• benchmark.pl
 • RTV
 • Filmy 3D w Ultra HD na Blu-ray jeszcze nie teraz (jeśli w ogóle kiedyś)
RTV

Filmy 3D w Ultra HD na Blu-ray jeszcze nie teraz (jeśli w ogóle kiedyś)

przeczytasz w 1 min.

Wśród 170 firm tworzących stowarzyszenie Blu-ray Disc Association najprawdopodobniej nie ma zbyt wielu miłośników filmów 3D.

UHD BD 3D

Wśród 170 firm tworzących stowarzyszenie Blu-ray Disc Association najprawdopodobniej nie ma zbyt wielu miłośników filmów 3D. W sieci opublikowany został slajd z prezentacji PowerPoint, który rzekomo pokazuje pełną specyfikację formatu nowej generacji Blu-ray Ultra HD (choć wciąż nie potwierdzono jego oryginalności). Nie znajdziemy na nim ani słowa o obsłudze technologii 3D w ultrawysokiej rozdzielczości.

Opublikowany na łamach japońskiego serwisu AV Watch slajd przedstawia ponoć specyfikację standardu Blu-ray Ultra HD. Według zamieszczonych tam informacji, zgodność z nim oznacza obsługę rozdzielczości Ultra HD (3840 x 2160 pikseli) oraz szybkości 60 klatek na sekundę. Są też informacje o 10-bitowej głębi i szerszej gamie kolorów, mającej być wynikiem przejścia z Rec.709 na Rec.2020 lub BT2020 oraz przepływności wideo na poziomie 100 Mb/s.

To wszystko bez wątpienia dobre informacje dla tych, którzy czekają na więcej treści Ultra HD do oglądania. Nowy standard – jeśli prezentowana tu specyfikacja jest prawdziwa – nie zadowoli jednak wszystkich. Wśród niedopieszczonych najprawdopodobniej będą ci, którzy liczyli na filmy 3D o ultrawysokiej rozdzielczości. W specyfikacji nie ma bowiem żadnej wzmianki na ten temat.

UHD BD standard

Technologia 3D, po początkowym szale, zdecydowanie straciła popularność. Dziś już rzadko możemy usłyszeć, by producent chwalił się jej obsługą w swoich telewizorach. Wygląda na to, że także Blu-ray Disc Association przestało wierzyć w to rozwiązanie. Wynikiem będzie natomiast sytuacja, w której widz będzie się musiał zdecydować: oglądać film 4K w 2D czy Full HD w 3D. Nic nie zmienia nawet fakt, że interfejs HDMI 2.0 bez problemu zdołałby standard 4K3D obsłużyć.

Źródło: HDTV Test

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mpsk2
  7
  Zdecydowanie nie lubię.
  • avatar
   chrisu1982
   5
   bjaer byl, ale sie zmyl
   sam w 2013 roku przy zmianie starego 32calego lcd-tka hd ready, uleglem pokusie i zakupilem 3D
   fajny, ale po pol roku okulary polecialy do szafy, co chcialem to ogladalem, po wszystkich avatarach, iron manach i avengersach, kilka kreskowek i od kilku miechow zero
   nastepny TV bedzie 4K i ani mysle doplacac do 3D
   • avatar
    theBeoWulfIV
    2
    Byłem w kinie na Transformers 3 w 3D. Szału nie było, a tylko oczy męczyło.
    • avatar
     wdowa94
     1
     Współczesna technologia 3D ma jeszcze sporo przed sobą. Każda z obecnych technologii ma jakiś minus, jednak okulary (takie jak Oculus Rift) są najbliżej immersyjnego wrażenia 3D
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Blu-ray Disc Association hmm...

      Około rok temu kupiłem najlepszą nagrywarkę Blu-ray firmy ASUS-a i do tej pory nie nagrałem ani jednej płyty Blu-ray.

      Ta cała organizacja padnie szybciej niż miało by powstać Blu-ray 3D, kto normalny w dzisiejszych czasach używa płyt.
      • avatar
       UKBIB2012
       0
       czy w Raymana legends w 3d 4k za pomoca programu nvidii na jakims telewizorze ???
       • avatar
        Dudi4Fr
        0
        Liczba telewizorów i ekranów 4K rośnie z dnia na dzień ale nie pamiętam żeby obiło mi się o uszy info o ekraniku dla PC w 4K i 3D ani o telewizorze z takimi samymi mozliwosciami w jakieś rozsądnej cenie. (?)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         A kiedy w ogóle BlueRay 4K HEVC?
         Telewizory 4K można już dostać w każdym większym sklepie.
         Już nawet ceny okrzepły.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ciekawe jaka pojemność nośnika tego Ultra HD Blue Ray?
          • avatar
           tomoa
           0
           Czekam na gwiezdne Wojny w UHD, ale to tego to raczej rzutnik na scianę :)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            1.5 roku temu kupiłem 42' LG z 3D FHD (dałem 1700zł) i uważam to za jeden z lepszych zakupów. O ile samych filmów 3D dużo nie ma, to funkcja 2D->3D jest wykorzystywana bardzo często, czy to do filmów, czy oglądania zdjęć, totalnie inne doznania :)
            • avatar
             Radical
             0
             Na mnie ogromne wrażenie zrobił Avatar w Imaxie swego czasu, niestety późniejsze filmy które oglądałem w 3d w kinie już szału efektami nie robiły. Mam od roku 55 calowy telewizor z 3d i oglądnąłem może z 5 filmów w ten sposób. Dla mnie zbędny bajer. Śmieszne jest też to że o ile sony cisnęło 3d w grach na ps3 o tyle na ps4 wogóle nie obsługuje tej technologii.
             • avatar
              rqtdev
              0
              Spokojnie, za 5 lat też muszą dać ludziom coś nowego, wtedy wyjdzie super nowość 4K 3D. Za 10 lat 8K, za 15 lat 8K 3D.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               3D mnie mało obchodzi, ale te 4K to według mnie super sprawa. Poprawa jakości już przez samą rozdzielczość jest bardzo wyraźna i nie musiałem blisko stać od HDTV 50 cali, aby zobaczyć poprawę. Do tego dochodzą WRESZCIE lepsze kolory i HDR, naprawdę nadchodzący format 4K BD zapewni nam jakość nawet lepszą jak w kinie :)