Internet

Komentarze tylko za okazaniem dowodu

przeczytasz w 1 min.

Władze Chin już niedługo będą wymagały od komentujących wylegitymowania się. Co byście na to powiedzieli?

Anonimowość autorów komentarzy w Internecie sprawia, że ci nie mają hamulców, są wulgarni i obrażają innych użytkowników (jak i autorów czy bohaterów artykułów). Takiego zdania są władze Chin, które zapowiedziały wprowadzenie zmian, mających całkowicie zmienić tę sytuację.

Od 1 października bieżącego roku każdy użytkowników, który będzie chciał dodać komentarz pod artykułem na chińskiej stronie, będzie musiał się wylegitymować. Zadanie weryfikacji tożsamości internautów będzie należało do właścicieli wszystkich tamtejszych serwisów.

Takie same zasady mają obowiązywać użytkowników aplikacji mobilnych, cel jest bowiem bardzo szeroki, a jest nim oczyszczenie Internetu z wulgarnych treści, hejtu i informacji na tematy o wątpliwej zgodności z prawem.

Jako taki obowiązek rejestrowania tożsamości użytkowników Internetu obowiązuje w Chinach od 2015 roku, ale ze względu na liczne niedoskonałości, nie jest on – jak informuje IAR – ściśle przestrzegany. Wprowadzenie nowych, konkretnych reguł, ma to zmienić. 

Dodajmy, że odpowiedzialność za treść komentarzy będzie spoczywać zarówno na ich autorach, jak i właścicielach stron internetowych. Według obrońców praw człowieka jest to wzmacniane cenzury i ograniczanie swobody wypowiedzi. Z kolei grupy walczące z hejtem w sieci mogą być do pewnego stopnia usatysfakcjonowane takimi przepisami.

A według was wprowadzenie obowiązku podpisywania się imieniem i nazwiskiem pod komentarzami zrobiłoby więcej korzyści czy szkód?

Źródło: IAR. Foto: kaboompics/Pixabay (CC0)

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  14
  Gdyby w Polsce wprowadzono takie przepisy, to myślę że większość portali by nie ucierpiała. Prawie wszyscy używamy jakichś blokerów reklam a portale tematyczne nadal istnieją :) Jedyne co by się zmieniło to brak komentarzy pod newsami. Zostały by tylko te grzeczne ale mało konstruktywne, typu: Panie X piękny news. Rączki całuję... i tego typu pedal**** :)
  • avatar
   xfire25
   2
   Lepiej anonimowo obrażać niż publicznie kłamać. Wyobraźmy sobie grupkę kiboli co rozmawiają od godziny bez żadnych wyzwisk, każdy miły dla każdego. Uff. Ohyda :P
   • avatar
    Fiona
    2
    W Polsce ???

    Wzrosła by liczba kredytów niespodzianek....

    (niespodzianek dla tych co okazali te dowody)
    • avatar
     Reyqer
     1
     "Mame! Pożycz dowód!"
     • avatar
      Himoto
      1
      Na szczęście u nas to nie przejdzie bo trze baby było przebudować rozporządzenie o ochronie danych osobowych.
      • avatar
       Tomonike
       -3
       Niech wreszcie dadzą każdemu stałe ip dożywotnio. Iv6 starczy dla wszystkich i jeszcze sporo zostanie. Skończyło by się rumakowanie gdyby można było blokować na zawsze dostęp do serwisów.
       Proxy serwerów nie ma aż tak dużo. :>