Telewizory

BBC wykorzysta mundial do testów transmisji 4K TV

przeczytasz w 1 min.

Tradycyjni nadawcy zaczynają zauważać 4K.

BBC Sony 4K

Telewizja 4K (czy, jak kto woli: Ultra HD) nabiera sensu, jako że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń zgodnych z tym właśnie standardem. Tradycyjni operatorzy nie reagują na zmiany tak szybko jak serwisy streamingowe, ale powolutku także i ci pierwsi zaczynają dostrzegać, że 4K wkrótce przestanie być przyszłością, a stanie się teraźniejszością.

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy, że już w lipcu w Japonii ruszy pierwszy kanał oferujący transmisje z wydarzeń w rozdzielczości 4K. W niedalekiej przyszłości wystartować ma także polski, dokumentalno-podróżniczy kanał Adventure HD, na którym wybrane programy będą emitowane w Ultra HD właśnie. 

Teraz do „grona przychylnych 4K” dołącza międzynarodowy nadawca – BBC. Jego właściciele zapowiedzieli właśnie, że już podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej przeprowadzone zostaną pierwsze testy transmisji na żywo w tym standardzie. 

Co więcej, po raz pierwszy sprawdzona zostanie nowa metoda, w której wideo 4K będzie przesyłane satelitą z Brazylii do Wielkiej Brytanii, a następnie strumieniowane do telewizorów za pośrednictwem Internetu. 

BBC przeprowadzi testy z wykorzystaniem trzech meczów, które rejestrowane będą w 4K (dzięki współpracy z Sony, o czym także już pisaliśmy). My, jako widzowie, nie mamy jednak co liczyć na możliwość obejrzenia takiej transmisji, nawet jeśli mamy telewizory Ultra HD. Taką przyjemność otrzyma tylko kilka obiektów R&D firmy.

Testy te mają na celu sprawdzenie wydajności i jakości takich transmisji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to możliwe, że jeszcze przed końcem tego roku wystartują pierwsze programy o rozdzielczości 4K na kanałach BBC.

Źródło: Engadget, TechRadar

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MarTum
  23
  No i bardzo fajnie. Niech to się rozwija.
  • avatar
   Ari93
   -2
   niestety technologia poszla troche w innym kierunku i predzej 4k zobaczymy w nowym smartfonie przy przedluzaniu umowy u operatora niz kupujac nowy telewizor czy monitor w jakims media "marktoexpercie"
   • avatar
    Dragonik
    -20
    I tak różnicy nie zobaczymy no ale niech się rozwija.
    • avatar
     Ruter19
     0
     Za granica 4K w promocji mozna miec juz za 5500zł 55" model :D