Procesory

AMD zapowiada procesory Zen 4 - kolejne modele mogą przynieść rewolucję

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Jesteśmy po premierze procesorów AMD Ryzen 5000, a więc pierwszych konstrukcji bazujących na architekturze Zen 3. Wiemy jednak, że na tym plany producenta się nie kończą i w planach są kolejne jednostki. Czego możemy się spodziewać?

AMD zapowiada procesory Zen 4

Wczorajsza konferencja AMD skupiła się na procesorach Ryzen 5000 (Vermeer)kartach graficznych Radeon RX 6000. Producent uchylił jednak rąbka tajemnicy na temat kolejnych procesorów.

AMD Zen - plany wydawnicze procesorów

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, producent już pracuje nad modelami Zen 4. Zaskoczeniem jest jednak to, że nowa architektura ciągle jest w trakcie projektowania - docelowo ma ona korzystać z 5-nanometrowej litografii, a premiery procesorów powinniśmy się spodziewać dopiero w 2022 roku.

Wygląda więc na to, że prace nad modelami Zen 4 potrwają dłużej niż w przypadku poprzednich generacji. Zaskoczenie? Trochę tak… i trochę nie. Informacje pokrywają się z wcześniejszymi przeciekami – nieoficjalnie wiadomo, że przy okazji premiery modeli Zen 4 (nazwa kodowa Raphael) czeka nas wprowadzenie nowej platformy AM5 z obsługą pamięci DDR5 RAM.

AMD - plany wydawnicze procesorów
Fragment nieoficjalnego slajdu z planami wydawniczymi procesorów AMD

W takiej sytuacji AMD w przyszłym roku może zdecydować się na wydanie odświeżonych modeli z rdzeniami Zen 3 (Warhol). Najprawdopodobniej będą to też ostatnie procesory pod gniazdo AM4.

Źródło: AMD, Twitter @ MebiuW

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  Hmm.. Nie czuja nacisku ze strony Intela więc spokojnie dopracowują nową architekturę. Oby tylko nie poczuli się zbyt pewnie i sztucznie nie przyhamowali postępu, jak to zrobił Intel swojego czasu.
  24
 • avatar
  KENJI512
  Nie kopie się leżącego...
  11
 • avatar
  bl00keRs
  Nie stać mnie na AMD. Będę niestety musiał przyoszczędzić i kupić Intela.
 • avatar
  BariGT
  Intel może najwyżej wydać nowy czipset XD
 • avatar
  danieloslaw1
  Jest dobrze wiec lepiej niech zrobią dobrze 5nm niz zrobią to co teraz nvidia. Elegancko swoje 7nm dopracowują ale nie ma co na tym procesie jeszcze jedna serie robić. Oni mają czas intel nie :)
 • avatar
  awesome1337
  zero zaskoczenia
  o ile pierwszy ryzen czy drugi musiał pojawić się jak najszybciej to teraz kiedy już sa wydajnościowo konkurencyjni a nawet na topie to nie ma pośpiechu, jest czas na dopracowanie kolejnego produktu kiedy poprzedni na siebie zarabia

  intel robił to samo, uczą się od najlepszych
 • avatar
  jarekzon
  "In Design" - nic to nie znaczy. To może oznaczać, że procki będą gotowe za 2 lat, lub za 6 miesięcy. Czyli najprawdopodobniej będą gotowe na czas, czyli gdzieś za rok.
 • avatar
  paxotronic
  Wiosną Intel odpowie i zacznie się wszystko od początku. Mam nadzieję, że nie zmarnowali czasu i nie będzie ponownie hegemona dyktującego wszystko :)
  -1
 • avatar
  raffal81
  A będzie w końcu jakieś fajne APU ??? coś ktoś ?
  -1
 • avatar
  Eryk333
  Warchoł sama nazwa wskazuje na chamidło co wszystko zje (Intela) hahahahaha.
  -2
 • avatar
  ARTMAX
  Muszą zrobić coś ekstra, bo jak wytłumaczą konieczność zmiany płyty głównej? Sądząc po komentarzach, to największy ból tylnej części ciała dla pewnego grona...
 • avatar
  Konto usunięte
  @Paweł Maziarz, no sorry co ty bredzisz? cytuję: "producent już pracuje nad modelami Zen 4. Zaskoczeniem jest jednak to, że nowa architektura ciągle jest w trakcie projektowania - docelowo ma ona korzystać z 5-nanometrowej litografii"

  żadne docelowo, lecz będzie to od razu robione w N5, tak ten proces nazywa TSMC. 5nm to jest marketing.

  dodatkowo to "zaskoczenie". jakie zaskoczenie? generacja Zen3 będzie jeszcze poprawiana i to nie jeden raz, i to będzie architektura na kilka lat. Zen4 jak na razie ma jedynie wczesne próbki inżynieryjne. działające :) i to nie jest żadne zaskoczenie.

  jak zwykle liczę na to że porzucisz styl 'pudelek pl', 'insta', 'pani domu' i inne takie.