Nauka

Chiny stworzyły sztuczne słońce, które może być tanim źródłem energii

Marta Andronik | Redaktor serwisu benchmark.pl
37 komentarzy Dyskutuj z nami

Naukowcy z Chin budują urządzenie do syntezy jądrowej i wszystko idzie tak sprawnie, że prawdopodobnie prace zakończą się jeszcze przed końcem roku. Tokamak HL-2M może okazać się przełomowym i tanim źródłem energii.

Sztuczne Słońce z Chin

Przez wiele lat naukowcy starali się opracować sposób na wykorzystanie energii syntezy jądrowej. Dotychczas nie wynaleziono jednak metody opłacalnego wytwarzania takiej energii. Nie odkryto też recepty na utrzymanie stabilności ekstremalnie gorącej plazmy, przez co nie można było przeprowadzić fuzji.

Chiński Tokamak może pomóc w tym zadaniu, albo przynajmniej dostarczyć badaczom niezbędnych wytycznych. Urządzenie ma osiągać temperaturę ponad 200 milionów stopni Celsjusza, czyli prawie 13 razy więcej niż jądro Słońca. Może być pierwszą maszyną zdolną wytwarzać więcej energii jądrowej niż sama musi zużyć do jej wytworzenia.

Projekt ma kluczowe znaczenie i jeśli odniesie sukces, naukowcy będą o krok od otrzymania źródła czystej, nieograniczonej i taniej energii. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie zostanie uruchomione w 2020 roku. Warto czekać na pomyślne rezultaty, choć minie jeszcze sporo czasu nim pojawią się elektrownie fuzji jądrowej.

Źródło: futurism.com

Warto zobaczyć również:

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  clickbait ale ok to teraz poproszę o wyjasnienie - co ma tytuł artykułu do jego zawartosci?
  Po co piszesz że Chiny stworzyły sztuczne słońce skoro nie dość że jeszcze niczego nie stworzyły to na pewno nie będzie to słońce.
  Kłamstwo na kłamstwie.

  A jutro co? dacie artykuł że AMD stworzyło 1024 rdzeniowy procesor? a w treści będzie "prawdopodobnie", "ma w planach" itp?

  Bzdurne benchmarkowe clickbaity
  35
 • avatar
  KENJI512
  I tak oto Chiny staną się potęgą świata, sprzedając tanią energię :)
  I najbogatszym państwem na świecie :)
  13
 • avatar
  krzyh1222
  Tokamak to nie jest pomysł nowy ani nie chiński ... pomysł jest rosyjski z lat 50-tych, rozwijany do dziś, Anglia mają swoją wersję JET, a we Francji powstaje ITER, jako projekt międzynarodowy.
  Tej technologii długo jeszcze nie będzie, wszystko to jest dopiero w fazie testów - jak dotąd reaktory tego typu pobierają więcej energii (do ogrzania plazmy, utrzymania plazmy w polu magnetycznym - żeby nie stopiła reaktora, no i do chłodzenia) - niż same produkują. Nie ma też mowy o reakcji ciągłej jak na Słońcu, gdyby reakcja była ciągła to nie ma możliwości odebrać całej energii i całość by się stopiła ....
  Problemem też są odpady i promieniowanie.
  Tak więc clickbait androny, nie ładnie.
  7
 • avatar
  perpetoom
  Ongiś głównie kopiowali i importowali technologię, teraz się zaczyna to odwracać
  6
 • avatar
  Warmonger
  To stworzyli i ogłosili sukces, czy planują stworzyć? Kim i Rosjanie też tworzyli w ostatnich latach rakiety, które okazywały się niewypałami :P

  Jeśli im się uda, to będzie najważniejsze wydarzenie tej dekady i zupełnie zmieni układ sił na świecie.
  (Polska nadal pozostanie w (_|_) )
  5
 • avatar
  Cybul2
  Powinni najpierw obejrzeć Spidermana 2
  4
 • avatar
  pablo11
  Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Być może Chińczycy są mocno zaawansowani w badaniach nad tą energią, ale to nie oznacza, że nagle wybudują tokamak z dodatnim bilansem energetycznym. O taniej energii póki co mowy nie ma. Bo sam koszt wyprodukowania takiego urządzenia jest gigantyczny. Naukowcy pracują już ponad 60lat nad sprawnością.
  To tak trochę jak z mitem małych elektrowni jądrowych, opartych na małych temperaturach. Ani to tanie, ani nie wytwarza wystarczająco energii, by ta mogła konkurować z czymkolwiek. Technologia znana i używana od dawna, przy czym używana tam, gdzie koszta mają drugorzędne znaczenie(wojsko).
  3
 • avatar
  Lister
  "Dotychczas nie wynaleziono jednak metody opłacalnego wytwarzania takiej energii."
  Ależ wymyślono, droga autorko, w zgniłej Hameryce. Jedną taką elektrownię już buduje Lockheed-Martin i w przyszłym roku lub za dwa lata ją odpali, Drugą budują bodajże na MIT, i też wkrótce ją uruchomią, dokładnie z dodatnim bilansem. I jeśli dobrze zapamiętałem, to do inicjacji syntezy użyją laserów, a nie tokamaka. W sumie nie zdziwię się, że wbrew nazwie Chińczycy również wodór będą "ściskać" laserami...
  2
 • avatar
  Marucins
  "naukowcy będą o krok od otrzymania źródła czystej, nieograniczonej i taniej energii"

  Czystej, nieograniczonej i TANIEJ?
  BUHAHAHAHA!
  Uwielbiam wasze poczucie humoru :)
  2
 • avatar
  awesome1337
  tytuł 10/10 clickbait

  dobra robota, kliknałem....
  -1
 • avatar
  Torrentowy Pirat
  To ma na celu wyłącznie poprawienie wizerunku Chin, największego zasyfiacza powietrza na świecie. Pokazać, że coś tam chcą zmienić, dać ''czystą'' energię. Zabieg czysto propagandowy.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Prawdziwą naturę wszechświata jest miłość, a to oznacza całkowicie darmową energię. Czy Słońce kiedykolwiek wystawiło komuś rachunek? Czy Ziemia kiedykolwiek wystawiła rachunek za swoje pole elektro-magnetyczne które odpowiednio użyte daje darmową energię?
  Jako cywilizacja musimy się pewnych rzeczy nauczyć, a najwieksze sukcesy są możliwe jedynie gdy mamy na Ziemi pokój.
  Wszystko co najlepsze wciąż przed nami.
  -2
 • avatar
  bialyikar
  "Może być pierwszą maszyną zdolną wytwarzać więcej energii jądrowej niż sama musi zużyć do jej wytworzenia."
  Hęę???
  -4
 • avatar
  Adrianwo
  Xi Jinping nie może więcej żyć!!!!
 • avatar
  dawidpis12
  Fuzja jądrowa, to pieśń przyszłości. O ile w ogóle uda się coś takiego stworzyć. Przede wszystkim projekt musi być opłacalny i bezpieczny. O wiele bliżej są Azjaci (Korea i Chiny) w pozyskiwaniu energii z wodoru. Niedawno odkryto tani sposób (zamiana metali rzadkich tymi pospolitymi) pozyskiwania wodoru z wody. Do tego "odpadem" przy katalizie jest... tlen.

  Japończycy mieli z kolei szalony, ale ciekawy projekt budowy pierścienia paneli słonecznych na Księżycu. Energia pozyskiwana z paneli przesyłana by była na Ziemię za pomocą mikrofal. Japonia chciała aby był to projekt ogólnoświatowy i aby energia stała się tym samym darmowa dla wszystkich.

  No i na koniec Nasi, czyli naukowcy z Polski, którzy pokazali jak się robi paliwo ze śmieci. Technologia tania i skutecznie pozbywająca się tworzyw sztucznych.
 • avatar
  Konto usunięte
  artykuł bez pojęcia, zdawkowy, pomimo że oparty na faktach.
  energia syntezy jądrowej nie jest czysta. tego rodzaju źródło energii co prawda nie zużywa zbyt mocno zasobów naturalnych, nie produkuje gazów cieplarnianych, ale ......... produkuje całe mnóstwo energii, a energia oznacza ciepło i to w dużych ilościach, które nam po prostu podgrzeje ziemię. i tak mamy poważny problem z ociepleniem klimatu, i tak najwięcej gazów cieplarnianych emitują chiny i USA.

  tutaj wszyscy zapominają, że tu chodzi o reakcje jądrowe, czyli ...... teoretycznie będzie czysto, ale będzie jednak sporo odpadów promieniotwórczych. ktoś zaprzeczy?

  Jeśli chodzi o tradycyjną energetykę jądrową, ciągle mamy ogromne zapasy uranu, ale nie tego wzbogaconego ale zubożonego, i też da się go wykorzystać. także da się "dopalić" pręty paliwowe zużyte w tradycyjnych atomówkach.

  a gdzie obecnie jest stosowany zubożony uran? no cóż. mało kto wie, mało do kogo to dociera, ale jako ....... balast w pociskach przebijająco zapalających, stosuje je armia USA. jak to działa, poczytajcie sobie. broń bardzo skuteczna. bez obaw, promieniotwórczość tego jest bardzo niska. zamiast jako balst, mogłoby to służyć do produkcji energii, ale do tego są potrzebne reaktory znacznie większe niż atomowe.

  btw. jakoś nikt nie ma recepty w jaki sposób można by schłodzić planetę, pewnie już prawnuki będą na to skazane.