Telefony

CES: Intel Atom Z2460 Medfield w smartfonie Lenovo K800

Smartfony Intel już wkrótce?

Podczas targów CES 2012 firma Intel zapowiedziała, że zamierza na poważnie włączyć się do branży smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Dlatego też już nawiązana została współpraca z innymi firmami.

Firma Intel chcąc poszerzyć swoje pole działania na rynku urządzeń mobilnych poinformowała, że podjęła inicjatywę związaną z wieloletnim partnerstwem strategicznym z Motorola Mobility. To jednak nie jedyna marka, z którą kalifornijski gigant nawiązał współpracę. Okazuje się bowiem, że będący aktualnie w produkcji smartfon Lenovo K800 wykorzystuje głównie nowe technologie Intela, a sercem urządzenia będzie platforma Atom.

Intel podczas prezentacji na CES 2012

„Najlepsze technologie komputerowe Intela trafiają do smartfonów — powiedział prezes i dyrektor generalny firmy Intel, Paul Otellini. — Nasze wspólne działania z Lenovo i Motorola Mobility wprowadzą procesory Intela do smartfonów i będą stanowić fundament do dalszych działań w roku 2012 i kolejnych”.

Firma Intel nie wchodzi jednak w ten sektor z pustymi rękami. Jednym z przygotowanych przez nią elementów, będącym zarazem głównym tematem przemówienia Otelliniego jest układ Atom Z2460 Medfield. Przeznaczony głównie dla smartfonów i tabletów układ zagwarantować ma nie tylko wysoką wydajność, ale i bardzo dużą energooszczędność.

Intel w branży mobilnej

Na czym polegać będzie współpraca Intela z Motorola Mobility i Lenovo? W przypadku tego pierwszego, partnerstwo skupi się głównie na wykorzystaniu doświadczeniu w branży Motoroli oraz innowacyjnych technologii samego zainteresowanego.

Produkowane urządzenia, a będą to smartfony i tablety, pojawić mają się już w drugiej połowie bieżącego roku. Jeśli natomiast mowa o Lenovo, póki co wiadomo jedynie o urządzeniu o nazwie K800.

Intel Smartphone - konstrukcja referencyjna
Intel Smartphone - konstrukcja referencyjna

Dyrektor Generalny Intel Mobile - Michael Bell zaprezentował natomiast zupełnie autorski projekt, mianowicie referencyjną konstrukcję Intel Smartphone. Jest to smartfon wyposażony w dotykowy ekran LCD o przekątnej 4,03", wyświetlający obraz w bliżej nie określanej, wysokiej rozdzielczości, a także dwa aparaty z innowacyjnymi technologiami Intela, umożliwiającymi między innymi robienie 15 zdjęć 8 Mpix w niecałą sekundę.

Jak potoczą się losy Intela na arenie smartfonów i tabletów przekonamy się już wkrótce. Przyznać trzeba jednak, że decyzja jest dość odważna, a konkurencja naprawdę spora.
 

Więcej z targów CES:

Źródło: Intel, Pocket Droid

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Kiedyś myślałem że Nokia jest jakieś 3lata z produkcją smartów za takimi firmami jak Samsung lub Motorola. Teraz uważam, że jest jakieś 5 lat. Pewnie dalej będą się pchali w ARMy o mocy do 800MHz , symbiana i WP7 mówiąc wszystkim że to Hi-End, podczas gdy konkurencja będzie już miała z 3 dobrze działające systemy i kilka różnych konfiguracji hardware.
  • avatar
   Michur
   3
   Intel widzi potencjał rynku i konkurencję, która rozwija się w zawrotnym tempie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Niewiele jest napisane o tym telefonie.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     Atomy są szybsze i równie oszczędne co army, a intel dla takich "strategicznych partnerów" Intel może pozamiatać ceną, tym bardziej że sam układy produkuje co daje szerokie pole do popisu. Niejednokrotnie udowadniał, że chętnie to robi (schodził z ceną dla takich partnerów nawet o przeszło 50% w stosunku do oficjalnych cenników) więc może być ciekawie - takie Lenovo czy Motorola mogą zawojować rynek urządzeniami.
     • avatar
      Vyzygota
      0
      Nie zapominajmy również o tym że Motorola Mobility ma być własnością google.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jest potencjal w tym Atomie, teraz pytanie czy sa zyski, bo pchac sie po pare groszy nie bedzie warto.
       • avatar
        gambiter
        0
        niestety atom pozera sredni 2x tyle pradu co arm liczac zegar w zegar
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         nie wiem dlaczego oni to wypuszczają ich grafika jest krótko mówiąc do dupy
         no może dla smartphona wystarczy ale w porównaniu z tegrą albo tym co wprowadza amd
         to nie wiem czy się przyjmie