Procesory

Atom: atomowe udziały w rynku!

przeczytasz w 2 min.

Rynek jednostek centralnych ma się bardzo dobrze, przynajmniej jeśli brać pod uwagę trzeci kwartał br. Procesory x86 zanotowały wzrost na poziomie 15,8 proc. (mowa o dostawach CPU). Największym bohaterem zestawienia opracowanego przez firmę analityczną IDC jest układ Intel Atom.

Tani procesor Intela, instalowany przede wszystkim w netbookach, przyczyni się najbardziej do osiągnięcia nowego rekordu w przemyśle komputerowym – mowa o wynikach procesorów. W dodatku pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej. Firma IDC poinformowała, że bardzo wysokie dostawy procesorów Atom spowodowały u Intela znaczące zwiększenie prognozowanego tempa wzrostu rozwoju koncernu, jeśli chodzi o procesory. W tym roku IDC przyznaje Intelowi 18 proc.


Intel może być dumny z Atoma (Fot. Materiały prasowe)

Z roku na rok wynik za 3 kwartał wydaje się bardzo dobry, ale nie ma co ukrywać, że tym razem to Intel Atom ma największy wpływ. Bez układów Atom rynek procesorów PC odnotowałby wzrost na poziomie 8,7 proc., podczas gdy końcowy rezultat wyniósł znacznie więcej, bo 15,8 proc. Atom to także główne odzwierciedlenie obecnych przychodów Intela.

Układy Atom w dużej mierze pomogły Intelowi uzyskać większe udziały w segmencie mobilnym. IDC szacuje, że udziały Intela wynoszą 87,4 proc., czyli o 0,8 proc. lepiej niż pred rokiem, kiedy zaś AMD ma 11,5 proc., o 1,1 proc. mniej, a VIA musi zadowolić się udziałem 1,2 proc., gorszym o 0,3 proc.

AMD nie za dobrze radzi sobie na rynku mobilnym, ale za to cieszy się z dobrej pozycji w segmencie serwerów. Udoskonalone czterordzeniowe procesory Barcelona przyczyniły się do wzrostu udziałów AMD w tym rynku – wynosi on 14,4 proc., czyli o 0,6 lepiej. Intel ma w tym segmencie 85,6 proc., notując straty na poziomie 0,6 proc.

To, co ciekawi nas najbardziej, to udziały koncernów w rynku procesorów do komputerów biurkowych. Nie będzie jednak żadną sensacją wiadomość, że Intel także w tym segmencie widzie prym i jest o wiele lepszy niż jego główny rywal. Udziały Intela to 73,5 proc., podczas gdy AMD ma „tylko” 26,4 proc. IDC twierdzi, że zmiany udziałów na rynku desktopowych CPU w tym roku były nieznaczne.

Jak więc widać, pozycja Intela jest niezagrożona. Firma wprowadziła obecnie nowe procesory Core i7 (robocza nazwa: Nehalem). Test tych jednostek znajdziecie tutaj.

Źródło:TG Daily.com

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  deel77
  0
  AMD potrzebuje rewolucji. Bez jakiegoś wyraźnego skoku, dysproporcje będą się raczej pogłębiały i o ile z nvidią, ati sobie jakoś radzi o tyle w przypadku CPU walka z Intelem może skoczyć się źle dla tego producenta.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   nie tylko dla AMD ale i dla nas - kupujących
   jeśli AMD "padnie" to Intel bedzie ustalał ceny na rynku a to moze nas sporo kosztowac
   • avatar
    Szymon331
    0
    Dla AMD jest jedno wyjście! Przejąć Intel! ;) A tak naprawdę to AMD jakby weszło w stagnację. Intel płodzi cały czas nowe lepsze technologie natomiast po drugiej stronie nie dzieje się nic.