Wydarzenia

Twórcy CD Projekt odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski

przeczytasz w 2 min.

Twórcy CD Projekt otrzymali z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski.

CD Projekt wyróżnienie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

W 1994 roku Michał Kiciński i Marcin Iwiński wspólnie założyli CD Projekt. Choć początkowo zajmowali się tylko sprzedażą importowanych gier oraz programów edukacyjnych, to ciągu kilku lat stworzona przez nich spółka stała się poważnym graczem nie tylko na polskim, ale i światowym rynku.

Zapewne nie bez znaczenia jest też to, co wydarzyło się w roku 2002. Powstało wtedy studio CD Projekt RED i szybko rozpoczęło ono prace nad pierwszą grą z serii Wiedźmin, która stała się wielkim światowym hitem. Jej sukces powtórzył Wiedźmin 2 i można domyślać się, że także kolejna część cyklu przyciągnie do komputerów miliony graczy.

Od początku istnienia studia CD Projekt RED związany z nim jest Adam Badowski, który wspólnie z Michałem Kicińskim i Marcinem Iwińskim odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia te przyznano im za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

„Zamek, który był świadkiem powstawania, głosowania Konstytucji 3 Maja zniknął w wyniku dramatu II wojny światowej z mapy Warszawy. Dziś cieszy w dalszym ciągu jako dowód, że przetrwaliśmy, i że w dalszym ciągu - przez te wszystkie polskie pokolenia, od 222 lat, które dzielą nas od uchwalenia Konstytucji 3 Maja - jesteśmy na tej samej drodze – na drodze służby Ojczyźnie i na drodze realizacji marzeń o Polsce dobrej, nowoczesnej, otwartej na innych, odważnej w konfrontowaniu się, ale też zaprzyjaźnianiu ze światem” - prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent RP otrzymał w prezencie kolekcjonerską edycję gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Warto dodać, że wcześniej taki sam egzemplarz otrzymał od premiera Donalda Tuska prezydent Barack Obama, a ostatnio również prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew.

Twórcy CD Projekt są oczywiście dumni z tak ważnego wyróżnienia i miejmy nadzieję, że tylko zmotywuje ich ono do jeszcze większych wysiłków.

„Kiedy prawie 20 lat temu, jako pełni odważnych planów, nieco szaleni młodzi ludzie zaczynaliśmy działalność gospodarczą, a potem rozpoczynaliśmy pracę nad serią gier ‘Wiedźmin’ nie myśleliśmy nawet, że przyjdzie nam kiedyś znaleźć się w tym miejscu i w takim charakterze. Chcieliśmy po prostu robić w życiu to co było nasza pasją i dzisiaj wierzymy, że to właśnie nasza pasja doprowadziła nas tutaj.”

Źródło: cdprojekt, arcadesushi

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ZubenPL
  26
  Łącze się z CDprojekt w bulu i niedzieji. Urząd Skarbowy is coming :)
  • avatar
   Kieresz
   22
   BRAWO!!
   • avatar
    wildthink
    15
    Tak funkcjonuje nasze państwo. Jak się komuś uda wybić, to wtedy się nimi chwalą, jak gdyby to oni mieli największy wkład w sukces firmy. Ale żeby startującym przedsiębiorstwom ułatwić życie poprzez uproszczenie procedur, mniejsze podatki to nie.
    • avatar
     Konto usunięte
     9
     Całe szczęście, że ekipie CDP udało się wejść na ogólnoświatowy rynek inaczej ich pasję szlag by trafił. Przynajmniej mogli zrównać ceny z tymi światowymi i rozwinąć studio.

     Gratulacje CDP za wytrwałość i sukces! Życzę Wam, abyście rozwijali się dalej i przetrwali walkę z piratami-oszołomami, szczególnie z tymi z zagranicy, bo tych w Polsce pewnie jest nieliczna garstka, a przynajmniej mam taką nadzieję...
     • avatar
      hideo
      3
      teraz gdyby w Polsce powstało takich studiów jak CD Projekt z kilka czy kilkanaście do tego jakby w Polsce powstało kilka polskich firm samochodowych, kilka dużych komputerowych i elektronicznych, jeszcze jakby do tego rozwinąć transport lotniczy kolejowy i drogowy to dopiero mielibyśmy bogaty kraj w rodzaju Niemiec, Japonii czy USA ale to chyba nie jest możliwe zbyt szybko jeśli kiedykolwiek będzie szczególnie przy braku pomocy polskiego rządu i skutecznym życia utrudnianiu przepisami i podatkami ewentualnym przedsiębiorcom, tak czy siak CD Projekt to dobry przykład że czasem się udaje o ile faktycznie jak napisał kolega wyżej o ile zaraz nie wparuje do nich Urząd Skarbowy i nie przysoli słonej kary za błąd księgowej hehe która w gąszczu ciągłych zmian sama już nie wie co można i czego nie można w tym kraju i jak to wszystko podliczać ;)
      • avatar
       DeRej
       2
       Gratulacje !!
       • avatar
        viper88
        0
        "łącze się w bulu i nadzieji"
        • avatar
         Hakuren
         0
         Juz jacys mafiosi i politycy sie CD Projektem zainteresuja, nie bojmy sie o to. Skoncza jak Optimus i wiele innych firm. A tak calkiem prawde mowiac CDPR bylby nigdzie bez Atari. Nie ma zadnej firmy w Polsce, ktora moze zalac swiat jakims tytulem. Taka kase maja prawie wylacznie tylko Jankeskie korporacje. Najpierw oni musza slono zarobic zeby producent mogl tez zarobic. Najlepiej oddaje to historia o darmowych dodatkach do sciagniecia, ktora CDP mialo w planach. I co sie stalo? Atari powiedzialo, ze albo sa to platne dodatki albo "gest Kozakiewicza". Tak dziala nowoczesna "ekonomia".