Procesory

AMD: sześciordzeniowe procesory w 2010 roku

przeczytasz w 1 min.

Producent nie podaje na razie zbyt wielu szczegółów, ale już teraz wiadomo, że procesory pojawią się w drugim kwartale przyszłego roku. Możliwe, że chwilę po premierze 6-rdzeniowych układów Intela.

Producent planuje wypuścić na rynek dwa pierwsze sześciordzeniowe procesory przeznaczone dla użytkowników komputerów stacjonarnych PC. Stanie się to dopiero w okresie między kwietniem, a lipcem 2010 roku. Jeżeli ta premiera nie zostanie przesunięta na okres wcześniejszy, to Intel wraz ze swoim 6-rdzeniowym procesorem o nazwie kodowej Gulftown, okaże się szybszy.

Jak już mogliśmy wcześniej przeczytać, firma Intel planuje premierę procesora Core i7 980X podczas odbywających się w marcu targów CeBIT 2010.

Procesor sześciordzeniowy od AMD posiada nazwę kodową Thuban, ma być wyprodukowany w 45 nm procesie technologicznym oraz będzie posiadać 6MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3 cache). Układ ma obsługiwać pamięci RAM DDR3 1333MHz. Dobra wiadomość, to fakt, że procesor ma być kompatybilny z obecnym już na rynku gniazdem AM3.

Niestety więcej danych technicznych dotyczących nowego CPU od AMD jeszcze nie podano do publicznej wiadomości.

Źródło: techspot.com / fudzilla.com

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  No,no, może będzie wkońcu konkurencja dla i7.
  • avatar
   danieloslaw1
   0
   6-ścio rdzeniówka zmiecie wszystkich, ale w grach jeszcze startczy quad core. Myśle, że na około 2 lata. Mieć takie cacko to tylko szpan, a wydajność pewnie max 3 klatki więcej w grach. Okres świetlności to pewnie koniec 2011 roku
   • avatar
    suntzu
    0
    To dobra nowina, że wciąż mamy nowinki o tym procesorze do desktopu.

    Jednak by ostudzić wasze zapały przypomnę najważniejszą rzecz. O ile architektura phenom I skalowała się znakomicie na poziomie 3,95 (w przypadku 4 jajek o tyle phenom II mimo znacznie większej wydajności skaluje się znacznie gorzej, nie pamiętam dokłądnie, ale to było chyba na poziomie 3,6.

    Kluczowym elementem nowego procesora ma być właśnie skalowanie, ponieważ ten procesor będzie miał zastosowanie właśnie w aplikacjach wielowątkowych. Jeżeli będzie na poziomie Phenoma II nie będzie dobrze.

    Trzymam kciuki za AMD!
    • avatar
     pomidor
     0
     Taki X6 to mydlenie oczu. Może co najwyżej konkurować z i5, i to tylko przy pełnym obciążeniu 6 rdzeni. Przy obciążeniu 1-4 rdzeni, i5 nadal jest szybszy, a to jest 99% przypadków. Zaś jeżeli chodzi o podkręcanie i pobór prądu, to nie ma w ogóle czego porównywać. Niech się pośpieszą z Bulldozerem, zamiast wypuszczać odgrzewane kotlety :)
     • avatar
      Stalkerxx
      0
      Hmm, ale tu faktycznie jest wszystko tak jak w X4 tylko +2 rdzenie
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       45nm przy sześciu rdzeniach? O ile się nie mylę to sześciordzeniowce intela będą chodzić na 32nm, czyli mniej prądu, czyli ładniej się podkręcą. Do tego nie trzeba będzie podstawki zmieniać. Gigabyte już wypuścił upgrade bios pod nowe procki :)
       • avatar
        petrop3
        0
        Ludzie ja bym zupelnie nie porównywał procków 6 rdzeniowych intel z amd. Po pierwsze nikt nie widział testów. Po drugie a tu najwazniejsze cena jak narazie intel za 6 rdzeniówke wycenił na 999 dolców czyli 3000 zł niby u nas minimum 4000 zł ok a amd jak da cene 1500 zł to bedzie chyba najdrozszy procesor jaki wyprodukowali. Więc nie ma co porównywac wydajnościowo procesorów intel amd. Czas pokaże jedynie co moge powiedziećze mój socket 1156 (i5) jest mało przyszłościowy bo jak narazie to nic nie mówią o lepszych prockach jak i7 8xx.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Tylko sześć...phi...