Procesory

Serwerowe procesory AMD Zen zaoferują do 32 rdzeni i kontroler DDR4

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
24 komentarze Dyskutuj z nami

Nowa generacja procesorów może pozwolić na odzyskanie udziałów na rynku serwerów - dotychczas zdominowaną przez konkurencyjne rozwiązania.

AMD Zen

Nadchodzące procesory AMD mają bazować na całkowicie nowej mikroarchitekturze Zen, która została zaprojektowana z myślą o najróżniejszych zastosowaniach – w tym także o serwerach i centrach danych, gdzie dotychczas dominowały modele konkurencji. Czego powinniśmy się spodziewać po nowych modelach dla serwerów?

Rąbka tajemnicy na ten temat uchylił ośrodek naukowo-badawczy CERN, który zorganizował konferencję IT Technical Forum (ITTF) – poświęcono ją najnowszym rozwiązaniom dla centrów danych, a więc m.in. właśnie serwerowym procesorom na bazie mikroarchitektury Zen.

Procesory zostaną wykonane w technologii 14 nm FinFET (podobnie zresztą jak nowa generacja układów graficznych Polaris), a nowa mikroarchitektura pozwoli uzyskać nawet 40% przyrost instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara (IPC). Modele przeznaczone dla serwerów zaoferują nawet 32 rdzenie z obsługę wielu wątków w systemie SMT - Simultaneous Multithreading (a nie jak w obecnych modelach CMT - Clustered Multithreading). Oprócz tego zostanie w nich zintegrowany 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4 i kontroler magistrali PCI-Express 3.0.

AMD Zen - prezentacja ITTF

32 rdzenie i 8-kanałowy kontroler pamięci może robić wrażenie, ale tak naprawdę będziemy mieli tutaj do czynienia z dwoma połączonymi procesorami w jednej obudowie - każdy z nich ma dysponować 16 rdzeniami i 4-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4. Podobną „sztuczkę” zastosowano w 16-rdzeniowych procesorach Opteron 6200.

Źródło: CERN, ComputerBase

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  naqerpl
  Kurczę, dalej nic o wersjach konsumenckich :/
  8
 • avatar
  darkowal
  Cos się dzieje .AMD do Boju
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  Jedyny "konkret" to ~40% większy IPC. W porównaniu do obecnej generacji "maszyn budowlanych" to AMD odleci.
  Jeśli będzie dobra wydajność na W, to będzie oznaczać, że intel będzie się bardziej starał o klienta...
  1
 • avatar
  PL_SBX
  To chyba powinno być 2x16 rdzeni i 2x4 kanały. Pewne wprowadzanie ludzi w błąd.
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  Gdyby amd zrobiło wielordzeniowca odblokowanego(więcej niż 10 rdzeni), lub dual socket odblokowanego, to jest szansa, że Intel odblokuje bclk w Skylake i mogłaby wyjść nowa EVGA SUPER RECORD :D
  -3
 • avatar
  mjwhite
  "Podobną „sztuczkę” zastosowano w 16-rdzeniowych procesorach Opteron 6200."

  Szkoda że amd po raz kolejny opiera się na sztuczkach.
  -3
 • avatar
  Konto usunięte
  Kolejne śmieszne procesory od AMD. Procesor za 1000zł, a działający jak i3 z najniższym taktowaniem i uszkodzonymi rdzeniami. ;]

  Miałem procki AMD - toporne, słabe i to już w dniu wydania ich ;p Do AMD wrócę jak wydadzą sensowną jednostkę.
  -4
 • avatar
  kitamo
  Wincyj rdzenióf
  -4
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie jestem fanem teorii spiskowych ale czy to nie dziwne, że wszystkie projekty AMD w dziedzinie procesorów w ostatnich pięciu latach okazały się niewypałami albo niedoróbkami.
  -5
 • avatar
  Konto usunięte
  Tylko jeden slajd?
  -17
 • avatar
  jkbrenna
  i pierwsze inzynierskie probki w novembre 2016, czyli jeszcze duzo czasu na optymistyczne slejdy mamy.
 • avatar
  Konto usunięte
  W serwerach bardziej niż na rynku cywilnym liczy się wydajność energetyczna z racji tego że częstokroć mówimy o farmach składających się z dziesiątek czy setek jednostek.

  Mam wrażenie że zespół projektujący ZEN bardziej skupił się właśnie na tym aspekcie niż aspekcie czysto wydajnościowym (gdzie z resztą i tak wykonano ogromny postęp).

  Czekam.