Foto

50 Mpix sensor w nowym Canon EOS 5DS - przedpremierowe wycieki

przeczytasz w 2 min.

Dotychczas jedynie podejrzewaliśmy, teraz już mamy pewność

Canon EOS 5DS

W grudniu rozpętaliśmy dyskusję donosząc o planach wprowadzenia systemowych aparatów cyfrowych z sensorami 50 Mpix. Wtedy były to podejrzenia, teraz mamy już pewność, że tak się stanie. Przynajmniej w przypadku Canona, który prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zaprezentuje dwa nowe aparaty cyfrowe z rodziny Canon EOS - lustrzanki EOS 5DS i EOS 5DS R. Wyposażone w pełnoklatkowy sensor CMOS o rozdzielczości 50,6 Mpix.

Dlaczego dwa aparaty. Otóż podobnie jak w przypadku Nikona D800 (choć nie do końca tak samo) będziemy mieli do czynienia z dwiema wersjami aparatu. Canon EOS 5DS i Canon EOS 5DS R będą miały taki sam sensor i tę samą specyfikację, lecz drugi z tych aparatów pozbawiono filtra dolnoprzepustowego. Przy tak dużej rozdzielczości z pewnością jest to zabieg, który przyniesie wymierne efekty.

Ale nie tylko rozdzielczość jest informacją, którą chcemy się z wami podzielić. Przedpremierowe przecieki zawierają także kilka parametrów nowych aparatów. Wiemy zatem, że Canon EOS 5DS będzie:

 • dysponował magnezowym korpusem zabezpieczonym przed kurzem i wodą
 • miał dwa procesory DIGIC 6
 • pracował z czułością ISO od 100 do 6400 (nie wiemy jak wygląda sprawa z rozszerzonymi wartościami)
 • fotografował w trybie seryjny z prędkością 5 kl/s
 • wykorzystywał układ AF z 61 punktami detekcji fazy i trybem detekcji twarzy i śledzenia EOS iTR AF
 • mierzył światło za pomocą 150 kpix czyjnika RGB+IR
 • pozwalał korzystać z części sensora, crop 1,3x i 1,6x
 • umożliwiał konfigurowanie podręcznego szybkiego menu

To co napisaliśmy powyżej jest już prawie na 100% pewne. Canon planuje jednak skok w rozdzielczości również w swoim bezlusterkowcu. Trzecia generacja Canon EOS M ma być wyposażona w 24 Mpix sensor CMOS. Być może premiera tego aparatu jak i EOS 5DS nastąpi jednocześnie.

Canon EOS 5D Mark III sylwetka
Canona EOS 5DS nie należy raczej uznawać za następcę modelu EOS 5D Mark III. Prawdopodobnie czwarta generacja Mark IV pojawi się niezależnie w późniejszych miesiącach 2015 roku.

Przy okazji warto zastanowić się, czy nowy sensor Canon (ten w 5DS) będzie całkowicie dziełem tego koncernu, czy owocem współpracy. Do takich podejrzeń skłaniają niepotwierdzone doniesienie, wedle których Canon i Sony wymieniły się patentami co umożliwiło opracowanie matrycy o rozdzielczości około 53 Mpix, która łączy w sobie technologię Exmor oraz DualPixel CMOS AF. Jeśli to prawda to ciekawe czy Sony również zechce skorzystać ze wspólnego osiągnięcia. I co na to Nikon, którzy przecież niejednokrotnie sięgał po sensory produkowane przez Sony.

Przy okazji proponujemy wam krótką sondę, w której jednak nie pytamy się o zasadność wprowadzania sensora 50 Mpix w lustrzance, a o wasze ewentualne obawy związane z tworzeniem przez aparat dużych rozmiarami plików.

Źródło: photorumors, sonyalpharumors

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  R2rr0
  4
  Przecieki odnośnie aparatów... Tego mi brakowało.
  • avatar
   mgkiler
   3
   Przy okazji co do sondy. Albo redakcja wprowadzćie wielokrotny wybór, albo formułujcie pytania inaczej, bo odpowiedźi np:

   "Problem, gdyż potrzebne będą dużo większe "
   "Po co tyle mpix w lustrzance. "
   "Problem dla fotografów korzystających z przenośnego sprzętu. "

   Nie są to odpowiedzi wykluczające się. Wszystkie 3 są dla mnie prawdziwe.
   A mogę zaznaczyć tylko jedną.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    mnie to interesuje np i miło, że takie info jest. (mimo, że canon rumours daje za wczasu ). Ciekawsze to niżeli wasze newsy o telefonach.
    • avatar
     mgkiler
     1
     50MPix...

     Ja bym wolał APS 10MPix w nowoczesnej matrycy, która przy ISO 1600 nie będzie szumieć (przy wyłączonym odszumianiu softwarowym)

     Do tego większy zakres tonalny.

     Tego mi trzeba a nie więcej pikseli.
     • avatar
      RAQ73
      0
      ideał do pracy w studio, gdzie pracuje się na niskich czułościach, problemem będą szkła które sprostają tej rozdzielczości....
      • avatar
       UKBIB2012
       0
       Mam pytanie czy ktos z was orientuje sie czy jest jakis obiektyw do robienia zdjec 3d sbs, pasujacy do Nikona D3100 ?
       • avatar
        ste-fan
        0
        w Lumia 1020 (41mpix efektywnie 38mpix) pliki PNG (RAW) zajmują ~50MB a JPG ~10MB więc czy to dużo ?