Płyty główne

ASRock z kontolerem SATA 6.0 Gb/s

przeczytasz w 1 min.

Pomimo wdrożenia interfejsu SATA 6.0 Gb/s wciąż wielu producentów nie decyduje się na jego umieszczenie w swoich produktach m.in. ASUS oraz Gigabyte. Mimo tej początkowej 'niechęci z pozytywną inicjatywą wyszła firma ASRock, zapewniająca standard SATA 3 jedynie poprzez... dodanie karty rozszerzeń.

Jak widać na poniższym zdjęciu ASRock wprowadził specjalny kontroler Marvell który należy umieścić w slocie PCIe x1. Karta będzie dostępne jedynie dla płyt głównych z serii P55 Deluxe i będzie posiadała dwa porty SATA 6.0 Gb/s oraz jedno złącze eSATA.

Czy inicjatywa z jaką wyszła firma ASRock okazała się trafna? Przekonamy się najwcześniej za kilka tygodni kiedy to spodziewana jest jej premiera.


Źródło: TechConnect Magazine

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  że się tak głupio spytam: są już jakieś niezłe dyski z tego korzystające?
  • avatar
   suchy262
   0
   Ale w sumie powinni wszyscy producenci sprzętu wstawiać nowe złącza SATA 3 oraz USB 3.0 ,bo i tak są wstecznie kompatybilne sprzętowo.

   A trzeba patrzeć w przyszłość.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jak na razie to niezbyt potrzebne, ale co będzie wkrótce to się dopiero okaże
    • avatar
     darek11
     0
     podoba mi sie takie cos, zamiast do plyty, do tej karty. szkoda ze tylko 3 zlacza, mogli by dac od razu np. 6, jak ktos ma wiecej dyskow bedzie w sam raz.
     • avatar
      Gothar
      0
      Takie karty rozszerzeń kojarzą mi się ze starymi komputerami które trzeba rozbudowywać o nowe standardy. Napewno to jest pewnego rodzaju rozwiązaniem, ale parę miesięcy i SATA 3 jak i USB 3.0 będą masowo produkowane z tymi standardami.

      Odrazu nagłówki i sprzedaz wzrośnie bo każda nowośc niesie za sobą ludzi którzy muszą mieć wszystko najnowsze.
      • avatar
       _shaq_
       0
       Najpierw zarobią na SSD.
       • avatar
        mm251
        0
        Wszystko spoko tylko jak się ma transfer 6.0 Gb/s do przepustowości PCIe x1 ?? O ile mnie pamięć nie myli to PCIe x1 nie wystarczy do uzyskania 6.0 Gb/s... ale może się mylę ;)