Ciekawostki

Bluetooth 5.1 i rewolucja (?) lokalizacyjna

przeczytasz w 1 min.

Wydłuża się lista potencjalnych zastosowań tej technologii. Po wprowadzeniu Bluetooth 5.1 możliwe będzie na przykład skorzystanie z precyzyjnej lokalizacji na niedużych odległościach.

Technologia Bluetooth już dziś może okazywać się przydatna, gdy gdzieś w domu gubimy klucze do mieszkania czy samochodu. Tego typu lokalizatory działają jednak tylko na zasadzie ciepło-zimno, informując o tym, czy zguba jest gdzieś w pobliżu czy nie. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

Bluetooth 5.1 z precyzyjną lokalizacją

W najbliższej przyszłości opublikowana ma zostać specyfikacja technologii Bluetooth 5.1, o czym poinformował zajmujący się jej rozwojem i standaryzacją zespół Bluetooth SIG. Już teraz poinformował on, że jedną z ciekawych nowości będzie „wyszukiwanie kierunkowe” – innymi słowy: lokalizacja będzie bardziej precyzyjna i użyteczna.

Lokalizatory oparte na technologii Bluetooth 5.1 pozwolą dokładnie odkrywać położenie zgubionego przedmiotu – poinformują o ich obecności w pobliżu, wskażą odległość (z centymetrową dokładnością), a do tego kierunek, w którym powinien zwrócić się poszukiwacz. 

Lokalizacja kluczy to tylko początek

Funkcjonalność tego nowego rozwiązania ma być jednak znacznie szersza. Wśród potencjalnych zastosowań grupa Bluetooth SIG wymienia wskazówki nawigacyjne w budynkach, pomoc w lokalizacji eksponatów w muzeach (lub uzyskiwania dodatkowych informacji na ich temat) czy też usprawnianie pracy w magazynach.

Bluetooth lokalizacja

„Nowa funkcja wyszukiwania kierunkowego pomoże technologii Bluetooth lepiej dostosować się do zmieniających się potrzeb sektora lokalizacyjnego. Umożliwia bowiem wdrażanie bardziej elastycznych, skalowalnych i przyszłościowych rozwiązań, […] dając równocześnie dodatkowe możliwości biznesowe” – skomentował Andrew Zignani, starszy analityk ABI Research.

W rzeczywistości przedstawiciele Bluetooth SIG przekonują, że dzięki wysokiej precyzji i niskiemu zapotrzebowaniu na energię, zastosowania dla funkcji lokalizacyjnej są właściwie nieograniczone…

Źródło: Bluetooth SIG, Engadget

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Silver
  1
  5.0 od 2017 roku jest, a wciąż w nowych telefonach 4.2 obecne. Moim zdaniem to zły krok i lepiej jeśli będzie spełniał założenia pierwotne czyli transmisja z jak najmniejszym zużyciem energii, bo nie każde urządzenie musi mieć nawigację.
  Jak mówi stare powiedzenie co do wszystkiego to do niczego. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest obecne czyli bluetooth to jedno a lokalizacja czyli gps to drugie
  • avatar
   Light56
   -12
   BT 5.1 kolejny krok do depopulacji, tak samo technologia 5G gdzie wiele ludzi w różnych miastach protestuje przed jej wprowadzeniem.
   • avatar
    drfrank3nstein
    0
    Największe zastosowanie tego będzie w AR. Obecnie stosowane powierzchnie z kodami QR nie wyglądają najlepiej i nie działają pod każdym kątem, a w dodatku tylko w polu widzenia kamery.