Procesory

Ryzen 5000 - nowa rewizja nie będzie tym co myśleliście

przeczytasz w 1 min.

Liczyliśmy na nowe, lepsze procesory Ryzen 5000… ale się przeliczyliśmy. Nowa rewizja jednostek nie będzie tym, czego się spodziewaliśmy.

Ostatnio w branżowych mediach pojawiła się informacja o nowej rewizji procesorów AMD Ryzen 5000 (Vermeer) – podejrzewano, że stepping B2 przyniesie odświeżenie konstrukcji i poprawę wydajności. Tak się jednak nie stanie.

Procesory AMD Ryzen 5000 w nowej rewizji B2

Temat wywołał spore zamieszanie, ale teraz wszystko stało się jasne. Dostaliśmy od AMD oświadczenie w sprawie nowej rewizji procesorów:

"W ramach naszych nieustających starań na rzecz zwiększenia możliwości produkcyjnych i logistycznych, AMD w ciągu następnych 6 miesięcy będzie stopniowo przenosić procesory AMD Ryzen serii 5000 dla komputerów stacjonarnych do rewizji B2. Nie przynosi ona ulepszeń w zakresie funkcjonalności i wydajności oraz nie jest wymagana aktualizacja BIOS."

Wygląda na to, że nowy stepping jest wprowadzany z myślą o poprawie dostępności procesorów, ale nie przyniesie żadnych zmian w funkcjonalności i wydajności. Z biegiem czasu takie modele powinny zastąpić obecną rewizję B0 - dobra informacja jest taka, że do działania jednostek nie będzie wymagana aktualizacja oprogramowania płyty głównej.

Kiedy nowe procesory AMD?

Na ten moment nie wiadomo czy producent zdecyduje się poszerzyć ofertę procesorów Ryzen 5000 (np. przez wydanie wyczekiwanego modelu Ryzen 5 5600).

AMD Ryzen - plany wydawnicze procesorów Zen

W przyszłym roku najpewniej doczekamy się nowej generacji (Ryzen 6000?) – będą to jednostki na bazie architektury Zen 4, które zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii.

Źródło: AMD

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Silver
  8
  Kiedyś na benchmarku robiliście aktualizacje do newsa i pojawiał się na początku z dopiskiem co wnosi ów update. Naprawdę trzeba napisać to samo jako nowy news skoro już wczoraj była o tym informacja?
  • avatar
   KENJI512
   3
   Ciekawe czy wzrosną ceny ;)
   • avatar
    Ciekawski_
    3
    W sumie to dobra informacja. Powinniśmy dostać nieco lepsze CPU w tej samej cenie i pod tą samą nazwą. Podejrzewam ,że B2 będzie nieco efektywniejsza energetycznie przez co będzie zużywać nieco mniej energii przy tym samym zegarze i tyle. Oczywiście na początku będzie loteria z tym, którą rewizję się trafi przy zakupie. Ciekawe czy AMD zdecyduje się na wypuszczenie, w tej rewizji, 5950XT(czy jak by go nie nazwali) z zegarem turbo do 5,0GHz. To z marketingowego punktu widzenia miało by sens.
    • avatar
     awesome1337
     0
     told ya
     • avatar
      Dariosex
      0
      Odgrzewany kotlet napędzi odgrzewanego kotleta w rewizji B! Jak zwykle ptalahy z AMD !
      • avatar
       greghostor
       0
       Ten sam procesor ale 500zł drożej
       • avatar
        Yosar
        0
        Czyli można się rozejść. Ewidentnie większość tu zaglądających to małolaty. Ten sam procesor w różnych rewizjach kiedyś był na porządku dziennym. Wartym takiego newsa jak fakt, że pies sąsiada obsikał trawnik.