mobilnych kartach graficznych:

Źródło: AMD, TechPowerUp.com

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Mocniejszy od mojej karty w desktopie ;< Co to się na tym rynku mobilnym porobiło ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   I taki tani nie bedzie ten laptop ;]
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tylko 2 gb pamięci ? mało.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Dzisiaj rano pisałem newsa o tym.Dlaczego więc go nie ma???
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Oj tam, oj tam - niby HD6990, ale zawsze na końcu będzie to M i może najwydajniejsza w laptopach, ale zawsze tylko w laptopach.
      Jak dla mnie tendencja nazywania najmocniejszych podzespołów mobilnych i do PC zbliżonymi nazwami - chociaż ich wydajność się znacząco różni.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Rzeczywiście niezła, jak w testach wyjdzie tak samo jak w obiecankach to chylę czoła.

       Zawsze NVIDIA miała najmocniejsze karty w laptopach a teraz może mieć niezłego konkurenta. Swoją drogą ciekawe dlaczego AMD zerwało z trendem Nvidii zmniejszania specjalnie wydajności kart w laptopach, no przynajmniej, zwiększyło do poziomu jaki powinien być kilka lat temu. Wiadomo, że karty do laptopów są znacznie droższe więc ze strony producenta dobrym pomysłem jest zamiast robić jednej karty normalnej mocy to dwie słabsze i zbijać kokosy tak jak było przez kilka ostatnich lat. Niestety ogranicza to wydajność laptopów ale raczej producentom to lata :)

       Rynek się zmienia, na razie na lepsze. Czyżby na taki obrót sprawy miały wpływ prace nad przewodowym PCI-Express? Przecież zamiast trzymać słabszą i dużo droższą OEM'ową kartę w laptopie możnaby podłaczyć normalną. Moim zdaniem też może to być powodem. W każdym razie jeżeli będzie tak dalej to jak wyjdzie przewodowe PCIExpress to może laptopowe karty graficzne będą już prawie takie same jak desktopowe.
       • avatar
        Sniko
        0
        Jestem ciekaw jak bardzo się będzie grzała ta karta
        • avatar
         Lightning
         0
         Szkoda, że AMD się nie "pochwaliło" tym ile taki laptop może wytrzymać na baterii :) Druga karta obowiązkowo do takiego czegoś.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          no tego co kupuje powinno obchodzić o ile traktujemy laptopa jako bezprzewodowego - wiele osób traktuje laptopa jako komputer, który można ze sobą zabrać - wyobraźmy sobie kogoś kto na wczasy bierze PC, albo w pociągu do gniazdka podłącza listwę zasilającą, żeby móc sobie umilić podróż.
          Bez zasilania pracuje się na tabletach, czy netbookach, bo większe wyzwania niż one nam zapewnią zbyt szybko zeżrą nam baterię.
          • avatar
           Marked
           0
           Niektórzy widać nie wiedza do czego służą wydajne laptopy.Tu nie chodzi o to aby długo trzymała bateria pod obciążeniem,takiego lapka można swobodnie przenosić w domu,podpiąć do gniazdka i grać sobie albo np zabrać gdziekolwiek jest dostęp do gniazdka.Podpinasz i grasz sobie.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            No, jakiś czas temu nie słyszało się za dużo o "wojnie" w laptopach, a tutaj już się ona zaczyna tak jak jest w przypadku PC.
            • avatar
             jewgienij
             0
             "...bowiem gigant z Sunnyvale wprowadził..." - jaki tam gigant?
             • avatar
              Szymon331
              0
              A prądnica na korbkę z tyłu laptopa?