Technologie i Firma

Ataki DDoS, czyli prawdziwy koszmar dla przedsiębiorców

przeczytasz w 2 min.

Atak typu DDoS to prawdziwa zmora dla przedsiębiorców, ponieważ potrafi sparaliżować funkcjonowanie firmy w daleko idącym stopniu.

DDoS

Według Łukasza Formasa, Głównego Inżyniera Sprzedaży w Integrated Solutions, ataki DDoS to obok spamu i złośliwych programów typu malware, jedno z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń, które w ostatnim czasie spędza wielu przedsiębiorcom sen z powiek. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku innych ataków, DDoS skupia się na wyłączeniu dostępu do konkretnej usługi, co w działalności biznesowej przekłada się na poważne straty.

Zdaniem Łukasza Formasa DDoS: to ataki, których żniwa firmy liczą w kilku milionowych stratach. Niestety z naszych doświadczeń wynika, że stają się coraz bardziej wyrafinowane. Mogą być też wykorzystywane jako odwrócenie uwagi w przypadku chęci włamania się hakerów do serwerów danego przedsiębiorstwa.

Ataki DDoS nie są w żadnym wypadku pewną niszową aktywnością cyberprzestępców. To popularna metoda, bardzo często wykorzystywana przez hakerów przy atakach na rozmaite cele. W ubiegłym roku, tak duża i wydawałoby się niezagrożona firma, jak Orange była adresatem prawie 107 tys. ataków DDoS. Oczywiście tego typu przedsiębiorstwa dysponują zaawansowaną ochroną, lecz nie zawsze jest ona wystarczająca, o czym świadczyć mogą odnotowane przypadki paraliżu działalności wielkich przedsiębiorstw spowodowane zmasowanymi ingerencjami cyberprzestępców, jak choćby w przypadku ataku na Microsoft i Sony 25 grudnia 2014 roku.

IS

Jakie firmy i instytucje są najbardziej narażone na ataki DDoS? Wymienić można tu wszelkiego rodzaju instytucje publiczne, firmy usługowe, banki czy serwisy e-commerce, ale również serwisy świadczące rozmaite usługi, jak choćby platformy z grami online, Steam czy Xbox Live. Ogólna zasada definiująca poziom zagrożenia jest prosta: im bardziej biznes jest uzależniony od internetu, tym większe jest ryzyko ataku.

Cieszyć może fakt, że polskie firmy zaczynają dostrzegać ataki cyberprzestępców, w tym również DDoS jako realne zagrożenie, z którym trzeba sobie w jakiś sposób poradzić. Firmy coraz częściej patrzą na obszar bezpieczeństwa teleinformatycznego przez pryzmat nie tylko działań, które należy podjąć w razie ataku, ale przede wszystkim tych, które pozwolą ich po prostu uniknąć - podsumowuje Łukasz Formas z Integrated Solutions, co musi cieszyć, gdyż skuteczne i przemyślane działania prewencyjne, pozwolą unikać większych szkód podczas ataków.

Źródło: Orange Polska

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krynka
  -1
  DDoS to nie hakowanie. Hakowanie wymaga wiedzy, sprytu i sporo pracy.
  • avatar
   ICE1979
   0
   Wszystko sie tu pomieszalo, powrzucano do jednego worka wszystkich nazywajac ich hakerami. A mial to byc portal "komputerowy" ........
   • avatar
    Zero-Cool
    0
    Ostatnio (wczoraj) zaczełem oglądać Mr. Robot a dzisiaj czytam o atakach DDoS na benchmarku... Zabawne...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     " Oczywiście tego typu przedsiębiorstwa dysponują zaawansowaną ochroną"

     To chetnie poznam co wedlug redaktora nie jest "zaawansowana" ochrona przeciw DDoS (skuteczna) ???

     Ja znam tylko kilka metod skutecznych przeciwko DDoS (oczywiscie wszystko zalezy od skali).
     • avatar
      michal.99
      0
      Największym odbiorcom ataków DDOS są firmy oferującą usługi głosowe Teamspeak. Jedna mała firma dostaje dziennie średnio po 500-1000 ataków.. a oni mają najbardziej zaawansową ochrone.. Gdy oni dostawali ataki 5-6 lat temu, takie firmy jak orange, allegro, mbank nawet pewnie o tym nie mysleli.. Gdy zaczęły one dostawac ataki, to dla firm sprzedających teamspeaki to było jak puszczenie bąka na dworze.. Łatwo bronic samą stronę WWW, bo działa tylko na TCP.. Tymczasem Teamspeaki działają i na UDP i na TCP.. roznorodność pakietów jest tak wielka, że zostały tylko 4 firmy sprzedające tę usługę.. A jeszcze kilka lat temu było ich 10-12..