Karty graficzne

CeBIT: zaskakujące nowości graficzne Sparkle

przeczytasz w 2 min.

Wśród prezentowanych na targach kart graficznych uwagę zwracają produkty Sparkle. Należą do nich między innymi jednoslotowy GeForce GTX 570 oraz złoty GeForce GTX 580 wyposażony w pięć wyjść wideo. 

Sparkle należy do firm, które lubią zaskakiwać swoich potencjalnych klientów wyszukanymi pomysłami zastosowanymi w kartach graficznych. Nie inaczej stało się podczas targów CeBIT 2011, gdzie można zobaczyć kilka naprawdę ciekawych konstrukcji.

Warto przeczytać:

Zotac: hardkorowy GeForce GTX 560 Ti


GeForce GTX 580 Thermal Guru w sosie własnym

GeForce GTX 560 Ti

Sparkle pokazał przede wszystkim GeForce GTX 560 Ti w dwóch wersjach. Pierwsza z nich zalicza się prawdopodobnie do serii Thermal Guru, do której należy już znacznie wydajniejszy GTX 580. Wskazywać na to może dosyć podobny wygląd. Pomimo zastosowania autorskiego systemu chłodzenia, karta pracuje na standardowych taktowaniach - 822 MHz dla rdzenia i 4008 MHz dla pamięci.

Druga odsłona GTXa 560 Ti należy do serii Calibre, a jej układ chłodzenia Calibre Dual Fly przypomina starsze karty pokroju GeForce GTX 260, GTS 250, czy 9800 GTX+ tego samego producenta. Składają się na niego dwa odchylane wentylatory, które zostały umieszczone w pierścieniowym radiatorze z rurkami cieplnymi. Całość z kolei przymocowano do aluminiowej podstawy. Taktowania rdzenia GPU karty podniesiono do 1 GHz, natomiast odnośnie taktowań pamięci jeszcze nic nie wiadomo.

GeForce GTX 570

Wyżej opisane karty prezentują się nad wymiar ciekawie, ale nic nie przebije jednoslotowego Sparkle GeForce GTX 570 z serii ONE. Bardzo niewielką grubość układu chłodzenia, producent musiał skompensować jego długością, co widać na poniższych fotografiach. Akcelerator pracuje na lekko zwiększonym taktowaniu rdzenia - 752 MHz. Taktowania 1280 MB pamięci GDDR5 (320 bit) nie są znane. Na śledziu karty umieszczono po jednym wyjściu DVI, HDMI i DisplayPort. Warto zaznaczyć, że na rewersie płytki PCB (nie wiadomo jak z awersem) znalazły się wysokiej jakości kondensatory tantalowe.

     

GeForce GTX 580

Dosyć ciekawie prezentował się również GeForce GTX 580 Captain Edition, który na pierwszy rzut oka oprócz eleganckiej, złotej obudowy nie różni się od referencyjnej wersji karty. Różnice łatwo jednak zauważyć na śledziu karty. Umieszczono tu niestandardowy zestaw wyjść wideo - trzy mini DisplayPort oraz dwa DVI. Tym samym dzięki możliwości podłączenia aż pięciu monitorów, karta stanowi dużą konkurencje dla konstrukcji AMD zgodnych z Eyefinity. Niestety jeszcze nie wiemy co kryje się „pod maską” złotego GTXa 580.

 

Źródło: hardwareluxx.de

 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  gtx 560 calibre , niesamowite chłodziwo. cos czuje ze za jakis czas cos z pokroju 560 umnie zawita.
  • avatar
   0
   Na targach prezentuje się nowy sprzęt, najczęściej dba się o to, by sprzęt dobrze wyglądał (oświetlenie itd). W jaki sposób fotograf zrobił te zdjęcia, że tak fatalnie wyszły ?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Hahaha znów robią atrapy jak samochodziki wyścigowe... Jakie to słodkie. ( ( śmiech ) )
    • avatar
     Igoruss
     0
     Jedno slotowy 570 - wielki szacun choć wątpię aby ktoś normalny to kupił :)