Systemy operacyjne

Android N już oficjalnie - pierwsza wersja Developer Preview udostępniona

przeczytasz w 1 min.

Android N to, przynajmniej zdaniem Google, kilka znaczących nowości. Spoglądamy na nowe funkcje.

Android N

Wydawało się, że Android N zostanie oficjalnie przedstawiony podczas konferencji Google I/O 2016. Producent zdecydował się jednak pochwalić nową wersją swojego systemu już teraz. Udostępniona została pierwsza wersja Developer Preview, a jednocześnie przedstawiona lista najważniejszych nowości, na jakie powinniśmy się nastawiać.

Zgodnie z oczekiwaniami, akcentowana jest przede wszystkim funkcja Multi-window. O możliwości jej pojawienia się pisaliśmy już jakiś czas temu i Google rzeczywiście zdecydowało się na implementację tego rozwiązania. Czym ono jest? Niczym innym jak możliwością pracy na podzielonym ekranie z dwiema aplikacjami jednocześnie, która dostępna będzie zarówno na tabletach jak i na smartfonach. Rozmiary obydwu okienek można będzie zmieniać.

Android N wielozadaniowość

Zmiany przejdzie też pasek powiadomień. Nie chodzi jedynie o korektę stylistyki, ale także funkcjonalności. W przypadku wybranych aplikacji będziemy mogli reagować z poziomu paska powiadomień, na przykład szybko odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość. Warunek jest jeden - twórcy danej aplikacji przystosują ją do nowego rozwiązania. Dodatkowo powiadomienia mają być grupowane w przejrzysty dla użytkownika sposób.

Android N powiadomienia

Przy każdej z nowych wersji systemu pojawiają się zapewniania o rozwiązaniach mających wydłużać czas pracy smartfonów i tabletów. Nie inaczej jest i tym razem. Wprowadzony w Androidzie 6.0 tryb Doze doczekać ma się rozwinięcia.

Co jeszcze? Korekty dotknąć mają menu szybkich ustawień, w którym pojawi się więcej opcji. Wprowadzone zostanie także rozwiązanie pomagające oszczędzać dane, wsparcie dla Java 8, a menedżer plików ma zostać nieco rozbudowany.

Android N oszczędzanie danych

Wersja Developer Preview udostępniona została na następujących urządzeniach: Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus Player, Nexus 9 oraz Pixel C.

Więcej informacji poznać możemy na przywoływanej we wstępie konferencji Google I/O 2016. Premiera finalnej wersji systemu odbyć powinna się latem.

Źródło: android-developers

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  -4
  Niedługo im zabraknie literek w alfabecie i mam nadzieję że to będzie ostateczny koniec Androida.
  • avatar
   WEXEL
   -7
   Mało kto ma 6.0-M ..statystycznie chyba tylko Ci co ją robili ( może za chwilę się to poprawi ) a oni wyskakują z 7.0-N. Żart...zamiast poprawiać to co zrypali w już istniejących wersjach będą zasypywać ludzi nowymi...a producenci telefonów może wprowadzą w ciągu 2 lat...
   Następna wersja na O...czyli po polsku "O ja [email protected]#ę" ;D
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A czy nie mozna było dodać okienek od razu? rozwój androida pokazuje, że system smartfonowy co raz bardziej próbuje upodobnić się do desktopowych. chyba nie tędy droga. i co, na ekranie 5 calowym bedzie mozna 'nasrać' tych programów dzięki wielookienkowości? to sie chyba mija z celem.