Karty graficzne

AMD z kartami FirePro dla profesjonalistów

przeczytasz w 2 min.

W tym tygodniu AMD przygotowała prawdziwy wysyp nowości i z pewnością większość z nich nie obędzie się bez echa. Teraz do akcji wkracza nowa seria kart graficznych dla profesjonalistów - ATI FirePro.

Z pewnością po wprowadzeniu na rynek 6-rdzeniowych procesorów Phenom II X6, chipsetów z serii 800 czy też po prezentacji zintegrowanych nowości akcje koncernu pójdą w górę. Ponadto na rynku niedługo pojawią się karty skierowana dla osób zajmujących się profesjonalnie grafiką. To dla nich koncern z Sunnyvale przygotował aż pięć kart graficznych opartych o układy Cypress, Juniper oraz Redwood. Modele które trafią do sprzedaży to FirePro V7800, V5800, V4800, V3800 i 2460 Multi-View.

Najmocniejszy z nich FirePro V7800 posiada 1440 procesorów strumieniowych, 2GB pamięci operacyjnej VRAM typu GDDR5, natomiast współczynniki TDP karty nie przekracza 150W. Została ponadto wyposażona w technologię ATI Eyefinity oraz posiada cyfrowe wyjścia obrazu DVI i dwa DisplayPort.

Nieco słabszy model to karta V5800 wyposażona w 800 procesorów strumieniowych, 1GB pamięci operacyjnej VRAM typu GDDR5 pracujący na 128-bitowej magistrali. Karta wspiera technologię Eyefinity i posiada wyjścia obrazu DVI i podwójne DisplayPort. Jej współczynnik TDP wynosi 75W.

Kolejny stawce model to V4800 wyposażony w 400 procesorów strumieniowych, 1GB pamięci VRAM typu GDDR5 i wyjścia obrazu DVI i podwójne DisplayPort.

Przedostatnią kartą jest model V3800 posiadający 400 jednostek cieniujących, 512MB pamięci VRAM typu GDDR3 i po jednym wyjściu obrazu DVI i DisplayPort. Układ został umieszczony na wąskiej drukowanej płytce PCB.

Ostatnim a zarazem najsłabszym modelem jest 2460 Multi-View, producent niestety nie podał jej dokładnej specyfikacji. Wiadomo jednak, że jest to karta nisko profilowa, chłodzona pasywnie, wyposażona w cztery porty DisplayPort oraz posiadająca współczynnik TDP na poziomie 13W.

Producent nie podał jeszcze przewidywalnej daty premiery ani cen nowych układów. Wiadomo jednak, że do tanich nie będą należały.

Źródło: TechConnect Magazine  TechPowerUP!

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  19arek93
  0
  Szszszszszszszsz.... ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jestem ciekaw dlaczego najmocniejsza konstrukcja ma jednoslotowy układ chłodzenia ,a taki 5870 dwu....to dziwne przecież to ten sam rdzeń...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ale glupoty panowie piszecie. ATI FirePro to nic innego jak zwykle karty dla zwyklych zjadaczy chleba. ATI dala nam taki bonus jak z procesorami. Istnieje mozliwosc w np. 4870 podmienienia FW na FW z FirePro i mam profesjonalna karte graf za darmo :) niestety u konkurencji niema takiej mozliwosci. I chcialem nadmienic iz w profesjonalnym zastosowaniu nie NV a ATI ma najwydajniejsze karty :)


    Pozdrawiam
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Nie polecam. Mimo lepszych parametrów (fizycznie) niż u konkurencji, sterowniki kuleją... Wiem bo miałem z tym do czynienia...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      w takim 3ds maxie za wiele ta karta nie zdziała, na razie są próby wykorzystania gpu do renderowania grafiiki, ale przez cuda, ale to u konkurencji..