Technologie i Firma

Blockchain, „smart contracts” i rewolucja podatkowa

przeczytasz w 2 min.

Eksperci z Deloitte przekonują, że dzięki technologii blockchain i „smart contracts” uda się przyspieszyć, uprościć i uszczelnić systemy podatkowe.

Jest podstawą działania bitcoina, GPW widzi w niej sposób na ulepszony rejestr transakcji, a PKO BP chce ją wykorzystać do eliminacji oszustw finansowych. Do długiej listy potencjalnych zastosowań technologii blockchain firma Deloitte dorzuca jeszcze uproszczenie płacenia podatków.

Blockchain – tak nazywa się rewolucja

Blockchain to zdecentralizowana baza danych – jawna, odporna na awarie i niezależna. Może przynieść rewolucję w sposobie dokonywania płatności, zawierania transakcji i przechowywania danych. O jej kolejnym zastosowaniu możemy przeczytać w raporcie „Technologia Blockchain i jej potencjał w podatkach” Deloitte.

„Blockchain może zrewolucjonizować księgowość i sposób przetwarzania płatności podatkowych […]  Długoterminowo Blockchain może być czynnikiem wymuszającym wdrożenie zautomatyzowanych procesów rozliczeń podatkowych, zachodzących w czasie realnym, dotyczących zarówno małych, jak i dużych firm” – czytamy we wspomnianej publikacji.

Blockchain i „smart contracts” w systemach podatkowych

Deloitte przekonuje, że możliwych zastosowań jest wiele. Pierwsze z brzegu: podatek od wynagrodzeń. Dzięki systemowi opartemu na blockchain pracodawcy mogą cieszyć się znacząco ułatwionym naliczaniem i przekazywaniem pieniędzy na odpowiednie konta. Wszystko to dzięki tzw. smart contracts, czyli cyfrowym umowom o programowanych warunkach samorealizacji. Wprawdzie automatyzacja przelewów nie jest niczym nowym, ale zacznijmy od tego, by przejść do bardziej konkretnych rozwiązań.

Dzięki systemowi wykorzystującemu łańcuch bloków i „smart contracts” pracodawca musi tylko wprowadzić kwotę brutto wynagrodzenia, a reszta „dzieje się sama”, czyli automatycznie dopasowywane są dane podatkowe i odpowiednie kwoty – przetransferowane na odpowiednie konta, np. składki ZUS na konto ZUS, a wynagrodzenie netto na rachunek bankowy pracownika. 

„Dzięki temu proces odprowadzania podatku od wynagrodzeń jest szybszy i tańszy, a przepływy pieniężne sprawniejsze” – czytamy w raporcie. Podobnie usprawnione mogą zostać systemy cen transferowych. Efekty wprowadzenia rozwiązania, u którego podstaw znajdują się blockchain i „smart contracts”, podsumowano w formie porównania:

blockchain ceny transferowe

Jak blockchain może usprawnić rozliczenia VAT?

Ostatnim przykładem jest VAT, czyli jeden z najważniejszych podatków. Aktualny system sprzyja oszustom (ponieważ organy państwowe nie mogą śledzić płatności), utrudnia pozyskiwanie sensownych informacji w skali międzynarodowej (bo każdy kraj prowadzi własny rejestr), a do tego jest niedoskonały o tyle, że to do przedsiębiorcy należy odpowiednie wyliczenie kwoty VAT.

Eksperci Deloitte twierdzą, że dzięki wykorzystaniu technologii blockchain będzie można zaoszczędzić czas i pieniądze (usługi księgowe), zredukować do minimum ryzyko nadużyć i błędów (automatyzacja), usprawnić kontrole czy też odciążyć podatników w zakresie obliczania stawek VAT. Poniżej porównanie:

blockchain VAT

Rewolucja podatkowa w ciągu pięciu lat

Według Deloitte, blockchain w systemach podatkowych będzie wykorzystywany już na początku przyszłej dekady. A przynajmniej takie systemy mogłyby być wdrażane, co jednak wymaga pewnego wysiłku. Jak tłumaczy Ernest Frankowski, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte:

„Ponieważ technologia ta jest wciąż w początkowej fazie rozwoju, wprowadzenie jej do urzędów skarbowych wymagałoby całkowitej zmiany zarówno centralnych baz danych, jak i systemów sieciowych. Poza wielopoziomową integracją systemów niezbędne byłyby zmiany prawa, poprawki do ustaw dotyczących baz danych i tożsamości. Nie można jednak nie dostrzegać korzyści płynących z takiego wdrożenia”.

Źródło: Deloitte. Foto: AlexanderStein/Pixabay CC0)

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kabanosek
  6
  Oczywiście nic nie jest wspomniane o "permanentnej inwigilacji" i ekspozycji cennych danych :D
  • avatar
   Kenjiro
   5
   A kto będzie pisać kod do smart-kontraktów? Przecież taki kod jest z założenia podatny na wszelkie machloje, a nikt z kadry zarządzającej czy prawniczej go nie sprawdzi, a kto wierzy programistom na słowo, że się nie pomylili (przypadkiem lub celowo)?
   Poza tym to nie będzie dostępne dla zwykłego Kowalskiego, bo o ile bełkot prawniczy w umowie można zrozumieć bez kancelarii, czy prawnika, to kod zrozumieją tylko programiści.
   W perspektywie czasu zapewne takie kryptowaluty wyprą zwykłe, tak jak cyfrowy pieniądz wypiera rzeczywisty, co jeszcze bardziej zepchnie konsumenta do roli worka kasy, której nawet nie jest właścicielem...
   • avatar
    krzychopata
    0
    System podatkowy można uszczelnić ale trzeba tylko chcieć! Za Peło każdy kto chciał wyłudzał VAT na potęgę!
    A teraz za rządu Prawa i Sprawiedliwości wyłudzanie Vatu jest już o wiele trudniejsze!
    A dzięki uszczelnieniu Vatu nagle znalazły się pieniądze na program 500+, służbę zdrowia, drogi, szkolnictwo, renty i emerytury! Ale na tym nie można poprzestawać bo potrzebne są jeszcze pieniądze na zasiłki socjalne, zapomogi dla biednych i bezdomnych czy zasiłki dla uchodźców którzy szukają u nas schronienia przed wojnami głodami! Na to pieniądze się muszą znaleźć!
    Sam wyszedłem z biedy dzięki 500+ i innymi zasiłkami socjalnymi dlatego żądam więcej pieniędzy na zasiłki bo one się po prostu ludziom należą!!!

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login