Ciekawostki

CD Projekt zapłacił 45,8 mln zł podatku CIT - giganci IT daleko w tyle

przeczytasz w 1 min.

W 2017 roku CD Projekt zapłacił 45,8 mln zł podatku CIT. Więcej niż IBM Polska, Microsoft Polska, Oracle Polska, SAP Polska i Enterprise Services razem wzięte.

CD Projekt ma w ostatnim czasie wiele powodów do zadowolenia. Kolejne sukcesy powodują rosnące przychody. Za tym idzie niestety konieczność odprowadzania wyższych podatków. I tu okazuje się, że firma zasila budżet państwa solidnymi sumami.

Jak podaje Puls Biznesu, w 2017 roku CD Projekt zapłacił 45,8 mln zł podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych). Dało to pozycję lidera w sektorze nowych technologii, z dużą przewagą nad innymi firmami.

Wedle tego samego źródła, CD Projekt zapłacił więcej podatku CIT niż IBM Polska, Microsoft Polska, Oracle Polska, SAP Polska i Enterprise Services razem wzięte. Po zsumowaniu ich wpłat do budżetu państwa wpłynęło 27 mln zł.

Niektóre z nich nie odprowadziły nawet złotówki podatku CIT, ponieważ wykazały starty. W przypadku Oracle Polska podano 590 mln zł przychodów i 593,2 mln zł kosztów, w przypadku IBM Polska odpowiednio 935,4 mln zł i 965,8 mln zł. Obydwie firmy nie chciały zgłębiać tematu, przedstawiciele Puls Biznesu usłyszeli, iż firmy nie komentują lokalnych wyników finansowych.

Źródło: Puls Biznesu

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  K8v8M
  13
  Do Niemiec? Gdzie są średnio 4 razy wyższe koszty płac i kilkadziesiąt procent wyższe podatki? Doskonały pomysł. Dlaczego oni na to wcześniej nie wpadli. Idź im doradź, zarobisz kokosy.
  • avatar
   Sharimsejn
   9
   Niektóre z wielkich firm wykazują straty i nie odprowadzają CIT'u, a taki CDP, który pokazał się z dobrej strony płaci horrendalne sumy. Jeszcze trochę i przeniosą firmę np. do Niemiec albo innego kraju, który nie doprowadzi ich do bankructwa. CDP życzę tylko dobrego, a rządowi wiadomo czego.
   • avatar
    stach122
    5
    Czyli CDP uczciwie zapłaciła a inne firmy się wycwanily i wykazały ,,stratę". Jestem za CDP tylko jestem ciekaw ile pociągną na tej uczciwości :v
    • avatar
     Dziabunia
     4
     Lepiej 3 mln strat niż 45 mln podatku ;)
     • avatar
      scooby
      2
      Swoja droga to jest zastanawiajace bo rownie dobrze CDP mogl wrzucic inwestycje w nowe produkcje jako koszty, a co za tym nawet zwiekszyc poziom ich finansowania.
      Finalnie wykazac lekki zysk albo nawet strate dokladnie tak samo jak to robia inne firmy.
      • avatar
       Pawlus
       1
       W imię zasady "Wy jesteście bardziej zaradni i potraficie więcej zarobić więc dajcie nam, bo tak, bo to sprawiedliwe (niby)". A w kwestii rzeczywistych benefitów takich jak ochrona przez policję czy możliwość kupna/wynajmu gruntu pod firmę czy innych tego typu rzeczy taki CPR nie pobiera więcej od państwa niż taka pierwsza lepsza masarnia czy hurtownia papieru toaletowego oddająca dla państwa grosze w porównaniu do CPR. Ach te uroki socjalizmu.

       Szczerze życzę CPR aby przestał bawić się w śmieszny patriotyzm i czym prędzej dokonał optymalizacji podatkowej bo jak podaje powyższe zestawienie zagraniczne firmy śmieją się mu w twarz.
       • avatar
        sebastianzola
        1
        Gratuluje CDP i życzę im jak najlepiej bo to w końcu Nasz polska firma. A do do tych innych firm to powinno zrobić się z tym porządek, nie może być tak, że wielkie firmy uchylają się od płacenia podatku i tak oto zgodnie z przepisami mają większe koszty niż przychody(ale skoro tak jest czemu nie zamkną firmy?)
        Jeśli firma X ponosi straty przez Y czasu to jakim cudem istnieje?
        • avatar
         Kiciulek
         1
         Wykazały straty, bo spółka córka płaci spółce dominującej "opłaty licencyjne" i w taki sposób się transferuje horrendalne sumy za granicę, by unikać płacenia podatków w kraju, gdzie urzęduje spółka córka.
         • avatar
          Michał 06
          0
          nie wiem czy jest się z czego cieszyć :)
          u nas w grajdole im więcej ktoś zarabia tym większe płaci podatki ,a niektórzy jeszcze się cieszą bo spełniają obywatelski obowiązek a tak naprawdę regulują haracz
          • avatar
           xxx.514
           -2
           Kolejny negatywny klocuszek realów tej jakże smutno-śmiesznej republiki cebulowej na stos... Zespołowi CDPR życzę jak najszybszej ewakuacji z tego Pandemonium by zaczęli się legalnie bogacić, bo w innym razie wampiryczne poczynania stołkowców zredukują ich potencjał na ujemne wartości takim zachowaniem.
           • avatar
            DragonRed
            -3
            To świadczy o naszym kraju.Ponieważ jest to Polska firma to polaka można rąbać ile się da ale zagraniczne firmy już cicho i nie podchodź bo przecież są takie biedne.Jeszcze z dwa lata a wartość CD Projekt będzie tak duża , że właściciel tej firmy będzie miał majątek wart kilkukrotnie więcej od dzisiejszego pierwszego miejsca na liście najbogatszych polaków.
            Nie dziwne , że Polacy zakładają firmy za granicą bo Polak Polakowi jest wrogiem.