Ciekawostki

AT&T kupi Time Warner za… 85 mld dol.

przeczytasz w 1 min.

To będzie jedna z największych transakcji w historii. O ile tylko się odbędzie, bo mogą być z tym problemy.

To jedno z najgłośniejszych przejęć w historii. Telekomunikacyjny gigant AT&T ogłosił, że kupi ogromną globalną korporację mediową Time Warner za astronomiczną kwotę 85,4 miliarda dolarów – część w gotówce, część w akcjach. 

AT&T stanie się tym samym jednym z największych operatorów telekomunikacyjno-mediowych na świecie, a w jego portfolio pojawią się tak istotne marki jak HBO czy Warner Bros. Już teraz gigant oferuje szybkie łącza Internetowe, a dzięki nowemu nabytkowi będzie mógł też zaoferować swoim użytkownikom bardzo ciekawe treści.

Time Warner to właściciel wytwórni, takich jak HBO (odpowiedzialnej m.in. za seriale Gra o tron, Detektyw, Dolina Krzemowa i Czysta Krew) czy Warner Bros. (z prawami do Batmana, Supermana i Harry’ego Pottera), telewizji HBO, Cinemax czy Cartoon Network, ale tez CNN, jak również magazynów prasowych, na czele z Time, Fortune i People oraz wydawnictwa komiksowego DC Comics.

Optymistyczny plan zakłada, że transakcja zostanie sfinalizowana przed końcem 2017 roku. Mówi się jednak, że sprawa może się przeciągać ze względu na oskarżenia o nieuczciwą konkurencję (Trump powiedział, że jeśli wygra wybory, zablokuje przejęcie). Nawet pomimo tego, że AT&T zapewnia, że nie ma w planach żadnych drastycznych zmian, które mogłyby negatywnie odbić się na pozostałych operatorach.

Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że dziś kluczem do sukcesu w tym sektorze rynku jest konsolidacja. Wyraźnie pokazuje to też przykład z 2011 roku, kiedy to Comcast przejął NBC Universal, stając się tym samym dostawcą usług i producentem mediów. Warto w tym miejscu dodać, że na pozytywną opinię urzędów antymonopolowych czekano w tym przypadku aż dwa lata.

Źródło: Engadget, AT&T, CNBC, Fortune

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!