Karty graficzne

ASUS: dwie najmocniejsze karty na Computexie

przeczytasz w 3 min.

Dotarliśmy do informacji odnośnie dwóch nowych kart graficznych firmy ASUS, które oferować mają bezkompromisową wydajność bez względu na cenę. Pierwszą z nich jest zaprezentowany już na targach CeBIT MATRIX GTX 580 Platinum, natomiast drugą MARS II -  topową konstrukcję wyposażoną w dwa układy graficzne GF110.

Trzeba przyznać, że niektórzy producenci tworzą produkty, które nie są przeznaczone dla zwykłych klientów. Ich głównym celem jest konkurowanie z konstrukcjami innych producentów, oczywiście o miano tej najlepszej. Oprócz tego przygotowuje się je także z myślą o overclockerach, a więc podczas projektowania szczególnie duże znaczenie ma podatność na podkręcanie. ASUS na targach Computex w Taipei zaprezentuje prawdopodobnie dwie nowe karty graficzne z serii GeForce GTX 500, które zaliczają się do tego typu produktów.

 

ASUS MATRIX GTX 580 Platinium

 

ASUS MATRIX GTX 580 Platinum to autorska konstrukcja z układem GeForce GTX 580, która należy do elitarnej linii produktów Republic of Gamers (ROG). Co prawda po raz pierwszy została ona zademonstrowana na marcowych targach CeBIT, ale prawdopodobnie dopiero na Computexie producent zdecyduje się na jej oficjalnie wprowadzenie do sprzedaży. Warto zaznaczyć, iż model ten ma stać jeszcze wyżej w hierarchii producenta niż - dotychczas uznawany za topowy - GTX 580 DirectCU II.

Karta standardowo pracuje z taktowaniami podniesionymi do poziomu 816 MHz dla rdzenia i 4008 MHz dla 1,5 GB pamięci GDDR5 384 bit. W razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo je zwiększyć. Za zasilanie odpowiada ogromna, 19-fazowa sekcja zasilania, w skład której wchodzą między innymi wysokiej jakości kondensatory NEC Tokin. Dla porównania wersja DirectCU II tego samego producenta ma zaledwie 10 faz, MSI GTX 580 Lightning Xtreme Edition 16 faz, a Zotac GTX 580 Extreme Edition 18 faz. Czyżby zatem kroił się nowy rekord podkręcenia GeForce GTX 580? Bardzo możliwe, choć dotychczasowy rekord wynoszący 1681 MHz będzie ciężko pobić.

 

ASUS MATRIX GTX 580 Platinium

 

Za chłodzenie konstrukcji odpowiada zmodyfikowany, 3-slotowy układ chłodzenia DirectCU II, na który składa się masywny radiator z pięcioma miedzianymi ciepłowodami. Całość zaś owiewają dwa 100 mm wentylatory. Na śledziu znalazły się dwa wyjścia DVI, HDMI, DisplayPort oraz przycisk do restartowania ustawień karty, ustawiający dla niej bezpieczne wartości taktowań. Na końcu laminatu umieszczono trzy przyciski - dwa do precyzyjnej zmiany taktowania oraz jeden automatycznie ustawiający prędkość obrotową chłodzących wentylatorów na maksimum. Nie zapomniano również o punktach pomiarowych napięć, które mogą się przydać podczas ekstremalnego overclockingu.

 

ASUS MATRIX GTX 580 Platinium

 

O drugiej z kart nie wiadomo zbyt wiele. ASUS MARS II ma być następcą pierwszego MARSa, którego producent wydał w limitowanej edycji 1000 sztuk. Prawdopodobnie podobnie będzie i w tym przypadku. Tym razem jednak konstrukcja wykorzystywać będzie dwa procesory graficzne GF110 z 2x512 procesorami strumieniowymi oraz 3 GB pamięci GDDR5 o 384-bitowej magistrali. Oznacza to zatem, że o ile w przypadku pierwszej karty MARS, ASUS wykazał się pomysłowością i połączył dwa GeForce GTX 285 (a nie GTX 275 jak w przypadku zwykłego GeForce GTX 295), to tym razem jego wynalazek technicznie nie będzie się zbytnio różnić od standardowego modelu firmy NVIDIA - GeForce GTX 590. Aby jednak uwidocznić różnicę, prawdopodobnie zdecyduje się on na spore podniesienie taktowań. Do ilu dokładnie? Na razie nie ma na ten temat nawet przecieków.

 

ASUS MATRIX GTX 580 Platinium i MARS II

 

Chłodzeniem dwuprocesorowego potwora zajmie się układ DirectCU II, który specjalnie na potrzeby konstrukcji zostanie zmodyfikowany. Warto wspomnieć, iż za zasilanie karty odpowiadać będzie równie pokaźna co w wyżej opisywanej karcie sekcja zasilania, składająca się z 19 faz. Dla porównania, referencyjny GeForce GTX 590 ma tylko 6 faz. Według nieoficjalnych wiadomości druga odsłona karty graficznej ASUS MARS II ma kosztować bagatela 1100 euro. Jest ktoś chętny do zakupu?

 

WIęcej o kartach graficznych firmy ASUS:

Źródło: TCMagazine.com

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  1100 euro? Chyba ogłupieli. Za tyle pieniędzy to można już niezły komputer złożyć...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   A te przyciski to na co ? Mogli zrobić od razu sterowanie przez smartphone, inny komputer bądź satelitę lol Dla wygody...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Kiedyś tylko karty high-end miały dwu slotowe chłodzenie, teraz dwa sloty zajmują nawet karty z niższego-średniego poziomu a high-end już coraz częściej ma trzy sloty. Ciekawe do jakich rozmiarów dojdą za kilka lat
    • avatar
     oliwier956
     0
     gf 295 nie łączył 2x275 tylko 2x260
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Za 1100 Euro mogę mieć kompa składającego się z dwóch R6950 czyli tak jak teraz mam, albo z dwóch GTX 570 LOL. Dlatego dla mnie Asus to banda idiotów :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Dla mnie to ty jesteś idiota.Wydają tylko serie limitowaną 1000 sztuk.Twoja odpowiedź świadczy że twoje iq = -69
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        To prawda takie autorskie karty jak asus matrix czy mars to jest prestiż i wyrużnienie dla posiadacza takiej karty , wiadomo że płacisz więcej właśnie za ten prestiż.
        A jak się tobie nie podoba to się ciesz tym swoim CF 6950 i nie gadaj :)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Właśnie na 6970 CF cię nie stać?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Nawet gdyby ktoś kupił taką kartę, to komu by się chwalił?