Karty graficzne

Znamy wydajność Radeona R9 390X? Chyba jednak nie...

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
32 komentarze Dyskutuj z nami

Do sieci wyciekł zrzut ekranu prezentujący wydajność topowej karty graficznej AMD z nowej generacji, który okazał się sfałszowany.

AMD Radeon logo

Do sieci wyciekł tajemniczy zrzut ekranu, który rzekomo przedstawia wydajność karty graficznej AMD Radeon R9 390X w benchmarku 3DMark 11. Czy aby jednak na pewno?

Zrzutem ekranu pochwalił się jeden z użytkowników chińskiego forum ChipHell – widać na nim, że konfiguracja z procesorem Intel Core i7-4790K i kartą graficzna z serii Radeon R9 300 uzyskała X8121 punktów w teście 3DMark 11 (tryb Extreme).

Wynik ten można porównać do dwóch Radeonów R9 290X połączonych w CrossFireX (lub jak kto woli podwójnego Radeona R9 295X2). Jednoprocesorowa karta nowej generacji dorównująca dwóm topowym modelom z obecnej serii? W sieci zawrzało, a plotkarskie serwisy zaczęły mówić o "objawieniu" Radeona R9 390X. Brzmi bardzo kusząco… wręcz niewiarygodnie.

AMD Radeon R9 390X - sfałszowany wynik w 3DMark 11 Extreme

Na screenie widać jeszcze inne, równie ciekawe informacje – zaznaczone pole walidacji online, wyniki cząstkowe oraz datę wykonania testu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy aby na pewno wynik znajduje się w bazie Futuremarka (która swoją drogą oferuje bardzo dopracowaną funkcję wyszukiwania). Po chwili naszym oczom ukazał się wynik X8121 punktów, na który składają się te same wyniki cząstkowe i nawet został wysłany tego samego dnia – tyle, że został on ustanowiony na dwóch podkręconych Radeonach R9 290.

AMD Radeon R9 290 OC - wydajność kart graficznych w 2-way CrossFireX

Oczywiście można tutaj podejrzewać cudowny zbieg okoliczności, ale o wiele bardziej prawdopodobne wydaje się to, że zrzut ekranu po prostu został sfałszowany. Cóż, na wiarygodne wyniki nowych kart graficznych Radeon R9 300 przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Źródło: ChipHell, WCCFTech, Futuremark, inf. własna

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Xaros
  Ktoś już się rozgrzewa przed Prima Aprilis :P
  8
 • avatar
  Dudi4Fr
  A może to małe podgrzewanie atmosfery przed premiera.

  A skoro już jesteśmy w temacie R9 3xx, mamy jakieś info co do daty prezentacji?
 • avatar
  Szymon331
  Notabene nie obrazilbym sie gdyby prawda byla podobna lub wlasnsie taka. Jak wielu ja tez czekam na zejscie z ceny GTX 970 ;)
  -1
 • avatar
  Szymon331
  Mimo wszystko ja bym się nie obraził gdyby prawda była podobna. Zapewne jak wielu ja też czekam n obniżki cen GTX 970 ;)
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Proste,że to wynik 2xR9 290 a premiery nowych kart bym się szybko nie spodziewał...
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Skoro karta ma byc w 20nm + usprawnienia architektury i TDP 250W+, w dodatku pewnie mocno podkrecona, to jest to mozliwe by uzyskal wynik niepodkreconego 295x2.

  W dodatku mowi sie juz od dawna ze topowe karty AMD beda sprzedawane z chlodzeniem jakie miala karta 295x2, czyli hybrydowe.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Jakiś Troll z chiphella produkuje fake'i. Wcześniej Capitan Jack, teraz to.
  Zanim AMD wyda nowe karty (najwcześniej pod koniec roku) będziemy zalewani, takimi śmieciami produkowanymi przez zdesperowanych czerwonych fanbojów...
  -1
 • avatar
  neXt___
  "Futuremark'a" Kepasa? Do stu diabłów, jak można zajmować się IT, gdzie nazwy anglojęzyczne są na porządku dziennym, i nie umieć poprawnie umiejscowić przy nich apostrofu.
  http://wittamina.pl/apostrof-w-zlym-miejscu/
  -1
 • avatar
  prime27pl
  Czyje że kupie ta kartę jak wyjdzie .
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Wiadomość z dzisiaj na radeon r9 390x prawdopodobnie poczekamy do czerwca tego roku . Troche szkoda .
  -1
 • avatar
  Ryuhoshi
  Fałsz fałszem, aczkolwiek R9 290 jest w tej chwili prawdopodobnie najbardziej opłacalną karta pod względem stosunku ceny do wydajności. Crossfire z dwóch tri-x od sapphire rozjeżdża wszystko a kosztuje tyle co droższy niereferent gtx 980. Oczywiście trzeba do tego mieć niezły zasilacz, ale jak ktoś wydaje ponad dwa tysiące na samą grafikę to prądem się raczej nie przejmuje :P
  -2
 • avatar
  SoundsGreat
  Wydajne to to będzie na pewno. Spodziewam się, że wydajniejsze niż GTX 980 - w końcu będzie to karta znacznie młodsza. Bardziej mnie interesuje kultura pracy referenta, a także kart autorskich, bo jednak przy poborze prądu 300W nawet WF3 nie będzie ciche przy utrzymywaniu niskiej temperatury. Z resztą... dla mnie się liczy tylko to, by ta karta była wydana, a AMD dalej zmuszało nVidię do względnych obniżek, bo i tak wybiorę tych drugich.
  -3
 • avatar
  bandan
  Co wnosi taki artykuł, że ktoś podrobił zrzut ekranu? To może zrobić każdy. Zwykłe marnowanie miejsca na stronie pretendującej do miana poważnej, no ale nius za to odbębniony, to i kasa pewnie wpadła.
  -4
 • avatar
  Konto usunięte
  Trzeba bedzie poczekac na jakies bardziej wiarygodne testy, puki co smierdzi podstepem...
  -11