Płyty główne

Nowe płyty główne ASUS zoptymalizowane pod kątem SATA Express

przeczytasz w 1 min.

Technologia ASUS SRIS wpływa na wydajność i kompatybilność urządzeń pod SATA Express.

ASUS Z87 Deluxe-SATA Express płyta główna

Firma ASUS, podczas prac badawczo-rozwojowych we współpracy z koncernem Intel, stworzyła architekturę BIOSu, pozwalającą wykorzystać pełny potencjał najnowszego interfejsu i urządzeń peryferyjnych SATA Express.

Po debiucie koncepcyjnej płyty ASUS Z87-Deluxe/SATA Express podczas targów CES 2014, firmy ASUS i Intel kontynuowały współpracę, aby umożliwić użytkownikom korzystanie z pełnych możliwości interfejsu oraz komponentów SATA Express. W efekcie wspólne prace badawcze przyczyniły się do powstania technologii Separate Reference Clock z architekturą SRIS, a firma ASUS jako pierwsza wśród producentów płyt głównych wdrożyła ją do swoich produktów.

W celu weryfikacji rzeczywistych możliwości technologii, producent opracował Hyper Express - zewnętrzną obudowę SATA Express w rozmiarze 2,5 cala, która mieści w sobie dwa nośniki mSATA. Pozwoliła ona inżynierom firmy ASUS na testowanie interfejsu SATA Express i projektowanie nowych płyt głównych, tak, by maksymalnie wykorzystywały one możliwości tego standardu.

ASUS Z87 Deluxe-SATA Express płyta główna

Zastosowanie architektury SRIS w BIOSie płyt głównych, pozwala wykorzystać pełny potencjał SATA Express i zapewnia odpowiednią synchronizację pomiędzy nimi a szybkimi urządzeniami z tym interfejsem. Użytkownicy nadchodzących płyt głównych firmy ASUS będą mogli cieszyć się sekwencyjnym zapisem i odczytem danych z prędkością sięgającą 745/809 MB/s (testy przeprowadzone na dwóch nośnikach SanDisk X110 mSATA). W efekcie przesłanie filmu HD zajmującego 10 GB potrwa jedynie 10 sekund.

ASUS Express kieszeń pod SATA Express

Poza wyzwoleniem pełnej prędkości SATA Express, rozwiązanie ASUS SRIS wpływa również na kompatybilność. Płyty główne obsługujące SATA Express, które nie posiadają architektury SRIS w BIOSie mogą mieć problemy z prawidłowym współpracowaniem, a nawet z rozpoznawaniem urządzeń z tym interfejsem. Brak nowego rozwiązania może również wpływać na mniejszą wydajność i niższe osiągi przy przesyłaniu danych. Nowe rozwiązanie firmy ASUS będzie dostępne w nowej generacji płyt głównych, które już wkrótce pojawią się na rynku.

Źródło: ASUS, Guru3D

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Etemity
  12
  Patent :)
  • avatar
   PeterMac
   1
   lepiej niech na płytach czy kartach graf dają juz HDMI 2.0.
   • avatar
    skalak23
    1
    Tak tylko się zastanawiam że skoro już żeby złącze było kompatybilne z SATA3 i można było podpiąć 2 urządzenia na zwykłe sata to czy po stronie płyty głównej nie mogli pójść w pion zamiast poziom i zrobić wtyczkę wyższą jak dłuższą było by chyba jednak bardziej to praktyczne i kostka cięższa do uszkodzenia przy wkładaniu i wyjmowaniu poza tym same kabelki pokrywały by się ze sobą było by ich tylko trochę grubiej a tak idą 2 obok siebie i zajmują sporo miejsca.
    • avatar
     AndreoKomp
     0
     Są takie technologie z których chce mi się śmiać. To jedna właśnie z takich technologii. Ktoś nie był za mądry wymyślając to "coś". Nie dość, że nie praktyczne, to jeszcze zysk transferu mizerny w porównaniu do zwykłego SATA3.
     • avatar
      BeeDead
      -2
      Dla mnie strata czasu. Mogliby upowszechnić SAS jako głowny interface. Bije na głowę możliwościami SATA i pozwala na bezproblemowe podpięcie dysków z tym złączem. Po co SATA EXPRESS?
      • avatar
       Virtus
       0
       Co w SRIS jest takiego wyjątkowego, żeby inni producenci nie mogli tego mieć?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jak będą chcieli rozpowszechnić ten standard to będą musieli pozwolić montować innym firmom, inaczej sata express umrze bardzo, bardzo szybko albo konkurencja wymyśli coś podobnego. Wystarczy, że zmodyfikują ten kabelek z wtyczką na coś bardziej ludzkiego i będzie ok. Nie uwierze, że ludzie nagle zaczną kupować płyty asusa ze względu na sata express
        • avatar
         dysan112
         0
         Ta wtyka jest duża, łatwo to wyrwać lub uszkodzić. Wygląda jak by ktoś metodą na odczep to zrobił niż profesjonalnie podszedł do sprawy
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          na ch... mi taka wielka wtyka ?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           na razie jest to mało popularne ale z czasem może stać się nawet standardem i pewnie dlatego zdecydowali się na taki ruch ... zobaczymy jak to będzie wyglądało przy premierach kolejnych płyt