Oprogramowanie

Android 4.1 Jelly Bean bez Adobe Flash - wtyczka zniknie ze sklepu Google Play

z dnia
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Koniec Flasha jest bliski

Firma Adobe jakiś czas temu nakreśliła odległy i powolny plan uśmiercania technologii Flash. Obsługa systemu Android już od pewnego czasu jest mocno ograniczona i aktualizacje pojawiały się jedynie w przypadku krytycznych błędów. Teraz wiemy już na pewno - Android 4.1 nie otrzyma obsługi Flash, a sama wtyczka zniknie niedługo ze sklepu Google Play.

adobe flash player logoNiedawno Adobe poinformowało o zakończeniu wydawania nowych wersji Flash Player dla systemów Linux, rozwijając jedynie dla tych systemów wtyczkę we współpracy z Google dostępną w ramach API Peper dostępnej obecnie jedynie w Google Chrome.

Posiadacze Linuksów zostali więc skazani na używanie starszej wtyczki Flash 11.2, skorzystanie z przeglądarki Chrome, w której są umieszczane nowe wydania, lub przejść na otwarte implementację jak Gnash czy Lightspark.

Podobnie sprawa ma się z systemem Android, na którym Flash już od dawna był problematycznie obsługiwany. Problemy pojawiały się zarówno na nowych jak i starszych urządzeniach, od zamrożeń ekranu, poprzez awarie wtyczki, powolne buforowanie, spowolnienia, po awarie całej przeglądarki.

Firma Adobe jeszcze przed premierą systemu Android 4 Ice Cream Sandwich zapowiedziała zakończenie obsługi systemów Android. Pod wieloma naciskami, pojawiło się jednak wydanie Flash dla Androida 4 jednak okraszone wieloma problemami.

android 4.1 jelly bean system adobe flash player brak obsługi

Mimo wszystko Adobe nie ma zamiaru odstępować od nakreślonego planu, dlatego obecnie wtyczki Flash dla Androida nie są już praktycznie rozwijane.

Po prezentacji systemu Android 4.1 Jelly Bean na konferencji Google I/O, Adobe zapowiedziało, że nie udostępni wtyczki dla tej wersji systemu, co prawda może ona funkcjonować jednak wysoce rekomendowana jest jej deinstalacja, aby zapobiec licznym awariom.

adobe flash player smartfon android market google play instalacja

Ponadto Adobe posunęło się krok dalej zapowiadając, że wtyczka po 15 sierpnia 2012 roku zniknie ze sklepu Google Play, będzie jedynie dostępna dla tzw. certyfikowanych urządzeń. Certyfikowane urządzenia w tym przypadku oznaczają urządzania, które otrzymały takową wtyczkę fabrycznie od producenta lub ich użytkownicy zainstalowali ją samodzielnie.

W takim wypadku po pojawieniu się krytycznych błędów Adobe będzie udostępniać niewielkie aktualizacje dla swojej wtyczki, które jednak będą dostępne w dla urządzeń certyfikowanych.

android 4.1 system flash player bez wtyczki

Dla wszystkich innych urządzeń wtyczka po 15 sierpnia przestanie być dostępna z poziomu sklepu Google Play. Oznacza to tyle, że jeżeli nie macie jeszcze zainstalowanej wtyczki Flash, to aby móc ją pobrać i otrzymywać wsparcie od Adobe, należy zrobić to przed 15 sierpnia.


Więcej o firmie Adobe:

Źródło: TomsHardware, blogadobe

Komentarze

30
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  No nic trudno się mówi. Teraz można zapomnieć o oglądaniu filmów w 720p i wyżej. Na flashu chodzi płynnie na HTML5 zwiechy jak Crysis na 8500GT.
 • avatar
  (..)
 • avatar
  Bardzo dobrze nie będe płakać po braku flasha, gdyż zastąpi go HTML5. Tylko pytanie : kiedy to się stanie? Programiści - do roboty!
 • avatar
  No ok, flash zniknie, ale kiedy HTML5 ?
 • avatar
  A jak z reszta systemow ? np wlasnie iOS-em ?
  -1
 • avatar
  ale nie samym jutjubem człowiek żyje.... chociaż już się ojro skończyło to nie muszę szukać live transmisji :D
  -1
 • avatar
  ale żenada

  jak tera będzie DRHTV oglądać, jeszcze za wcześnie na takie siłowe usuwanie
  -1
 • avatar
  A tak sie kłuca osoby ktore maja te G S1,2,3 ze iPhon gorszy bo nie ma Flasha a tu prosze. A tak dla wogole to mozna sobie wgrac na iPhona flasha !
  -2
 • avatar
  I jedyny argument dla którego iOS był "gorszy" od Androida właśnie prysnął..
  -4
 • avatar
  Mnie tylko zastanawiają wszędzie te minusy. Czy jedną z zasad fanboystwa jest wstawianie innym minusów za mówienie prawdy? Bardzo mnie to ciekawi. :)
  -8
 • avatar
  To są chyba jakieś jaja...