Mobile

Apple naruszyło prawa patentowe - zapłaci 234 miliony dolarów kary

przeczytasz w 1 min.

Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie?

Apple

Informacje dotyczące rzekomego łamania praw patentowych i wynikających z tego tytułu pozwów sądowych towarzyszą nam już od dłuższego czasu. Spora w tym zasługa między innymi Apple, które jednak tym razem występuje w roli innej niż zazwyczaj.

Jeden z największych producentów naszej branży musi pogodzić się bowiem z niekorzystnym wyrokiem sądu. W jego wyniku będzie musiał zapłacić karę w wysokości aż 234 milionów dolarów, co jest sumą co najmniej odczuwalną nawet dla tak dobrze radzącego sobie Apple.

Wszystko przez pozew, jaki jeszcze w 2014 roku złożyła fundacja Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF). Co ciekawe, dotyczy on patentu z roku 1998, który opracowany został przez profesora Gurindara Sohi'ego i trzech jego podopiecznych. Jego założenia miały zostać wykorzystane w procesorach Apple A7, A8 oraz A8X, które z powodzeniem napędzają kilka modeli smartfonów iPhone oraz tabletów iPad.

Apple może mówić o pobłażliwym wyroku, ponieważ pierwotnie kara wynosić miała 400 milionów dolarów. Mimo tego zapowiedziano złożenie apelacji, jednocześnie odmawiając komentarza. Zadowolenia z wyroku nie kryją natomiast przedstawiciele WARF. Dyrektor fundacji stwierdził, iż „ta decyzja jest świetną wiadomością”.

Źródło: forbes, macrumors

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  27
  Jakieś szczegóły dotyczące patentu, o którym mowa w artykule? Ludzie, jak już coś piszecie i ma z tego wyjść jakaś pożywka intelektualna, to dodawajcie więcej danych... pewnie, że mogę teraz drążyć temat we własnym zakresie, ale chyba nie taka jest rola tego portalu? Takie przekopiowywanie treści "na pałę", żeby tylko coś było na stronie. Słabo.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Nosił wilka razy kilka...
   • avatar
    kakagonzalez
    1
    Fundacja i tak zadowolona, bo zapewne te ponad 200 mln $ to kilkuletni jej budżet, a Apple szuka tych kilku milionów, które Samsung im wypłacił w bilionie :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "Doniesienia odnoście" pierwsze 2 słowa
     • avatar
      markbara
      0
      Mam nadzieję że mają drobne.