Procesory

Nadchodzą procesory AMD Ryzen 6000 - w końcu doczekamy się rewolucji w temacie iGPU

przeczytasz w 2 min.

AMD przygotowuje nową generację procesorów ze zintegrowaną grafiką. Tym razem nie doczekamy się poważnych zmian w rdzeniach procesora, ale za to czeka nas rewolucja w zintegrowanej grafice.

Mowa o procesorach AMD Rembrandt, które mają zastąpić obecne układy AMD Cezanne – o nowych modelach mówi się od kilku miesięcy, ale do tej pory nie znaliśmy zbyt wielu szczegółów na temat budowy jednostek. Teraz to się zmieniło.

AMD Rembrandt – co przyniesie nowa generacja procesorów?

Użytkownik ExecutableFix opublikował na Twitterze szczegóły dotyczące budowy jednostek. Oczywiście mówimy o nieoficjalnych informacjach, więc należy do nich podchodzić z ograniczonym zaufaniem.

Procesory Rembrandt mają bazować na rdzeniach Zen 3+ (6 nm), które najprawdopodobniej będą tylko usprawnionymi rdzeniami Zen 3 (7 nm) – nie powinniśmy tutaj oczekiwać rewolucyjnych zmian, a co najwyżej lekkiej poprawy osiągów.

Dużo ciekawiej zapowiada się zintegrowana grafika. Zamiast odświeżanej architektury Vega, producent w końcu przejdzie na generację RDNA 2 – co prawda maksymalnie z 12 blokami obliczeniowymi, ale nowa konstrukcja i tak powinna przynieść ogromny wzrost wydajności i efektywności energetycznej.

Patrick Schur (też znany z wiarygodnych przecieków) dodał, że mobilne wersje procesorów zaoferują kontroler PCI-Express 4.0 z 8 liniami sygnałowymi przeznaczonymi dla zintegrowanej grafiki.

Kiedy premiera procesorów AMD Rembrandt?

AMD - plany wydawnicze procesorów

Procesory Rembrandt najprawdopodobniej zadebiutują jako modele Ryzen 6000U/H (wersje mobile) i Ryzen 6000G (wersje desktopowe). Na ich premierę przyjdzie nam poczekać do początku przyszłego roku.

Na pewno jest na co czekać, szczególnie jeżeli liczycie na osiągi zintegrowanej grafiki.

Źródło: Twitter @ ExecutableFix, Twitter @ Patrick Schur, Twitter @ MebiuW

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  7
  No to zapowiadają się ciekawe laptopy. Ciekaw jestem benchmarków i porównania do nowych intrel xe. Dobrze, bardzo dobrze. Konkurencja napędza rozwój.
  • avatar
   Ciekawski_
   5
   W tym zdaniu jest błąd:
   "Patrick Schur (też znany z wiarygodnych przecieków) dodał, że mobilne wersje procesorów zaoferują kontroler PCI-Express 4.0 z 8 liniami sygnałowymi przeznaczonymi dla zintegrowanej grafiki."
   Napisał dGPU, więc na 99% chodziło mu o dedykowane GPU, montowane w laptopie jako osobny podzespół, a nie grafikę zintegrowaną w APU.
   • avatar
    biuro74
    4
    Dwanaście bloków
    Tylko nie płacz, proszę
    Dwanaście bloków
    Dzisiaj ci przynoszę...
    • avatar
     Ciekawski_
     2
     Jeśli tylko dadzą tam "Infinity cache", to w połączeniu z DDR5 powinno pozwolić rozwinąć skrzydła tym 12CU RDNA2. Ja spodziewam się co najmniej +100% wzrostu wydajności względem iGPU z Cezanne.
     Jeśli chodzi o CPU, to nie liczył bym na więcej niż trochę wyższe zegary i ~3% wyższy IPC dzięki drobnym modyfikacjom, analogicznie jak w przypadku ZEN/ZEN+, zatem łącznie ~10% wzrost wydajności względem Cezanne.
     • avatar
      1
      a w przyszłym roku AMD ogłosi, że będą w laptopach, a desktopy tylko OEM
      • avatar
       awesome1337
       1
       tylko żeby sie kupić dało a nie jak teraz
       • avatar
        raffal81
        -1
        Jeden kit, bo i tak za pewne nie będzie można ich kupić :D a laptopy mnie nie interesują ;P
        • avatar
         Dariosex
         -11
         Jak zwykle od AMD ogrzewane kotlety pieczone na starym smalcu!
         Czekomy wszyscy na proce Intesl bo będzie rewolucja!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          na razie to tylko gadanie.
          • avatar
           kitamo
           0
           "Patrick Schur (też znany z wiarygodnych przecieków) dodał, że mobilne wersje procesorów zaoferują kontroler PCI-Express 4.0 z 8 liniami sygnałowymi przeznaczonymi dla zintegrowanej grafiki."

           dGPU to nie iGPU
           • avatar
            Zero-Cool
            0
            Patrze i chyba jednak czekam na Alder Lake od Intela.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             na razie nowe desktopowe CPU będą OEM, bo duzi producenci chcą dużych kontenerów z prockami. właśnie dlatego króluje tam intel.
             Laptopy to z natury OEM, składak typu laptop jest praktycznie niespotykany.

             OEM to dla AMD wieloletni pewny zbyt. co ciekawe, procki serwerowe też są głównie sprzedawane jako OEM a nie bezpośrednio. Jednak desktopa albo kupuje się do biura i to jest właśnie OEM, albo składa wydajny konfig do gier, i wtedy iGPU jest niepotrzebne.

             więc nie narzekajcie na coś, czego i tak byście nie kupili.