SSD

ASUS: kieszeń do budowy wydajnego dysku pod SATA Express

przeczytasz w 1 min.

Urządzenie pozwoli stworzyć wydajną macierz RAID z nośników mSATA lub M.2.

ASUS Hyper Express adapter

W ofercie firmy ASUS pojawił się adapter Hyper Express, który pozwoli stworzyć wydajną macierz dyskową ze złączem SATA Express.

Urządzenie jest montowane w standardowej zatoce 3,5-cala i na pierwszy rzut oka przypomina dysk twardy – tyle tylko, że wykorzystuje interfejs SATA Express 10 Gb/s (jest on dostępny w większości płyt głównych z chipsetem Intel X99, Z97 i H97).

W środku zmieszczą się dwa nośniki SSD z pod mSATA lub M.2 SATA (obsługiwane są modele typu 2242 – 22110), które mogą działać jako dwa osobne dyski w trybie AHCI lub zostać połączone w wydajną macierz RAID 0 (producent zastosował tutaj kontroler ASMedia ASM1062R).

Jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie urządzenie trafi do polskich sklepów.

ASUS Hyper Express adapter

Źródło: ASUS

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  To tylko zastępcza proteza a potrzebne jest prawdziwe SATA 4 z transferem przynajmniej 10Gb/s - 6 gniazd na płycie głównej.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Może by tak ktoś opublikował wyniki akcji USB 3.0, bo regulaminowy termin minął w piątek 22.05.2015r?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    W środku zmieszczą się dwa nośniki SSD z pod mSATA lub M.2 SATA ""

    i 10, na cholerę to komuś jak m.2 ciagnie 35
    • avatar
     Franz
     0
     Asus chce tym produktem wypełnić lukę, bo brak napędów z SATA Express na rynku, ale to nie jest chyba sensowne od strony ekonomicznej.
     Jeden SSD pracujący niezależnie będzie działac tylko z prędkościami max. dla SATA - dopiero zrobienie z 2 SSD macierzy Raid 0 da przyspieszenie wykorzystujące te 10Gb/s.
     Tylko czy to ma sens finansowy - koszt samego adaptera (spodziewam się sporej ceny), dwóch SSD na złączu M.2 to juz spory wydatek - za taką sumę można będzie już niedługo kupić jakiś SSD M.2 z adapterem na złącze PCIE, który może być szybszy niż to rozwiązanie.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      spokojnie by wystarczyły 3 gniazda, ale przydałoby się coś o nazwie SAS aby na jednym kanale można było powiesić więcej dysków przez prosty rozgałęźnik.