Systemy operacyjne

Google zepsuło dziś Androida

przeczytasz w 1 min.

Smartfon z systemem Android stwarza Ci dziś problemy? Nie działają ulubione aplikacje? Winowajcą okazuje się samo Google, na szczęście dość szybko problem został rozwiązany.

Poważna awaria Android System WebView

Sprawa miała swój początek już wczoraj, ale większość użytkowników doświadczyła jej dopiero dziś. Zgłoszenia były podobne, ale to nie dziwi, ponieważ dotyczyły identycznego problemu. Wiele aplikacji przestało funkcjonować poprawnie, serwowały jedynie komunikat „Aplikacja przestała działać”. Co więcej, niekiedy komunikat dotyczył również aplikacji działających w tle, a nawet nieotwartych.

Rzut oka na raporty z downdetector pokazuje, że skala awarii jest duża, a raporty napływają cały czas.

Google awaria

O co chodzi? Dość szybko udało się ustalić, iż o zawierającą błąd aktualizację jednego z komponentów systemu - Android System WebView, który pozwala aplikacjom na wyświetlanie treści internetowych.

To tłumaczy fakt, iż większość użytkowników niemiła niespodzianka spotkała właśnie dziś, bo aktualizacja zatoczyła szersze kręgi. Z Android System WebView korzystają nie tylko aplikacje od Google, dlatego też jak należy mogły/mogą nie działać np. komunikatory internetowe, aplikacje pocztowe czy Allegro, ale lista jest zdecydowanie dłuższa.

Android System WebView

Problem z Android System WebView rozwiązany

Po wskazaniu na Android System WebView pojawiły się sposoby na eliminację problemów. Tyle tylko, że wymagały one kilku kroków, które nie dla każdego musiały być banalne. Na szczęście teraz jest już lepiej.

Google udało się bowiem wydać kolejną aktualizację Android System WebView i za jej pośrednictwem doprowadzić wszystko do należytego stanu. Aktualizacja nosi oznaczenie 89.0.4389.105 i każdy mający opisywane wyżej problemy powinien ją jak najszybciej mieć na swoim smartfonie. Gdyby nie pomogło warto sprawdzić czy w najnowszej wersji zainstalowana jest przeglądarka Google Chrome.

Padliście ofiarą chwilowej ułomności Android System WebView?

Źródło: 9to5google, downdetector

Warto zobaczyć również:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mikrofonkameragps
  7
  Ooo !
  Jak doborze mieć Androida bez usług Google !
  Wszystko śmiga :)
  • avatar
   neoezn
   3
   Wczoraj przenosiłem dane ze starego telefonu znajomej do nowszego modelu. Musiałem najpierw zwolnić miejsce w starym telefonie bo cała wewn. pamięć była zajęta. Nie było czego kasować bo pamięć "pożarły" programy których bez roota nie da się usunąć. Odinstalowałem aktualizacje kilku programów i okazało się, że wszystkie programy przez ostatnie 3 lata urosły o ponad 50% a rekordowy przed odinstalowanie aktualizacji miał 200MB a po odinstalowaniu - tylko 15!

   M.in. dlatego w swoim telefonie mam wylaczone automatyczne aktualizacje - po 2 latach śmiga prawie jak nowy no i dzięki temu Google nie zablokuje mi po cichu czegoś co wcześniej działało (jak np. nagrywanie rozmów po zmianie Androida).
   • avatar
    venom32
    2
    "...serwowały jedynie komunikat „Aplikacja przestała działać”. Co więcej, niekiedy komunikat dotyczył również aplikacji działających w tle, a nawet nieotwartych." Czyli aplikacja, którą teoretycznie zamknąłem nadal ma uruchomiony jakiś proces pomimo, że sobie tego nie życzę i coś tam miele w tle. Zbiera dane? Kopie? Dlaczego Android pozwala na coś takiego?
    • avatar
     fonzie
     1
     A ja dzięki temu trochę dzisiaj zarobiłem.
     Ogarnąłem 4 sztuki z takimi problemami lokalnym mocherkom :-)
     • avatar
      ModernMoher
      1
      Bo te wszystkie laptapy, sfordmony internety to Diabeł Wcielony, oczka sobie popsujecie
      • avatar
       spocco
       0
       Mam ten problem, ciekawe tylko skąd u mnie pojawiła się ta aktualizacja z błędnym komponentem, skoro już dawno zmieniłem ustawienia mojego tel tak aby bez mojej akceptacji, żadne aktualizacje się nie odbywały
       • avatar
        Konto usunięte
        -2
        Android od przynajmniej 5 lat jest zepsuty.
        • avatar
         Euukaliptus
         -4
         Robiłem Mamie dzisiaj pół dnia telefon po południu, głownie że aplikacja bankowa i jedna gierka jej nie działała. Kombinowałem jak głupi a na żadnym polski serwisie technologicznym cisza.... Pomogło o ironio! po włączeniu na nowo wszystkich powiadomień i działania w tle itp.. wyskoczenie irytujących wiadomości w powiadomieniach. Na całym świecie problem z WebView!, wszedłem na google play i zaktualizowałem, wszystko działa jak należy. Ale i tak namówiłem tą niespodzianką mamę na Iphona jak mój. Mój boże nie posiadam karty płatniczej i rzadko kiedy mam gotówkę | chyba że większy zakup w sklepie.(rzadko chodzę do bankomatu) wszystko to płatności zbliżeniowe telefonem lub Blik, gdyby mi taki numer telefon wycioł to roz***ał bym go o ziemie i nigdy więcej nie kupił tej samej firmy. 3 lata na Iphonie nadal działa jak przy zakupie i to nie najnowszy model! Nie bez przesady jest powiedzenie że jak coś jest do wszystkiego to jest do du*y.
         • avatar
          Chiczkok
          0
          Ja wczoraj miałem dwa razy wieczorem w przeciągu 10 minut informacje że aplikacja DI.FM przestała działać, a przeglądałem neta i radio miałem wyłączone.
          • avatar
           owatanka
           0
           Nic nie wiem na ten temat zaskoczyliscie mnie O.o
           • avatar
            _-_-_-_
            0
            Google psuje Androida od początku jego istnienia i tak naprawdę smartfon użytkowalny jest dopiero wtedy, gdy jest chwilowo rootowany, gdy odinstaluje się wszystkie śmieci google i zrobi restart. Przybywa RAM, mocy, baterii. Niestety, bez usług Google nie działa większość apek zatem skazani jesteśmy na te wodotryski, w większości przypadków dzięki lenistwu bo takowe jak olx, banki, allegro i podobne można bez usług Google bez problemu przez przeglądarki obsługiwać - no ale wtedy nie będzie tych piekielnych powiadomień - ile to już nas userów kocha a ilu nie kocha - i wtedy każdy się rozbeczy. Taka jest prawda, bez Googla da sie żyć. Mój P8Lite rootowany trzyma 2.5dnia online (na nowej baterii) a na stockowym sofcie już tylko 10-12h. 80% oprogramowania włożonego w usługiGoogle jest przez nas nieużywana. Przez nas nie ale przez nich już tak, mowa o Google. 80% pasma internetowego na świecie to właśnie te pseudo usługi, spam, zamulacze, coś czego gołym okiem nie widzimy a działa i ciągle coś robi, jak nie marnuje nam prądu w komórce to zamula internet i tak bez końca.