Procesory

Będzie procesor AMD Llano z odblokowanym mnożnikiem

przeczytasz w 1 min.

Według nieoficjalnych informacji, AMD pod koniec bieżącego roku planuje wydać układ A8-3870, który od obecnego modelu A8-3850 odróżniać się będzie wyższym taktowaniem oraz odblokowanym mnożnikiem.

Nie tak dawno temu pisaliśmy o fałszywych wynikach podkręcania procesorów AMD Llano, które teoretycznie sprowadzały się do podbicia jego mnożnika. W praktyce taktowanie nie ulegało zmianie, bowiem mnożnik układu domyślnie jest zablokowany i niemożliwe jest ustawienie go powyżej 29. Maksymalne, prawdziwe taktowanie jakie dotychczas udało się osiągnąć na procesorze AMD Llano wynosi 4,9 GHz, ale do jego uzyskania wymagane było ekstremalne chłodzenie w postaci ciekłego azotu. Wkrótce powinno się to jednak zmienić, a wszystko za sprawą planowanego modelu z odblokowanym mnożnikiem.

pudełko procesora AMD Llano

AMD A8-3870 wyposażony zostanie w cztery rdzenie, które pracować będą z taktowaniem 3100 MHz, a więc o 200 MHz większym niż w dotychczasowym, topowym A8-3850. Warto również zaznaczyć, że ich mnożnik zostanie odblokowany, co zdecydowanie ułatwi podkręcanie tego modelu. Dla każdego z rdzeni przeznaczone będzie po 1 MB pamięci cache drugiego poziomu (L2), natomiast wbudowany, dwukanałowy kontroler pamięci obsłuży moduły DDR3 o taktowaniu do 1866 MHz.

W procesorze zintegrowany zostanie układ graficzny Radeon HD 6550D z 400 procesorami strumieniowymi, którego taktowanie wyniesie 600 MHz. Jeżeli chodzi o współczynnik TDP, to powinien on wynieść 100 W. Procesor powinien trafić do sprzedaży w czwartym kwartale bieżącego roku, ale jego cena nie jest jeszcze znana.

 

Więcej o układach APU z serii A:

źródło: TechPowerUp.com, DonanimHaber.com

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lightning
  0
  Już zaczynają kotlety grzać :] Mi (i każdemu zwykłemu userowi) mnożnik nie jest potrzebny (tylko cena będzie wyższa).
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   zwykle u AMD nie było dużej różnicy w cenie pomiędzy zwykłymi edycjami a BE, tutaj chyba też (mam nadzieję) nie zrobią tak jak Intel, że odblokowane wersje są zdecydowanie droższe
   a co do użytkowników, zawsze się znajdzie grupka "entuzjastów" chcących podkręcić maksymalnie dany procek, lub mieć coś "naj..." :)
   ja bym to nazwał uzupełnieniem oferty, a nie kotletowaniem, zwłaszcza, ze te "kotleciki" są jeszcze cieplutkie :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tylko 3,1 ghz można by było podbić do 3,8.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     a gdzie buldożer?????? Chociaż odblokowany Llano też się przyda pod warunkiem że będzie robić powyżej 4,2ghz na boxowym chłodzeniu ach jak pięknie czasem pomażyć pożyjemy zobaczymy
     • avatar
      eryk1310
      0
      lol jak słysze tych inteal maniaków kotlety kotlety .....lol nawet jeszcze niewyszły a wy juz piszecie
      poczekamy zobaczymy choc i tak juz wiadomo ze amd bd miało o wile tansze i o wile wiele wiecej ludzi sie na nie skusi ;)
      • avatar
       Bany_krk
       0
       tą podstawkę uratuje tylko 955BE ze zintegrowanym chipsetem