Internet

Anonymous przeciwni projektowi INDECT zaatakowali wiele polskich witryn WWW

z dnia
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian Szymański
42 komentarze Dyskutuj z nami

Orwellowski świat nadciąga?

Nie minęło wiele czasu od ostatniej aktywności Anonimowych, a już grupa hakerów po raz kolejny daje o sobie znać. Tym razem podczas piątkowej akcji #FuckGOVFriday związanej z chęcią nagłośnienia i niedopuszczenia do wdrażania postanowień projektu INDECT.

Projekt INDECT jest inteligentnym systemem informatycznym wspierającym obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla bezpieczeństwa obywateli. Jest to międzynarodowy projekt badawczy mający na celu wykorzystanie innowacyjnych algorytmów i metod z zakresu informatyki do wykrywania oraz walki z przestępczością.


Czym jest projekt INDECT

Działanie projektu zakłada powstanie narzędzi do inteligentnej obserwacji i zautomatyzowanego wykrywania niepożądanych, podejrzanych zachowań w środowisku miejskim. Czyli jednym słowem inwigilacja na potęgę i w dodatku finansowana ze środków Unii Europejskiej i sygnowana przez partnerów projektu takich jak Polska i Irlandzka Policja, czy też kilka szkół wyższych takich jak: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Poznańska i Gdańska oraz wiele innych zagranicznych szkół, a także organizacji.


Czym może grozić projekt INDECT

Grupa Anonymous Polska, swoimi ostatnimi atakami chciała ukazać opinii publicznej niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą wspomniany projekt oraz zmusić jego partnerów do zaniechania jego rozwijania i wdrażania. W piątek, dokładnie o godzinie 17 ruszyła akcja #FuckGOVFriday, która zakładała ataki na liczne witryny rządowe i organizacje prywatne związane z projektem.

anonymous we are manifest

Anonimowi tym razem przeprowadzili ataki na strony ZUS i NFZ, które przez długi czas były niedostępne. Bardziej jednak ucierpiały serwery wielu sądów rejonowych, prokuratur czy też Krajowej Rady Sądowniczej m.in. Sądu Rejonowego w Inowrocławiu, Szubinie, Nakle, Tucholi, Mogilnie czy też Bydgoszczy.

profil anonimowych na facebooku

Dodatkowo padły strony Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Apelacyjnej w Białymstoku, czy też kilku wydziałów uczelni wyższych wspierających projekt. Zaatakowane zostały Politechnika Gdańska i Poznańska, Częstochowski Portal Ekonomii Społecznej, strona Izby Notarialnej w Warszawie czy chociażby strona projektu Indect. Na liście hakerskich podbojów znalazło się ponadto jeszcze wiele innych witryn.

anonymous strona sądu rejonowego w szubinie po atakach

O ile takie ataki dużych szkód zapewne nie wyrządziły, hakerzy w wielu przypadkach weszli również w posiadania baz danych, w których zawarte były niekiedy prywatne dane, adresy, e-maile, hasła i loginy. Anonimowi listę swoich ataków oraz bazy danych, gotowych do pobrania prokuratur, sądów czy też szkół umieścili na swoim fanpagu na Facebooku.

anonymous twitterze profil

Anonimowym jak zawsze przyświecał cel walki o wolność, w myśl słów Thomasa Jeffersona -"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."


Anonimowi protestują również przeciwko działaniom mediów, które ich zdaniem w dużej mierze przyczyniły się do obecnej sytuacji, w odpowiedzi na to proszą o rozpowszechnianie powyższego materiału wideo, który jest notorycznie kasowany z Internetu mimo, iż nie łamie przepisów.

Czy to szczytna idea i słuszna sprawa? Na pewno tego nie będziemy oceniać, każdy ma prawo zrobić to we własnym zakresie. Co dalej? Jak twierdzą sami hakerzy jeszcze wiele piątków przed nimi, a więc możemy być pewni, że nie był to jednorazowy epizod. Swoje piątkowe wyczyny podsumowali jedynie słowami "kropla drąży skałę" oraz cytatem z Horacego -"Kto żyje w strachu, nie będzie dla mnie nigdy wolny."

Anonymous końcowy komunikat anonimowych
 

Więcej o grupie Anonymous:

Źródło: Inf. własna, Facebook

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  iras584
  Dobrze, że dowód wymieniłem ostatnio. Ważność do 2022 roku.
  Ale na wszelki wypadek potraktuje go jakimś mocnym magnesem, a w portfelu będę go nosić miedzy ołowianymi płytkami ;p
  12
 • avatar
  TomPo75
  To coś jak kretyńskie protesty przeciwko cenom paliw, które odbywają się w weekendy, gdy cała budżetówka i władza siedzi w domu i się śmieje, podczas gdy bogu ducha winni użytkownicy stoją w korkach i spalają jeszcze więcej drogiego paliwa, a dystrybutorzy paliw zacierają ręce, bo banda piiiiip jeździ w kółko 5 km/h.
  Jak coś robić to z głową i by prostesty uprzykrzały życie tym, których dotyczą a nie wszystkich dookoła.
 • avatar
  Skaza

  Kwestionuj (tak zwane) autorytety, Myśl samodzielnie...

 • avatar
  belker
  wkradł się błąd w tytuł jw.

  niech sobie zakładają w Polsce ten INDECT ale niech zaczną od Wiejskiej w Warszawie...
 • avatar
  Konto usunięte
  Myślę że powinniśmy gdy to wszystko wejdzie już w życie zrezygnować z umów z podpisanymi naszymi operatorami sieci internetowej,pomyślcie na jaką wtedy skale straty popłyną,do tego sieć internetowa świeciła by pustkami albo wolność internetowa albo echooooo.
 • avatar
  czesio
  Dziwne, że redaktor zamieszcza takie artykuły skoro redakcja usuwa użytkownikom konta, którzy nie naruszyli regulaminu. Anonimowi chyba powinni was przyblokować na trochę może byście wtedy zrozumieli, że tak się nie robi :)
 • avatar
  Widzący
  Kto z komentujących ma realne pojęcie czym jest INDECT?
  Z tych mających pojęcie ilu przeczytało jakiś dokument (choćby etyczny jeżeli techniczne zbyt trudne) upowszechniony przez INDECT?
  Straszno i śmieszno.
 • avatar
  Stahur
  Ja to bym wyszedł na ulice wszystko(miasta, rządy, media) to rozpierdolił w pył i zaczął budować na nowo zanim znowu takie coś się zacznie dziać to moje dzieci będą gotowe zrobić to samo!
 • avatar
  Yuman
  Kropla drąży skałę. Potrzeba lat, by doszło do światowej rewolucji, a do takiej dojdzie. Nie w tym roku, nie za rok. Prawdopodobnie większość z nas nie będzie pamiętała o działaniach Anonymous Polska rozpoczętych hucznie, a planowanych od dawna, w 2012 roku. Nowy świat zostanie zbudowany rękoma naszych dzieci i to my jesteśmy odpowiedzialni za to, by je odpowiednio wyedukować, także w kwestii wolności.

  "But when a long Train of Abuses and Usurpations, pursuing invariably the same Object, evinces a Design to reduce them under absolute Despotism, it is their Right, it is their Duty, to throw off such Government, and to provide new Guards for their future Security."

  Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych, Lipiec, dzień 4. 1776. roku.
 • avatar
  kubaw2000
  Nie wystarczy im nasze SMS-sy, e-maile, billingi?
  Chcą jeszcze CAŁKOWITEJ kontroli nad nami?
  Gorzej niż za PRL-u
 • avatar
  SpaZZZ
  Nie wątpię że Sądy Rejonowe w Nakle, Mogilnie itp. niebywale zawiniły i miały naprawdę dużo do powiedzenia w sprawie INDECT. Ludzie! Jak atakować to chociaż winnych!
  Skoro projekt popierają Polska i Irlandzka Policja, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Poznańska i Politechnika Gdańska to dlaczego wpływać na prace sądu i NAS, bo przecież najbardziej na tym ucierpią osoby chcące coś na tych stronach znaleźć.
 • avatar
  carbo888
  może to zabrzmieć trochę dziwnie ale puki mnie to nie dotyka bezpośrednio mam to gdzieś, jeśli te skurw***ny pokażą się przede mną to wytrę się nimi (wiadomo gdzie)
  -1
 • avatar
  jozwior
  "Anonymousprzeciwni projektowi INDECT zaatakowali wiele polskich witryn WWW"

  Popraw tytuł. Wstaw spacje pomiędzy Anonymous, a przeciwni :)
  -9
 • avatar
  KamiKAzeDBC
  Oby nie było tak jak w filmie "Raport mniejszości"...
 • avatar
  R2rrO
  Gdy pisałem że prywatność stanie sie naszym największym skarbem, to ludki sie śmiały z tego co pisze...
  Teraz macie :]
  A to tylko jest początek ^^
 • avatar
  Sławek 242
  OOO Mogilno niedaleko mnie :-p ciekawe co im dał atak na takie małe placówki sadów??
 • avatar
  Eternal1
  Robi się co raz bardziej ciekawie - agoniczne przesilenie pewnych trendów/energii mentalnych jest konieczne by je ostatecznie zakończyć, by mogły umrzeć śmiercią naturalną.
  A jak widać ludzie którzy za tym stoją rozkręcają się co raz bardziej już bez zahamowań - to już jest kurs na dno od którego można się tylko odbić...

  Witamy w roku 2012
  Ile jeszcze trzeba? cierpliwość maleje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej
 • avatar
  skynet1984
  Ja sobie jakos potrafie wyobrazic sytuacje ze sa na swiecie ludzie, ktorzy maja nieograniczony dostep do pieniedzy, nie potrzebuja jej wiecej. Jedyne czego mozna chciec w takiej sytuacji to wladzy absolutnej. Ostateczny plan maja taki ze wszczepia wszystkim chipy pod skore, wycofia odbrut gotowka i bedziesz mogl kupowac i sprzedawac rzeczy tylko za posrednictwem tego chipa. Wtedy beda mieli wladze absolutna, beda mogli robic z nami co im sie zarzyczy, traktowac jak bydlo. A jak sie komus cos nie bedzie podobalo to mu po prostu wylacza chip. Osoby, ktore tego nie widza maja po prostu wyprane mozgi, obudzcie sie ludzie!
 • avatar
  Skitles01
  I dobrze niech rozwalą tych debili od projektu w trzy dupy. Kolejna próba wprowadzenia kontroli, tak samo jak w przypaadku ACTA chca nas ubezwłasnowolnić.