Pamięć RAM

ASRock przyspiesza pamięci RAM profilami XMP 1.3

przeczytasz w 1 min.

ASRock wyda dla swoich płyt głównych nowe BIOSy, które wprowadzać będą obsługę profili XMP 1.3, a przez to zapewnią lepszą wydajność pamięci RAM.

Pomimo faktu, iż Intel ma w planach wprowadzenie kolejnej wersji profilu XMP dopiero w 2012 roku, to tajwański ASRock już teraz z nimi eksperymentuje. W tym miejscu warto jednak wyjaśnić czym są profile XMP (EXtreme Memory Profile). Są one rozwinięciem informacji zawartych w układzie SPD, a mają za zadanie ustawić odpowiednie parametry pracy modułów DDR3, aby ich wydajność była wyższa niż standardowa.
 

tabelka prezentująca wzrost wydajności przy zastosowaniu profili XMP 1.3
 

Dotychczasowe moduły pamięci wyposażone są w profile XMP w wersji 1.2, ale niewątpliwie wielu producentów już teraz interesuje się ich nowszą wersją. Jednym z nich jest ASRock, który podjął współpracę z firmą Kingston, a zaowocowało to wydaniem nowej wersji BIOSu dla flagowej płyty głównej Z68 Extreme7 Gen3. Nowy BIOS wprowadza kompatybilność z profilami XMP 1.3, a one zapewniają bardziej precyzyjne ustawienia timingów. Według przeprowadzonych przez producenta testów, nowa wersja profili ma wymierne korzyści względem konstrukcji pozbawionej obsługi XMP 1.3 – w tym przypadku płyty ASUS P8Z68-V Pro.

W benchmarku SiSoft Sandra 2011 SP2 (test Aggregate Memory Profile) wzrost wydajności sięga 19,2%, natomiast w AIDA64 Memory Read 11,93%. Oczywiście wkrótce powinniśmy się spodziewać kolejnych BIOSów - zarówno dla kolejnych modeli ASRocka, jak również konstrukcji innych producentów.
 

Więcej o pamięciach RAM:

Źródło: LegitReviews

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ładnie się złożyło akurat 2 dni temu zamówiłem tą płytę ;)
  • avatar
   kropak
   0
   nie ma to jak asrock :) a ja mam Extreme4 Gen3 i też jest super. Kto by się spodziewał, że asrock tak się wyrobi z szarej myszki na lidera.
   • avatar
    hideo
    0
    opinia o Asroku jest marna (a przynajmniej taka była) a jak kiedyś miałem do prescotta mobo Asrocka to do dziś działa sprawnie a wychwalany asus będący chyba właścicielem asrocka o wiele bardziej mi się psuł
    • avatar
     jeomax.co.uk
     0
     LOL, wole w BIOSie sam ustawic okreslone parametry pracy i zgrac razem z profilami ustawien :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Trzeba być D... by wydawać tyle kasy na płyte po roku czasu będzie starym grzmotem. Ja tez nie dawno kupiłem ASRock-a tylko pod AM3+ bo ostatnio ich płyty są najlepsze, to może i bios sie pojawi z tym hm.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       tak i przez takie właśnie rzeczy ludzie się dziwią że kontrolery pamięci w procesorach padają bo dla większości procesorów powyżej 1333 jest już OC