Procesory

CeBIT 2013: polski procesor DQ80251 zostanie zaprezentowany podczas otwarcia targów

przeczytasz w 1 min.

Nowy układ jest ponad 66 razy wydajniejszy od standardowego układu 8051 i zostanie pokazany Donaldowi Tuskowi i Angeli Merkel.

DCD DQ80251 procesor zdjęcie

Już za nieco ponad tydzień rozpoczną się targi CeBIT 2013, w których Polska jest krajem partnerskim. Z tej właśnie okazji, polski układ DCD DQ80251 będzie jednym z czterech urządzeń zaprezentowanych kanclerz Angeli Merkel i premierowi Donaldowi Tuskowi, którzy 5 marca dokonają otwarcia tegorocznych targów.

DQ80251 jest najszybszym na świecie procesorem z rodziny 8051, zaprojektowanym przez bytomskie laboratoria Digital Core Design. O układzie stało się głośno pod koniec 2011 roku, gdy firma poinformowała o stworzeniu układu, który był ponad 50 razy bardziej wydajny od standardu stworzonego przez firmę Intel.

"Na stoisku narodowym podczas tegorocznego Cebitu zaprezentujemy ten sam układ, ale w nowej odsłonie" – mówi Jacek Hanke, prezes Digital Core Design – "dzięki pracy naszych inżynierów, zoptymalizowaliśmy działanie procesora, dzięki czemu jest w chwili obecnej ponad 66 razy szybszy od standardowego układu 8051." Co to oznacza w praktyce? "Nasz procesor wykonuje więcej operacji, w krótszym czasie i przy mniejszym zużyciu energii, a o to przecież właśnie chodzi we współczesnej elektronice" – dodaje Hanke.

DCD DQ80251 procesor wydajność wykres

Procesory z rodziny 8051 są najprawdopodobniej najpopularniejszym typem procesorów przemysłowych w historii. Praktycznie w każdym komputerze działa jeden główny procesor, wokół którego może działać od kilkunastu do kilkudziesięciu mikroprocesorów 8051.

Mało kto też wie, że niemal w każdej karcie SIM w naszym telefonie znajduje się właśnie… układ 8051, a ponad połowa urządzeń USB (w tym popularnych pendrive) wykorzystuje procesory z tej rodziny.

Nic więc dziwnego, że ostrożne szacunki mówią o co najmniej kilkudziesięciu miliardach urządzeń elektronicznych zbudowanych z wykorzystaniem tych układów, z czego około 250 milionów zostało zaprojektowanych przez Digital Core Design.

Źródło: Digital Core Disign

Komentarze

50
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  22
  W końcu zapowiadany układ wejdzie w życie i zaprezentuje się światu ;) Czekamy i gratulacje rodzina mikrokontrolerów 8051 dalej znajduje zastosowanie w wielu miejscach, a Polacy znowu pokazali swój potencjał (niestety często niedoceniany i niewykorzystywany).
  • avatar
   Finear
   20
   >premierowi Donaldowi Tuskowi
   już widzę ten flame war
   • avatar
    Konto usunięte
    14
    Fajnie jak sie rzad chwali czyms do czego nawet grosza nie dolozyli ale to juz szczegol. Co moje to moje co twone to moje ;) ps gratulacje dla osob ktore sie przyczynily do sukcesu, oby tak dalej.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Długo się nie pocieszymy... zaraz jakis zachodni inwestor nas wykupi, naklei swoją etykiete i tyle będą o nas słyszeć w świecie.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Te x66, to mikro-kontroler 2012 w porównaniu do Intel 8051 z jakiego roku?
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       jest się czym chwalić ,odkopali procesor sprzed 30 lat
       i hulaj dusza na koniku z szabelką na czołgi ,
       jakby tak 66x przebili wydajnością najnowszego intela z 2013 r. to by było coś
       a tak to tusk się nie zna i będzie głupa rżnął ,a merkel będzie sikała ze śmiechu
       na "naszą" "technologię" sprzed 30 lat za murzynami z intela
       • avatar
        Obiektor
        -4
        Gratulacje podwojene, bo ziomale z mojej miesciny BTM
        • avatar
         Konto usunięte
         -8
         Watpliwe aby to byla prawdziwie polska firma. Nie ma w tym kraju firmy duzej bez patronatu czerwonych. A juz napewno jesli to donka zasluga to nie po to by zylo sie lepiej ale zeby latwiej nas kontrolowac.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jeśli już to "mikrokontroler" a nie "mikroprocesor"
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           I za grosze sprzedadzą jak to w Polsce już jest
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Podoba mi sie manipulowanie słowem w tym artykule. Mikrokontroller szybszy 50 razy od Intelowskiego standardu szkoda tylko, że w artykule nie jest napisane, że Intelowski poprzednik był wykonany dokładnie 30 lat temu przy możliwościach z tamtego okresu. Przy obecnym postępie elektroniki jest to niewielki wyczyn. Wielkie mi HALO gdy tego typu projekty są wykonywane na codzień przez inne firmy na całym świecie również w Polsce. Wystarczy popatrzec na oferty firm wykonujacych prjektych na układach FPGA czy ASIC. Jednym słowem śmiech na sali :)
            • avatar
             kitamo
             0
             Jestem zaskoczony ze gimbusów tu jeszcze nie ma i nie pyta czy Crysis 3 na tym pojdzie.