Internet

Anonymous przeciwni projektowi INDECT zaatakowali wiele polskich witryn WWW

przeczytasz w 2 min.

Orwellowski świat nadciąga?

Nie minęło wiele czasu od ostatniej aktywności Anonimowych, a już grupa hakerów po raz kolejny daje o sobie znać. Tym razem podczas piątkowej akcji #FuckGOVFriday związanej z chęcią nagłośnienia i niedopuszczenia do wdrażania postanowień projektu INDECT.

Projekt INDECT jest inteligentnym systemem informatycznym wspierającym obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla bezpieczeństwa obywateli. Jest to międzynarodowy projekt badawczy mający na celu wykorzystanie innowacyjnych algorytmów i metod z zakresu informatyki do wykrywania oraz walki z przestępczością.


Czym jest projekt INDECT

Działanie projektu zakłada powstanie narzędzi do inteligentnej obserwacji i zautomatyzowanego wykrywania niepożądanych, podejrzanych zachowań w środowisku miejskim. Czyli jednym słowem inwigilacja na potęgę i w dodatku finansowana ze środków Unii Europejskiej i sygnowana przez partnerów projektu takich jak Polska i Irlandzka Policja, czy też kilka szkół wyższych takich jak: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Poznańska i Gdańska oraz wiele innych zagranicznych szkół, a także organizacji.


Czym może grozić projekt INDECT

Grupa Anonymous Polska, swoimi ostatnimi atakami chciała ukazać opinii publicznej niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą wspomniany projekt oraz zmusić jego partnerów do zaniechania jego rozwijania i wdrażania. W piątek, dokładnie o godzinie 17 ruszyła akcja #FuckGOVFriday, która zakładała ataki na liczne witryny rządowe i organizacje prywatne związane z projektem.

anonymous we are manifest

Anonimowi tym razem przeprowadzili ataki na strony ZUS i NFZ, które przez długi czas były niedostępne. Bardziej jednak ucierpiały serwery wielu sądów rejonowych, prokuratur czy też Krajowej Rady Sądowniczej m.in. Sądu Rejonowego w Inowrocławiu, Szubinie, Nakle, Tucholi, Mogilnie czy też Bydgoszczy.

profil anonimowych na facebooku

Dodatkowo padły strony Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Apelacyjnej w Białymstoku, czy też kilku wydziałów uczelni wyższych wspierających projekt. Zaatakowane zostały Politechnika Gdańska i Poznańska, Częstochowski Portal Ekonomii Społecznej, strona Izby Notarialnej w Warszawie czy chociażby strona projektu Indect. Na liście hakerskich podbojów znalazło się ponadto jeszcze wiele innych witryn.

anonymous strona sądu rejonowego w szubinie po atakach

O ile takie ataki dużych szkód zapewne nie wyrządziły, hakerzy w wielu przypadkach weszli również w posiadania baz danych, w których zawarte były niekiedy prywatne dane, adresy, e-maile, hasła i loginy. Anonimowi listę swoich ataków oraz bazy danych, gotowych do pobrania prokuratur, sądów czy też szkół umieścili na swoim fanpagu na Facebooku.

anonymous twitterze profil

Anonimowym jak zawsze przyświecał cel walki o wolność, w myśl słów Thomasa Jeffersona -"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."


Anonimowi protestują również przeciwko działaniom mediów, które ich zdaniem w dużej mierze przyczyniły się do obecnej sytuacji, w odpowiedzi na to proszą o rozpowszechnianie powyższego materiału wideo, który jest notorycznie kasowany z Internetu mimo, iż nie łamie przepisów.

Czy to szczytna idea i słuszna sprawa? Na pewno tego nie będziemy oceniać, każdy ma prawo zrobić to we własnym zakresie. Co dalej? Jak twierdzą sami hakerzy jeszcze wiele piątków przed nimi, a więc możemy być pewni, że nie był to jednorazowy epizod. Swoje piątkowe wyczyny podsumowali jedynie słowami "kropla drąży skałę" oraz cytatem z Horacego -"Kto żyje w strachu, nie będzie dla mnie nigdy wolny."

Anonymous końcowy komunikat anonimowych
 

Więcej o grupie Anonymous:

Źródło: Inf. własna, Facebook

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  iras584
  12
  Dobrze, że dowód wymieniłem ostatnio. Ważność do 2022 roku.
  Ale na wszelki wypadek potraktuje go jakimś mocnym magnesem, a w portfelu będę go nosić miedzy ołowianymi płytkami ;p
  • avatar
   TomPo75
   5
   To coś jak kretyńskie protesty przeciwko cenom paliw, które odbywają się w weekendy, gdy cała budżetówka i władza siedzi w domu i się śmieje, podczas gdy bogu ducha winni użytkownicy stoją w korkach i spalają jeszcze więcej drogiego paliwa, a dystrybutorzy paliw zacierają ręce, bo banda piiiiip jeździ w kółko 5 km/h.
   Jak coś robić to z głową i by prostesty uprzykrzały życie tym, których dotyczą a nie wszystkich dookoła.
   • avatar
    Skaza
    5

    Kwestionuj (tak zwane) autorytety, Myśl samodzielnie...

    • avatar
     belker
     4
     wkradł się błąd w tytuł jw.

     niech sobie zakładają w Polsce ten INDECT ale niech zaczną od Wiejskiej w Warszawie...
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Myślę że powinniśmy gdy to wszystko wejdzie już w życie zrezygnować z umów z podpisanymi naszymi operatorami sieci internetowej,pomyślcie na jaką wtedy skale straty popłyną,do tego sieć internetowa świeciła by pustkami albo wolność internetowa albo echooooo.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Dziwne, że redaktor zamieszcza takie artykuły skoro redakcja usuwa użytkownikom konta, którzy nie naruszyli regulaminu. Anonimowi chyba powinni was przyblokować na trochę może byście wtedy zrozumieli, że tak się nie robi :)
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Kto z komentujących ma realne pojęcie czym jest INDECT?
        Z tych mających pojęcie ilu przeczytało jakiś dokument (choćby etyczny jeżeli techniczne zbyt trudne) upowszechniony przez INDECT?
        Straszno i śmieszno.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Ja to bym wyszedł na ulice wszystko(miasta, rządy, media) to rozpierdolił w pył i zaczął budować na nowo zanim znowu takie coś się zacznie dziać to moje dzieci będą gotowe zrobić to samo!
         • avatar
          Yuman
          1
          Kropla drąży skałę. Potrzeba lat, by doszło do światowej rewolucji, a do takiej dojdzie. Nie w tym roku, nie za rok. Prawdopodobnie większość z nas nie będzie pamiętała o działaniach Anonymous Polska rozpoczętych hucznie, a planowanych od dawna, w 2012 roku. Nowy świat zostanie zbudowany rękoma naszych dzieci i to my jesteśmy odpowiedzialni za to, by je odpowiednio wyedukować, także w kwestii wolności.

          "But when a long Train of Abuses and Usurpations, pursuing invariably the same Object, evinces a Design to reduce them under absolute Despotism, it is their Right, it is their Duty, to throw off such Government, and to provide new Guards for their future Security."

          Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych, Lipiec, dzień 4. 1776. roku.
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Nie wystarczy im nasze SMS-sy, e-maile, billingi?
           Chcą jeszcze CAŁKOWITEJ kontroli nad nami?
           Gorzej niż za PRL-u
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Nie wątpię że Sądy Rejonowe w Nakle, Mogilnie itp. niebywale zawiniły i miały naprawdę dużo do powiedzenia w sprawie INDECT. Ludzie! Jak atakować to chociaż winnych!
            Skoro projekt popierają Polska i Irlandzka Policja, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Poznańska i Politechnika Gdańska to dlaczego wpływać na prace sądu i NAS, bo przecież najbardziej na tym ucierpią osoby chcące coś na tych stronach znaleźć.
            • avatar
             carbo888
             -1
             może to zabrzmieć trochę dziwnie ale puki mnie to nie dotyka bezpośrednio mam to gdzieś, jeśli te skurw***ny pokażą się przede mną to wytrę się nimi (wiadomo gdzie)
             • avatar
              Konto usunięte
              -9
              "Anonymousprzeciwni projektowi INDECT zaatakowali wiele polskich witryn WWW"

              Popraw tytuł. Wstaw spacje pomiędzy Anonymous, a przeciwni :)
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Oby nie było tak jak w filmie "Raport mniejszości"...
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Gdy pisałem że prywatność stanie sie naszym największym skarbem, to ludki sie śmiały z tego co pisze...
                Teraz macie :]
                A to tylko jest początek ^^
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 OOO Mogilno niedaleko mnie :-p ciekawe co im dał atak na takie małe placówki sadów??
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Robi się co raz bardziej ciekawie - agoniczne przesilenie pewnych trendów/energii mentalnych jest konieczne by je ostatecznie zakończyć, by mogły umrzeć śmiercią naturalną.
                  A jak widać ludzie którzy za tym stoją rozkręcają się co raz bardziej już bez zahamowań - to już jest kurs na dno od którego można się tylko odbić...

                  Witamy w roku 2012
                  Ile jeszcze trzeba? cierpliwość maleje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Ja sobie jakos potrafie wyobrazic sytuacje ze sa na swiecie ludzie, ktorzy maja nieograniczony dostep do pieniedzy, nie potrzebuja jej wiecej. Jedyne czego mozna chciec w takiej sytuacji to wladzy absolutnej. Ostateczny plan maja taki ze wszczepia wszystkim chipy pod skore, wycofia odbrut gotowka i bedziesz mogl kupowac i sprzedawac rzeczy tylko za posrednictwem tego chipa. Wtedy beda mieli wladze absolutna, beda mogli robic z nami co im sie zarzyczy, traktowac jak bydlo. A jak sie komus cos nie bedzie podobalo to mu po prostu wylacza chip. Osoby, ktore tego nie widza maja po prostu wyprane mozgi, obudzcie sie ludzie!
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    I dobrze niech rozwalą tych debili od projektu w trzy dupy. Kolejna próba wprowadzenia kontroli, tak samo jak w przypaadku ACTA chca nas ubezwłasnowolnić.