Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010 cz.1

przeczytasz w 1 min.

Pierwsze tegoroczne badanie sieci WiFi wskazuje na znaczny wzrost świadomości Polskich użytkowników w kwestii bezpieczeństwa korzystania z bezprzewodowego Internetu.

Pierwsze badanie przeprowadzone zostało w Toruniu. Polegało ono na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

W Toruniu przebadanych zostało ponad 1 300 sieci bezprzewodowych na trasie o długości około 13 km. Wszystkie sieci zostały wychwycone przez sprzęt podczas jazdy samochodem i spaceru.

Badania wykazały, że nie tylko zwiększyła się liczba szybszych sieci, ale co ważniejsze są one znacznie lepiej zabezpieczone niż w roku ubiegłym.

Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z rokiem 2009

Wykres pokazuje ogromną różnicę jakości zabezpieczeń w sieciach WiFi w stosunku do zeszłego roku. Nie tylko zmalała liczba sieci całkowicie niezabezpieczonych i zabezpieczonych przez bardzo słaby WEP, ale także zwiększył się - i to aż o 12% - odsetek sieci korzystających z najlepszych metod szyfrowania: WPA i WPA2.

Źródło: Kaspersky Lab
 

Polecamy artykuły:  
Ile rdzeni powinien mieć twój procesor? Poradnik: jak wybrać smartfona 3D TV: rewelacyjne telewizory czy sukces marketingu?

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spirit
  0
  Moim zdaniem najlepszym zabezpieczeniem sieci domowej jest filtrowanie adresów MAC. Tylko nie wiem czy w przypadku zastosowania samego filtrowania nie można jakoś przechwycić danych.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Akurat filtrowanie MACów jest najsłabszym zabezpieczeniem. Jeżeli już ktoś przejął klucz WPA/WPA2 i może podsłuchiwać ruch, to wyłapanie MACa i podmiana go na swojej stacji na ten podsłuchany, który ma dostęp na filtrach, to już banalna sprawa.
   • avatar
    Tomecek
    0
    A czym się różni WPA od WPA2? Skoro WPA jest dobry to po co powstał WPA2 :P
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A ja mam niezabezpieczoną sieć, jak jakiś znajomy przyjdzie to bezproblemu się może połączyć.
     • avatar
      Lukaszbass
      0
      Też mam siec nie zabezpieczona od 2 lat i dobrze mi z tym... ;-) a za pliki ktorzy sciagaja inni przez moj net ja nie bekne ;]
      • avatar
       Dwd89
       0
       korzystanie z niezabezpieczonej sieci nie oznacza od razu że ktoś będzie popełniał przestępstwa będac podłaczonym do naszego sprzetu na naszym MAC'U.

       natomiast zarówno brak szyfrowania, jak i szyfrowanie WEP uważam za świadomą zgodę na podłaczanie się "nowych" użytkowników.

       Filtrowanie MAC to pierwsza opcja po WEPIE którą się wyłącza bądź edytuje ... więc nie traktował bym jej serio.

       Poznaj możliwości systemu operacyjnego BackTrack 4 to wszystko bedziesz wiedział :)
       • avatar
        baran
        0
        Najlepszym zabezpieczeniem jest ograniczenie zasięgu sieci... Nic lepszego nie mogę wymyśleć :)