Internet

Chiny działały na rzecz Rosji już przed rozpoczęciem inwazji

przeczytasz w 1 min.

Według najnowszych informacji - Ukraina miała być celem masowych cyberataków przeprowadzanych przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji. Włamania do ukraińskiej infrastruktury cyfrowej były koordynowane przez Chiny.

Chiny atakowały Ukrainę w cyberprzestrzeni jeszcze przed inwazją Rosjan

Jak zauważa „The Times”, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) dotarła do materiałów wywiadowczych, które jednoznacznie wskazują Chiny jako agresora w cyberprzestrzeni, który dokonał serii włamań do ponad 600 ukraińskich stron internetowych (m.in. rządowych).

Notatki wywiadowcze zostały przygotowane przez „inny kraj” i wynika z nich, że ataki na infrastrukturę sieciową Ukrainy rozpoczęły się przed zakończeniem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, natomiast najwięcej incydentów zarejestrowano 23 lutego, w przeddzień inwazji Rosji na Ukrainę.

Putin i Xi Jinping na spotkaniu w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich wspólnie stwierdzili, że między Rosją, a Chinami »nie ma granic«. Czy w związku z tym współpraca obu państw będzie trwać nadal?

Celem ataku było ponad 600 stron

Każda z zaatakowanej strony internetowej była poddana tysiącom prób włamań. SBU informuje, że wśród nich była infrastruktura cyfrowa Ministerstwa Obrony Ukrainy, banku narodowego oraz zasoby Państwowego Inspektoratu Dozoru Jądrowego.

Celem ataków było też wykrycie luk, które w przyszłości można będzie wykorzystać do ewentualnego wyłączenia infrastruktury obronnej.

Niepokój może budzić dalsza współpraca prezydenta Rosji, Władimira Putina z prezydentem Chin, Xi Jinpinga. Jeszcze kilka tygodni temu Joe Biden wypowiedział się o „konsekwencjach”, które mogą mieć miejsce w wypadku dalszej współpracy rządu Rosji z Chinami.

Źródło: The Times

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  31
  Ja powiem tylko tyle. Gdy nadal zachodnie firmy będą tak mocno inwestowały w Chinach i z ich obszaru będzie dostarczane tak dużo produktów to za kolejne kilkadziesiąt lat zgotujemy sobie los 10 razy gorszy niż to co teraz wyprawia rosja. :(
  • avatar
   pawluto
   17
   Cały świat powinien zbojkotować towary z Chin - ale na dzień dzisiejszy to niemozliwe bo za bardzo się od nich uzalezniliśmy...Ale warto spróbować.
   • avatar
    q3aki
    6
    Dalej niech Europa bedzie praktycznie zalezna w kazdej dziedzinie od reszty swiata to daleko nie zajedziemy. Nie da sie zrobic wszystkie na hurra, ale stopniowo niektore rzeczy trzeba wygaszac. Nie daleko szukac przykladu z polprzewodnikami BO PANDEMIA i stoi produkcja, lub sie obsuwa wielu produktow takich jakby nowe auta
    • avatar
     Adrianwo
     1
     I to dlatego trzeba równocześnie pouprowadzać Putina i Xi Jinpinga!!! Okup - bardzo wysoki i TYLKO w kryptowalucie, a po wpłacie - jak z Krzysztofem Olewnikiem - ICH POZABIJAĆ!!!
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Kupujcie chińskie śmiecie, szybciej, bo się ściemnia.
      Jak za tydzień we Francji wygra Le Pen, wtedy zrozumiecie.
      • avatar
       Konto usunięte
       -10
       Hunter Biden sprzedawał wszystko jak leci Chińczykom i CIA teraz pali głupa że o niczym nie wiedzieli. Całe Hollywood siedzi po uszy w Chińskim szmalu. Academia czyli system edukacyjny USA sprzedał się w niemalże całości. Oficerowie Chińskiego Wywiadu aka "chińscy doktoranci" na amerykańskich Uniwerkach to chleb powszedni, FBI rozkłada ręce. A teraz wy chcecie powiedzieć że Putin i Xi na olimpiadzie w Pekinie nie rozmawiali tylko o pogodzie? Hehe, no lepiej późno niż wcale. Ciekawe kiedy zamieścicie wpis że "Pomimo powszechnej opinii jakoby Rosja zaatakowała Ukrainę 24 Lutego niezależni eksperci zwracają uwagę że Ukraińcy zaczęli masowy ostrzał pozycji separatystów już od 17 Lutego co potwierdzają raporty OBWE" XD Albo coś w ten deseń. Pierwszą ofiarą każdej wojny jest prawda, nigdy o tym nie zapominajcie. Jeżeli WSZYSCY od Warszawiwy po Tokio twierdzą że winni są tylko Rosjanie a Putin "oszalał" to jedyne czego możemy być pewni to to że stoją za tym pierwszorzędni fachowcy a ich prawdziwe cele jeszcze nie zostały ujawnione. No i że Brytole mieszają największą chochlą ale to jest chyba oczywiste XD I nie piszcie więcej o polityce i geopolityce bo nie macie zielonego pojęcia o tym temacie, ciao!
       • avatar
        Gatts-25
        -20
        Europa już wybrała Amerykański Fałsz i pięknie to widać patrząc w przeszłość. Jeżeli oskarżało się taką firmę jak Huawei tylko za to, że swoją innowacyjnością przerosła całe Stany Zjednoczone a potem nawet w Polsce insynuuje się coś co nie jest Prawdą to ludzie są na prawdę Głupi, że Chiny sobie będą na to pozwalać. Oni to robią spokojnie. Jeżeli bezpodstawnie będzie dalej oskarżać się Chiny tylko po to by ratować Amerykańską Gospodarkę to Amerykańscy Propagandziści lub BOTY, które wzięły tu udział w dyskusji będą sami winni temu do czego doprowadzają. Bez Chin mamy Pewne wzrosty cen bo USA tanio skóry nie sprzeda i na pewno nie zejdzie z marży za swoje produkty. Kolejna sprawa Apple miałoby problem z produkcją swoich iPhone bez Chin bo tylko 20% technologii w iPhone jest Amerykańskiej, 12% z Europy a prawie cała reszta to Azja i w tym 22% z Chin. USA z byłym prezydentem USA Panem Donaldem Trumpem doprowadziło do obecnej sytuacji, że Europa słuchając się USA jest automatycznie przeciwna Chinom. Czyny Europy doprowadziły do obecnej sytuacji. Też bawił byś się w piaskownicy z dzieckiem, które oskarża Cię o coś czego nie zrobiłeś? Przypomnijcie sobie blokowanie transportu kolejowego na Ukrainie z Chin i jak myślicie dlaczego to zrobiła Ukraina? USA ma zbyt duży wpływ na Ukrainę bo chce promować tylko swoją przyszłość a Europa to tylko liczy się w części zasobności portfela, który będzie kupować produkty z USA jednocześnie wiedząc o tym, że za nie przepłaca. A wystarczy jakby UE wydała Prawny Obowiązek sprzedaży produktów z maksymalną marżą na poziomie 50% i może w końcu Lichwa Apple została by skrócona i to znacznie. Ale jak widać UE nie dba o portfel konsumenta a swój własny o czym świadczy z góry narzucony VAT na towary z Aliexpress. Takie zachowania tylko świadczą o tym, że nawet we własnym kraju jesteśmy okradani z kasy bo tym u Władzy musi się żyć lepiej. Pan Glapiński może zarabiać 90 tysięcy miesięcznie ze swoimi Gołąbkami po 50 tysięcy miesięcznie a wy jeszcze się z tego cieszycie.