• benchmark.pl
 • Foto
 • Zobacz, jak piękne są zdjęcia nieba: zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2013
Foto

Zobacz, jak piękne są zdjęcia nieba: zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2013

przeczytasz w 2 min.

Najlepsze zdjęcia nieba i zjawisk astronomicznych, które wygrały w tegorocznym konkursie organizowanym przez Królewskie Obserwatorium.

Centrum Galaktyki gwiazdy

Niebo to bardzo wdzięczny temat dla fotografii. Wymagający cierpliwości, dobrej techniki, ale odwdzięczający się niezwykłymi rezultatami. Nie dziwi zatem ogromna liczba konkursów, w trakcie których fotografowie z całego świata dzielą się swoimi osiągnięciami w dziedzinie astrofotografii. Bardzo prestiżowym jest konkurs Astronomy Photographer of the Year, który organizuje Królewskie Obserwatorium z Greenwich. Zapraszamy do galerii zdjęć, które znalazły w 2013 roku uznanie jury konkursowego. Naprawdę piękne widoki.

Astrofotografia to nie tylko zdjęcia gwiazd, mgławic i galaktyk. W tej kategorii znajdziemy również ujęcia niezwykłych zjawisk atmosferycznych, które swój początek biorą w zjawiskach zachodzących ponad Ziemią. Na przykład fotografie zórz polarnych, które powstają w momencie, gdy rozpędzonę cząstki wiatru słonecznego są hamowane przez ziemskie pole magnetyczne. Ze względu na charakter układu linii pola magentycznego Ziemi, zorze najlepiej zobaczyć na biegunach i w dużych szerokościach geograficznych.

Jednak fotografowie, którzy mieszkają bliżej ziemskiego równika i na południowej półkule, a nie wyruszają w pogoń za takimi zjawiskami jak zaćmienia Słońca, również mają bardzo wdzięczne obiekty do fotografowania. W zasadzie niewidoczne z Polski okolice centrum Galaktyki to roje gwiazd, przesłaniające je chmury pyłów i niezliczone inne niezwykłe obiekty, które bardzo efektownie prezentują się na zdjęciach.

Mark Gee Australia Earth and Space
Mark Gee z Australii za zwycięską fotografię otrzymał nagrodę 1500 funtów.

Piszemy o tym nie bez powodu, gdyż za najlepsze zdjęcie w całym konkursie uznano fotografię przedstawiające centrum Galaktyki. Znajdują się w nim miliardy gwiazd, ale ze względu na fakt iż Ziemia znajduje się w pobliżu płaszczyzny Galaktyki, mamy tego pecha, że są one przesłonięte przez chmury pyłu międzygwiazdowego. Pech, ale i szczęście zarazem, bo widok jest bardzo efektowny. Po lewej stronie widać dwie podłużne białe plamki. Jaśniejsza z nich to Wielki Obłok Magellana, ciemniejsza Mały Obłok Magellane. Te satelitarne galaktyki Drogi Mlecznej to bardzo interesujący obiekt badań dla astronomów. Poznanie ich tajemnic zawdzięcza wiele pracom polskich astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dobra fotografia powinna wiązać się z opowieścią o zdjęciu. Astrofotografia ma tę zaletę, że o jednym zdjęciu można opowiadać godzinami. Począwszy od technik, które zostały zastosowane, a skończywszy na opisie zjawisk i obiektów, które zostały uwiecznione. Oglądając zwycięskie fotografie warto zwrócić uwage na dużą różnorodność barw, którymi cechują się widoki nieba. Właśnie dzięki fotografii, która potrafi integrować światło lepiej niż ludzkie oko, możemy w lepszym stopniu dostrzec tę wielobarwność kosmosu. Zdjęcia podzielone były na kategorie, Ziemia i Kosmos, Układ Słoneczny, Głęboki Kosmos i Młody Astronom Roku. Przyznano również trzy specjalne nagrody za zdjęcia w kategorii Ludzie i Kosmoc, Zautomatyzowany Teleskop i Najlepszy Debiutant.


fot. Fredrik Broms

fot. David Kingham

fot. Tom O'Donoghue

fot. Ben Canales

fot. Mark Gee

fot. ngc1535

Inne zdjęcia możecie zobaczyć na serwisie Flickr. Jest ich bardzo dużo i nie mniej ciekawe niż, te pokazane tutaj. A na koniec fotografia, która nie brała udziału w konkursie, ale ze zrozumiałych powodów. Wykonano ja za pomocą teleskopu Vista, który znajduje się w obserwatorium w Chile na Mt. Paranal. Konia z rzędem temu, kto policzy wszystkie gwiazdy na tej gigapanoramie centrum Galaktyki. Jej wycinek możecie zobaczyć na pierwszej ilustracji w tym tekście.

Źródło: Royal Museums Greenwich, flickr

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  19
  To chyba jedyna rzecz ktora nigdy mi sie nie znudzi. Zdjecia naprwde ladne.
  • avatar
   xprzemcio
   6
   Piękne ...
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Piękno samo w sobie.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Kosmos; Dom Dusz, wiecznych wędrowców - zawsze będzie przykuwał uwagę i budził głos z głębi istoty.
     Zdjęcia super :)
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Normalnie Masakra... :O
      • avatar
       Szarlej_pl
       0
       Zdjecia genialne, ale trzeba tez wziasc pod uwage iz nie sa to pojedyncze zdjecia ale montaz w wiekszosci przypadkow ponad 100 kadrow z tej samej ekspozycji, stad tyle detali i szczegolow na kazdym zdjeciu (zrodel swiatla)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ostatnie zdjęcie jest autorstwa Adama Blocka, a nie ngc1535.