• benchmark.pl
 • Mobile
 • Apple ukarane wielomilionową grzywną za aktualizację spowalniającą iPhone'y
Mobile

Apple ukarane wielomilionową grzywną za aktualizację spowalniającą iPhone'y

przeczytasz w 1 min.

Niektórzy powiedzą, że na biednego nie trafiło. Nawet najlepiej radzący sobie producenci nie lubią jednak wydawać pieniędzy na kary nakładane przez rządy. Tym razem Apple musi uszczuplić swoje konto na skutek decyzji francuskich władz.

25 mln euro grzywny za aktualizację spowalniającą iPhone'y

Początki całej sprawy sięgają 2017 roku. Właśnie wtedy na jaw wyszło, iż Apple ogranicza wydajność starszych iPhone'ów. Jak później argumentowano, w trosce o baterie. Problem w tym, iż producent nie informował o tego typu zmianach wprowadzanych przez aktualizację systemu iOS i właśnie to spotkało się z największą krytyką, a także przyciągnęło uwagę organów rządowych.

We Francji sprawą zajmował się DGCCRF (Directorate General for Competition Policy, Consumer affairs and Fraud Control), a od 2018 roku również paryska prokuratura. Ostatecznie ustalono, iż sprawa dotyczyła modeli z serii iPhone 6 i iPhone 7 oraz iPhone'a SE i na podstawie stosownych, zgodnych z miejscowym prawem wyliczeń nałożono na Apple grzywnę w wysokości 25 mln euro.

Apple nie będzie odwoływać się od decyzji, zapłaci grzywnę i zrobi coś jeszcze

Z komunikatu DGCCRF wynika, iż Apple zgodziło się zapłacić grzywnę. Co więcej, zobowiązało się również przez miesiąc wyświetlać stosowny komunikat prasowy na swojej stronie internetowej.

Niektórzy być może wiedzą, że z podobnymi sprawami Apple miało do czynienia również w innych krajach, między innymi w USA, Korei Południowej czy we Włoszech.

Jednocześnie nie sposób nie wspomnieć o kwestii, która powinna być dla użytkowników ważniejsza. Od czasu nagłośnienia omawianej sprawy producent zadbał o kilka zmian w systemie iOS, dzięki którym zapewnił użytkownikom większą kontrolę nad ustawieniami dotyczącymi baterii. Swojego czasu pokusił się również o obniżenie cen za pogwarancyjną wymianę baterii w iPhone'ach.

Źródło: economie.gouv

Warto zobaczyć również:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  18
  I tak właśnie powinni wszystkich karać za celowe postarzanie sprzętu/spowalnianie oraz wszelkie zmowy cenowe które sięgają często kosmos.
  • avatar
   x7nofate3
   9
   Apple syf
   • avatar
    x7nofate3
    7
    Apple syf
    • avatar
     legtom
     7
     A intela kto ukarze za postarzanie CPU poprzez swoje łatki??
     • avatar
      pawluto
      5
      Zarobili miliardy więc te 25 mln to dla nich pikuś...
      Po czymś tak skandalicznym i chamskim to nikt myślący nie powinien już więcej kupić czegokolwiek z logiem Apple...Ale ludzie dziś są bez honoru i ambicji...
      • avatar
       htm72
       1
       macie Apple .
       • avatar
        BariGT
        1
        kary za takie przekrety powinny byc liczone PROCENTOWO od rocznego obrotu - wtedy inwestorzy i rada nadzorcza byliby za bardzo przerazeni, ze za jeden taki numer zaplaca naprawde sporo kasy - i to by je ukróciło. 25mln ojro to oni wydaja na dlugopisy - i taka "kara" to ciagle super interes.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Tak w ogóle za sprawą tej 'aktualizacji' wyszło, że Apple nie potrafi sobie radzić z dostarczaniem mocy z baterii, czego skutkiem są niechciane nagłe wyłączenia telefonu. no 'brawa' za 'jakość' :)
         • avatar
          develoop
          0
          Zgadza się Apple to największy syf, promowany przez jakiś wysłanników, fanatyków, nie wiadomo skąd wziętych. Sam jako posiadacz Appla widzę jak po każdej aktualizacji telefon chodzi coraz gorzej, mimo że cały czas mam te same aplikacje i nic nowego nie instaluje. Nigdy więcej...
          • avatar
           Dragonik
           0
           Ludzie nie mają honoru i ambicji bo przecież apple to jest "prestiż" i trzeba to mieć.
           • avatar
            Torrentowy Pirat
            -13
            Przecież to nawet nie chodziło o to, żeby zmusić ludzi do kupna nowego telefonu, tylko, żeby bateria dłużej trzymała wraz z jej wiekiem, bo ja wiemy baterie w technologii li-ion nie są wieczne. Sztuczny ferment.

            A poza tym dla Apple 25 baniek to jak wydatek za przekąskę.