Procesory

ARM: architektura ARMv8 z obsługą 64 bitów

przeczytasz w 2 min.

Firma ARM poinformowała, że zdecydowała się wykonać milowy krok w swojej architekturze. Przyszłe układy ARM będą zapewniały obsługę instrukcji 64-bitowych.

render procesora armO tym, że procesory wykonane w architekturze ARM są bardziej nastawione na energooszczędność, niż na wydajność, wiedzą chyba wszyscy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że ARM coraz bardziej rozgląda się za nowymi rynkami takimi jak serwery czy też komputery stacjonarne. Aby jednak wejście na wspomniane segmenty rynku nie zakończyło się kapitulacją, niezbędne są zmiany w obecnie stosowanej architekturze.

Od dłuższego czasu mówiło się, że układom ARM potrzebne są nowe instrukcje. Kilka lat temu firma rozważała wprowadzenie rozkazów 64-bitowych, jednak na rozważaniu się zakończyło. Aktualnie oferowane procesory wykonane w architekturze ARMv7 obsługują jedynie instrukcje 32- i 40-bitowe, oferując przy tym zgodność z technologią TrustZone, NEON SIMD oraz wirtualizacją. Nie jest to jednak na tyle dużo, aby konkurować na innych płaszczyznach z VIA, AMD czy Intelem.

wafle krzemu z których powstają układy cortex a15

Wafle krzemowe z których powstają układy Cortex-A15

Teraz jednak może się to zmienić. Już w 2012 roku zostanie zaprezentowana następna architektura wspomnianych układów - ARMv8, która docelowo ma obsługiwać rozkazy 64-bitowe, zachowując przy tym kompatybilność z poprzednimi układami i wspieranymi przez nie instrukcjami. Pierwsze 64-bitowe układy od ARM będą cechowały się obsługą instrukcji AArch64 oraz AArch32.

W nadchodzącym roku czekana nas jedynie prezentacja nowej architektury a na gotowe układy poczekamy do 2014 roku, kiedy to światło dzienne ujrzą prototypowe procesory. Natomiast ich ogólna dostępność planowana jest na 2016 rok. Co ciekawe, według pierwszych doniesień wspomniane procesory nie trafią do popularnych ostatnio smartfonów czy też tabletów, a przynajmniej nie zaraz po swojej premierze. Docelowym zastosowaniem układów ARMv8 mają być serwery i zastosowania biznesowe. Układy mają łączyć w sobie wysoką wydajność z niewielkim poborem energii - czy to jednak się uda? Okaże się dopiero po ich premierze.

przykładowy procesor arm - cortec a15

Na zakończenie warto wspomnieć, że po ogłoszeniu prac nad ARMv8 akcje firmy wzrosły o 9.13% i kosztowały dokładnie 30,25 dolarów. Zapowiedź nowej architektury z entuzjazmem skomentowali najwięksi partnerzy ARM, między innymi NVIDIA, która jest bardzo zadowolona z takiego obrotu sprawy.

Więcej o firmie ARM i jej produktach:


Źródło: NordicHardware, TechPowerUP

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Jak to idzie do przodu.
  • avatar
   Baleryon
   3
   Damianie, w tytule "z obsługą 64 bitów" (za to "rozkazy 64-bitowe").
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Powiem tak! Cieszę się niezmiernie na tą wiadomość. Jak ARM się postara to może w końcu będzie solidna konkurencja dla Intela a dla AMD będzie to bodziec motywujący by się lepiej starali. Mam platformę AMD i Intela i powiem jedno dla mnie to to samo jest ale... w zwykłym używaniu :) ...przyznam teraz kupuję nowy sprzęt i zakupuje i3 bo taki jest mi potrzebny... z tego co dziś zobaczyłem za i3 zapłaciłem 467zł a dziś cena to 629zł... i to w przeciągu jednego dnia... szok. Jedno co lepsze to to, iż w przyszłości na i7 będzie można wymienić choć nie wiem czy to będzie wtedy warte wymiany... :)
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     przy obsłudze 64-bitowych instrukcji zapewne będzie to dobre rozwiązanie dla superkomputerów - może nawet dla serwerów. Ale póki co nie mamy co liczyć na wykorzystanie w PC.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Przy takim tempie rozwoju, nie ma szans, by stali się realnym konkurentem chociażby dla AMD.
      • avatar
       NomadDemon
       0
       niech rozwijaja, dzis bylo info, ze "defaulotwe" ubuntu bedzie juz 64 bitowe a nie 32, 32 bedzie nadal, ale juz jako dodatek, a nie jako "zalecane"
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        ARM tylko konstruuje architekturę i sprzedaje licencje. reszta zależy od producentów. tak samo inteli i amd robią x86, ale zegar w zegar różnica jest znaczna.

        w ARM mamy dużo większą konkurencje - nVidia ze swoją tegrą, Samsung i jego procesory dla apple, texas corp, qualcomm i wielu wielu innych.
        Nie dość że ARM rozwija architekturę, to jeszcze producenci doskonalą rdzenie. Mamy konkurencję na poziomie architektury (x86 vs arm) i producentów.

        Ale x86 to beton stary. żeby coś ruszyło do przodu należy porzucić kompatybilność.