Technologie i Firma

Backup w chmurze skuteczną bronią w walce z ransomware?

przeczytasz w 1 min.

Złośliwe oprogramowanie typu ransomware stanowi coraz większe zagrożenie dla firm. Sposobem na skuteczną ochronę może być backup w chmurze.

Na pytanie o to, jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware, które służy cyberprzestępcom do wymuszania okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych wcześniej plików, odpowiedź może być właściwie tylko jedna: na bieżąco wykonywać kopie zapasowe. Pozostaje jedynie pytanie o to, gdzie je przechowywać, by były bezpieczne

Odpowiednie przechowywanie kopii zapasowych jest nie mniej ważne niż pamiętanie o tym, by w ogóle je wykonywać. Eksperci radzą, by takie archiwa gromadzić na osobnych, niepodłączonych do sieci urządzeniach (np. zewnętrznych dyskach twardych), ale niektóre firmy proponują inne rozwiązania. Producenci serwerów NAS sugerują korzystanie z… serwerów NAS (wysłuchaliśmy już uzasadnienia firmy QNAP na temat tego dlaczego). Właściciele platform chmurowych polecają zaś chmurę, więc teraz dajmy szansę im.

„Każda organizacja, która chce uniknąć dotkliwych strat wynikających z infekcji ransomware, powinna w swojej strategii bezpieczeństwa informatycznego uwzględnić wykorzystywanie backupu w chmurze. Ta forma ochrony zasobów IT szybko zyskuje popularność także dlatego, że stanowi ważny element szerszej strategii gwarantowania stałej dostępności danych i ciągłości działania” – tłumaczy Marcin Zmaczyński, dyrektor firmy Aruba Cloud w naszej części Europy, która oferuje taką usługę.

„Przedsiębiorcy zaczynają rozumieć, że poleganie jedynie na lokalnym backupie i infrastrukturze nie jest optymalną strategią. Ransomware może łatwo pozbawić firmę dostępu do własnych systemów ale też danych partnerów i klientów. Posiadanie usługi backupu online często okazuje się wybawieniem, gdy w momencie utraty danych na urządzeniach lokalnych firma może szybko odzyskać je z aktualnej kopii zapasowej przechowywanej w chmurze” – dodaje Zmaczyński.

Wysyłanie kopii zapasowych do zewnętrznej usługi pozwala też jakoby przenieść odpowiedzialność za bezpieczeństwo w firmie. Niemniej jednak należy pamiętać też o tym, by wdrażać przynajmniej podstawowe narzędzia i reguły zabezpieczeń – korzystać z aktualnych i dobrze wypadających w testach programów antywirusowych oraz firewalli, aktualizować system operacyjny oraz edukować pracowników na temat cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Aruba Cloud, inf. własna. Foto: Aruba Cloud

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dideq
  8
  Tak długo jak Ransomware nie przyatakuje chmury. ;)
  • avatar
   Skaza
   6

   Backup - Tak. W chmurze - Nie.

   • avatar
    cochinek
    3
    Ktos ma pomysl jak codziennie wysyłać 2TB danych w chmure? Mamy łącze tylko 100/100 :(
    • avatar
     darioz
     1
     Dlatego ja na backup moich danych wybrałem nagrywarkę Blu-Ray i płytki BD-R! Na nagraną płytkę żaden ransomware się już nie dostanie i nie zaszyfruję jej!
     Dyski twarde na których cały czas można zapisywać i kasować dane na backup się nie nadają! Na nagranej i zamkniętej płycie żadnych zmian już nie można wprowadzić! Dlatego jest to najbezpieczniejszy sposób na backup!
     • avatar
      piotr.potulski
      1
      Dane, które wytwarzam to: multimedia, dokumenty, kod źródłowy.
      Zdjęcia i filmy lecą z automatu do google photo + kopie lokalne, dokumenty na google docs + kopie lokalne, kod źródłowy na również chmurowy serwer GIT + charakterystyczne dla tego systemu wersjonowania rozrzucenie danych po wszystkich komputerach wraz z pełną historią zmian. Koszty bliskie zeru.
      • avatar
       rahl_r
       0
       Większość dobrych chmur ma proste zabezpieczenie - możliwość przywracania poprzednich wersji plików. I nawet jak ci robal zaszyfruje nie ma problemu z przywracaniem.