Ciekawostki

Apple „otwiera” swój język programowania Swift

przeczytasz w 1 min.

Technologiczny gigant ma nadzieję, że dzięki temu uda się sprawić, że Swift stanie się powszechnym programistycznym standardem.

Swift

Podczas czerwcowego WWDC firma Apple zapowiedziała, że może zdecydować się na publiczne udostępnienie swojego języka programowania Swift jeszcze przed końcem tego roku. Technologiczny gigant postanowił spełnić swoją obietnicę na kilka tygodni przed końcem 2015 – uruchomił specjalną stronę i udostępnił sporą część kodu w formie open source.

Firma Apple udostępniła Swift w wersji 2.2 na Apache Licence 2.0 – tej samej open source’owej licencji, z której skorzystało Google w przypadku Androida i Microsoft – w .NET Framework. Jego kod został opublikowany na platformie GitHub, dzięki czemu każdy zainteresowany może zaproponować zmiany bądź dodatki do języka, jak również rozpocząć swoją przygodę z nim.

Swift jakość

Swift powstał z myślą o systemach iOS oraz OS X – aby dać programistom większe pole do popisu przy tworzeniu aplikacji na urządzenia z nadgryzionym jabłkiem w logo. Firma Apple ma nadzieję, że dzięki „otwarciu” jego kodu uda się szybciej rozwinąć język i sprawić, że stanie się on powszechnym standardem w programowaniu (nie tylko na iUrządzenia).

Apple twierdzi, że Swift jest prostym i wydajnym językiem programowania. Na uwagę zasługuje fakt, że zainteresowanie nim wyraziły już takie firmy jak IBM, Google, Uber czy Facebook. Jeśli jesteście ciekawi co ma on do zaproponowania, odsyłamy was na stronę Swift.org oraz do sprawdzenia jego plików na GitHubie.

Źródło: TechSpot, Swift.org

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    malyperelka
    5
    Suzuki powinno oddać sprawę do sądu za "Swift" samochody pod tą nazwą są już długo z nami.