Technologie i Firma

Cyberataki kosztują firmy coraz więcej

przeczytasz w 1 min.

Analitycy firmy Bitdefender prognozują, że w samym 2019 roku w wyniku cyberataków przedsiębiorstwa stracą 2 biliony dolarów.

Na całym świecie każdego dnia rozmaite firmy stają się ofiarami ataków prowadzonych przez cyberprzestępców. Ci ostatni albo chcą wyłudzić pieniądze, albo też uzyskać ważne informacje. Rosną więc też koszty cyberataków, jakie ponoszą przedsiębiorstwa i według ekspertów firmy Bitdefender nie przestaną. Wręcz przeciwnie.

Jak podaje jeden z największych graczy w sektorze cyberbezpieczeństwa, w ubiegłym roku firmy straciły przez cyberataki 209 milionów dolarów, a w tym roku będzie to już 5 miliardów. Co więcej, w 2018 roku straty mają osiągnąć wartość 180 miliardów, by rok później przekroczyć astronomiczną barierę 2 miliardów „zielonych”. Choć brzmi to niewiarygodnie, analitycy Bitdefender twierdzą, że tak właśnie będzie. 

„Codziennie jesteśmy bombardowani wiadomościami o wycieku danych z dużych organizacji, nowych wirusach siejących spustoszenie na komputerach, a ostatnio także smartfonach. Ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem koncerny robią wszystko, aby informacje o tym, że padły ofiarą cyberataku nie ujrzały światła dziennego. Z kolei mniejszymi firmami, permanentnie nękanymi przez hakerów, mało kto się interesuje” – czytamy w komunikacie.

Eksperci wyliczyli, że pojedynczy atak może kosztować mniejsze przedsiębiorstwo nawet 55 tysięcy dolarów. Oczywiście do tego trzeba jeszcze doliczyć straty wizerunkowe. A jakie firmy najczęściej są atakowane przez cyberprzestępców? Na pierwszym miejscu znajdują się instytucje finansowe, później są przedsiębiorstwa energetyczne, a na najniższym stopniu tego podium stoją przedsiębiorstwa z branży nowych technologii.

Źródło: Bitdefender, White-Magick. Ilustracja: typographyimages/Pixabay (CC0)

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krzychopata
  -2
  Jak słabe słabe prawo i państwo to i przestępstwa coraz większe i beszczelniejsze!!! Jakby prawo było dobre i taki przyłapany haker z miejsca dostałby 25 lat więzienia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia to by od razy ataki hakerskie zmnieszyłby się o co najmniej 80%!!!
  Lek na cybrataki jest prosty!!! Drastycznie podnieść kary za tego typu przestępstwa a na efekty długo czekać nie trzeba będzie!!!
  Dlatego państwa muszą ze sobą wpółpracować i wspólnie we wszystkich krajach zaoszczyć kodeksy karne aby złapani cyberprzestępcy siedzieli w wiezieniach odsiadując pół swojego życia!!!
  • avatar
   KsiądzProboszcz
   0
   Witam. Powód dlaczego zło jest coraz bardziej złe i ludzie są coraz bardziej źli jest tylko jeden!!! Ludzie odchodzą od wartości chrześcijańskich i zamiast czcić jedynego prawdziwego Boga Wszechmogącego czczą wynalazek szatana zwany pieniądzem!!!
   Jedynie powrót do wartości chrześcijańskich sprawi że zło zostanie zwyciężone a my zostaniemy zbawieni w niebie!!!
   • avatar
    eltra
    0
    No warto być hackerem tylko dobrym :P sam na własne oczy widziałem jak to działa w dużym przedsiębiorstwie kasa uciekła szybciej niż rosła w końcu ktoś po rozum do głowy i wynajęto grupę informatyków z prawdziwego zdarzenia za ułamek strat powiem tak u nas się mawia "Polak mądry po szkodzie" nie tylko Polaków się to tyczy ;P
    • avatar
     wiktorn86
     0
     Monopolistów-złodziei to nawet dobrze że okradają. Tylko małych firm szkoda.
     • avatar
      www.xenix.pl
      0
      Ciekawy jestem kiedy firmy w Polsce zaczną się zabezpieczać, nie tylko słabymi programami antywirusowymi ale również wyspecjalizowanymi urządzeniami UTM. Już są dostępne tanie i profesjonalne rozwiązania które w 98,99 % eliminują wszystkie zagrożenia http://xenix.pl/zabezpieczenie-sieci-komputerowej-w-firmie/.