Płyty główne

AMD planuje nowy chipset Z490 - odpowiedź na Intel Z390? [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Nowe płyty AMD X470 to nie wszystko co szykują dla nas producenci? W sieci pojawiły się przecieki o jeszcze lepszych modelach Z490.

Już za kilka dni mają zadebiutować płyty główne AMD X470, które właściwie nie powinny wprowadzić istotnych zmian względem modeli X370. W sieci pojawiły się plotki, jakoby to nie było ostatnie słowo producenta i planował on również wydać ulepszony mostek Z490.

Czym będą się wyróżniać płyty główne Z490? Nieoficjalnie wiadomo, że nowy układ zostanie wyposażony w 4 linie PCI-Express 3.0 (wcześniejsze dysponowały 4 liniami PCI-Express 2.0), co pozwoli wyprowadzić dodatkowe złącza na laminat. Oprócz tego nowe płyty będą oferować taką samą funkcjonalność co X470. Możemy zatem liczyć na możliwość podkręcania procesora i pamięci, a także wsparcie dla usprawnionych funkcji SenseMI pod kątem 2. generacji procesorów Ryzen.

Kiedy nowe płyty zadebiutują na rynku? Tego jeszcze nie wiadomo, ale najbliższym możliwym terminem wydają się czerwcowe targi Computex 2018. Wtedy też zapewne pojawią się konkurencyjne modele na bazie chipsetu Intel Z390.

Aktualizacja 17.04.2018 11:20

AMD Z490

Na chińskim portalu PCEVA opublikowano slajd (najprawdopodobniej z prezentacji płyt głównych Gigabyte Aorus), który prezentuje nowe chipsety AMD - wśród nich znalazł się mostek B450, X470 oraz... Z490 z czterema dodatkowymi liniami PCI-Express 3.0. Warto jednak pamiętać, że informacje o nowym układzie są nieoficjalne, więc póki co należy do nich podchodzić z ograniczonym zaufaniem.

Źródło: PCEVA

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Mylisz linie PCIe procesora (dla grafiki) z liniami PCIe chipsetu - dla urządzeń. To nie żadne cudowne rozmnożenie linii tylko wiele urządzeń chipsetu współdzieli je z gniazdami. Jednoczesne ich wykorzystanie jest niemożliwe - szczegóły w dokumentacji płyty głównej. Poza tym jest wiele kart PCIe, które potrzebują standardu PCIe 3.0 np takie coś: LSI SAS 9361-8I.
  • avatar
   Gatts-25
   -2
   Czyli nie ujawniają modelu R7 2800x ale podając informację o nowym chipsecie informują ludzi ,że już robią selekcję z selektów ,które są najlepsze.Fajnie to AMD czeka na odpowiedź INTELA a potem premiera wyżej wymienionego modelu.
   Już jest trochę testów na płytach X370 z R7 2700x i AMD mocno ciśnie ,w niektórych obliczeniach być może przydatnych w przyszłych grach ale to się okaże.Zresztą sam liczenie oświetlenia w czasie rzeczywistym razem z cieniami zajmuje sporo mocy CPU i w przyszłości może się okazać ,że dla gracza będą się liczyć także te mocne strony procesora ,które będą musiałby być jeszcze sporo mocniejsze.Zobaczymy co Nam się wykreuje tutaj ale ciężkie czasy dla CPU nadchodzą.Zresztą GPU ,które obecnie są dostępne w sprzedaży nawet te u NVIDIA o koszcie 9tys.dolarów nie spełniają w pełni założeń nowej generacji gier z dodatkowymi efektami liczonymi w czasie rzeczywistym.Ja na przykład liczę już na takie bajery jak kogoś zranisz przez koszulkę to będzie dziura w tym miejscu oraz rana na ciele pojawi się w raz z upływającą krwią.Uważam ,że jest to możliwe właśnie z powodu pomysłu AMD na budowę samego GPU jednak potrzeba tu jeszcze AI ,które będzie odgrywało ważną rolę.
   • avatar
    anglik666
    -4
    Co za bzdury, jak chipset połączony z CPU za pomocą 4xPCIe 3.0 ma wyprowadzać 8 linii PCIe 3.0 na wyjściu ? Cudowne rozmnożenie ? Do tego jeszcze obsługując 8x Sata 3 i 20 lini usb ? Jak urządzenie potrzebuje PCIe 3.x to podpina się je do CPU, a jak nie to po to jest hub/chipset że rozmienia linie PCI 3.x na drobne i stąd wychodzą te wszystkie PCIe 2.x/SATA/USB i inne. Przecież klawiatura czy mysz nie potrzebuje 3 generacji PCIe. Technologia SenseMI jest wbudowana w procesor, a nie w chipset!
    • avatar
     decrypterie
     0
     a może to pod threadrippera nowego ?
     • avatar
      PITUCH1
      0
      Uwaga nowosć !!!!
      PCI-Express 3.0
      AMD w 2018 roku.
      Bawmy się.