Karty graficzne

AMD Radeon HD 7950: karta z układem Tahiti Pro na zdjęciach

przeczytasz w 2 min.

Da się zmodować do HD 7970?

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia karty graficznej AMD Radeon HD 7950, która w porównaniu do modelu HD 7970 różni się tylko szczegółami.

Strategia AMD zakłada, iż pierwszymi kartami graficznymi z serii Southern Islands będą najwydajniejsze konstrukcje, a więc Radeon HD 7950 i HD 7970. Dopiero później pojawią się słabsze modele, a więc między innymi z karty z serii HD 7800 (z układem graficznym Pitcairn) oraz HD 7700 (z układem graficznym Cape Verde).

Warto jednak zaznaczyć, że większość informacji odnośnie kart HD 7900dotyczyła wydajniejszego modelu, natomiast odnośnie słabszego HD 7950 nie mówiło się prawie nic. Dotarliśmy jednak do pierwszych zdjęć słabszego przedstawiciela serii.

karta graficzna AMD Radeon HD 7950

Referencyjna wersja karty graficznej AMD Radeon HD 7950 bardzo przypomina wcześniej opisywanego HD 7970. Czarno-czerwona obudowa skrywa nowe chłodzenie, które wykorzystuje spory radiator z komorą parową oraz średniej wielkości wentylator. Na śledziu umieszczono jedno wyjście DVI, dwa mini DisplayPort oraz jedno HDMI.

karta graficzna AMD Radeon HD 7950 z rozłożonym chłodzeniem

W centrum czerwonego laminatu umieszczono procesor graficzny Tahiti Pro, natomiast tuż obok niego zamontowano dwanaście kości pamięci GDDR5 o pojemności 256 MB każda (łącznie 3 GB). Za zasilanie odpowiada 7-fazowa sekcja zasilania, natomiast do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie dwóch 6-pinowych wtyczek zasilających. Dla porównania, model HD 7970 wymagać będzie podłączenia jednej 6-pinowej i jednej 8-pinowej wtyczki zasilającej.

karta graficzna AMD Radeon HD 7950 - komora parowa

Na uwagę zasługuje również fakt, iż przy dwóch złączach CrossFire zamontowano przełącznik BIOSów, dzięki któremu będzie można przywrócić jego standardowe ustawienia. Nie wiadomo jednak, czy będzie się dało dzięki niemu odblokować dodatkowe procesory strumieniowe – podobnie jak to miało miejsce w przypadku modelu HD 6950.

karta graficzna AMD Radeon HD 7950 - przełącznik BIOSów

 

Więcej o kartach graficznych AMD Radeon HD 7000:

Źródło: PCInlife, ComputerBase

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Jesli odblokowanie dodatkowych jednostek bedzie mozliwe, karta pewnie znajdzie wielu nabywcow.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Pokręcili to nazewnictwo.. skoro dawne Ati miało hi-end na x8xx, pozniej byly srednie x7xx najczesciej w odswiezonej/przerobionej rewizji az do slabczysz x6xx oraz biurowych x4xx. Teraz jest tak hi endy to x9xx, srednie to x8xx a te dobrze znany model z "77" powinien zgodnie z logika miec teraz 7870 ...bo wszystko zostalo przesuniete o jeden do gory tak? Wczesniej byly 4770 i 5770 to teraz powinno byc wyzej a nie 7700 bo to sugeruje ze mamy do czynienia z seria słabych kart czyli dawnej serii x6xx. Było dobrze to zmienili.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Już raz dałem za grafę ponad 1000 zeta i drugi raz już tak nie oszaleję. Poczekam, może seria 78XX też będzie GCN i ceny będą bardziej dla ludzi.
    • avatar
     Lightning
     0
     Ciekawe kiedy będzie premiera HD 7950 - może sie jeszcze w tym roku wyrobią.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Kurczę chłodzenie w radeonach wygląda dużo lepiej niż w GF. Ktoś może udzielić mi odpowiedzi, czy wentylator klatkowy jest bardziej głośny od klasycznego? A jak z przepływem powietrza?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Taki wentyl jest ZDECYDOWANIE głośniejszy niż 2..3 klasyczne ale w takim rozwiązaniu większość ciepłego powietrza wypada z obudowy. U mnie klasyczny Asus 460 TOP podgrzewa dyski :-(
       • avatar
        Tiamat
        0
        Na guru3D jest już test AMD Radeon HD 7970.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Myślę że będzie 25% wolniejszy od 7970