Internet

Co można robić w Google Chrome bez Internetu?

przeczytasz w 3 min.

Przeglądanie wiadomości e-mail, tworzenie i edytowanie dokumentów, czytanie artykułów – to kilka z funkcji offline przeglądarki Google Chrome.

Internet jest dziś dla wielu osób podstawą normalnego funkcjonowania. W braku dostępu do niego należy więc wypatrywać czegoś, do czego słowo „tragedia” pasuje jak ulał. Skalę tejże można jednak skutecznie ograniczyć. Przeglądarka Google Chrome (i nie tylko ona zresztą, ale że jest najpopularniejsza, to skoncentrujemy się właśnie na niej) pozwala zrobić całkiem sporo nawet wtedy, gdy po najechaniu kursorem na ikonkę sieci wyświetla się informacja: „brak dostępu do Internetu”.

Aby móc korzystać z Chrome’a „jak szef”, trzeba jednak odpowiednio się przygotować. Dlatego też dobrze, że trafiliście tu w momencie, gdy macie jeszcze Internet. A jeśli w jakiś sposób czytacie to bez dostępu do Internetu, to mamy złą wiadomość – z tych porad skorzystacie dopiero następnym razem. Dość już jednak tych wstępów, przejdźmy do rzeczy.

Gmail offline, czyli dostęp do poczty bez połączenia z Internetem

Być może czasem jest tak, że koniecznie musisz sprawdzić pocztę e-mail, żeby rzucić okiem na szczegóły wiadomości (sprawdzić numer klienta, termin itp.). Przeglądarkowa skrzynka pocztowa Gmail jest jednak niedostępna bez Internetu. I rzeczywiście, nie ma możliwości, by nowe wiadomości cudownie pojawiły się pomimo urwanego dostępu, ale stare maile już jak najbardziej można podejrzeć. Aby sobie to umożliwić, należy zainstalować rozszerzenie Gmail offline. 

Gmail Offline

Synchronizacja wiadomości odbywa się automatycznie. Co więcej, da się nawet przygotować odpowiedź. Ta zostanie wysłana natychmiastowo wtedy, gdy połączenie z Internetem zostanie odzyskane. Uwaga: nie należy korzystać z tego i podobnych rozszerzeń na publicznych komputerach (zasada działania jest bowiem taka, że wiadomości są pobierane na dysk twardy).

Dysk Google i Dokumenty Google też mogą działać w trybie offline

Chmurowy Dysk Google, a także Dokumenty, Arkusze i Prezentacje, to kolejne usługi Google, z których można skorzystać także wtedy, gdy nie ma dostępu do Internetu. Także to rozwiązanie opiera się na synchronizacji plików pomiędzy chmurą a dyskiem komputera. Co istotne, wszystkie pliki można nie tylko otwierać, ale też edytować, a naniesione zmiany zostaną automatycznie zapisane w momencie przywrócenia połączenia z siecią.

Drive

Aby skorzystać z takiej możliwości, należy włączyć Dysk Google, otworzyć Ustawienia (zębatka po prawej stronie > „Ustawienia”), a następnie wybrać opcję „Offline – Synchronizuj pliki...” i zatwierdzić zmianę, wciskając „GOTOWE” w prawym górnym rogu.

Dostęp do kalendarza bez połączenia z Internetem także jest możliwy

Kalendarz Google to kolejna usługa, z której skorzystasz bez dostępu do Internetu. Jeśli więc korzystasz z tej usługi, aby uporządkować sobie plan dnia, to opcja pozwalająca uzyskać dostęp do niej w trybie offline może okazać się przydatna. Aby ją aktywować, należy włączyć Kalendarz i z menu kryjącego się pod ikoną zębatki wybrać „Offline”, a następnie zainstalować proponowane rozszerzenie. 

Zapisz sobie newsy i artykuły do późniejszego przeczytania

Gdy masz dostęp do Internetu, ciągle odkrywasz nowe newsy i artykuły do przeczytania. Wiele z nich ląduje jednak w folderze „na później” i moment, w którym następuje zerwanie połączenia może być właśnie doskonałym „później”. Aby móc przeczytać te treści w trybie offline, warto wyposażyć się w darmową aplikację Pocket. 

Pocket

Pocket pozwala na zapisywanie internetowych artykułów, a jednocześnie oferuje czytnik, który pozwala cieszyć się ich treścią bez żadnych rozpraszaczy. W trybie domyślnym zapisywanie wymaga jednak kopiowania linków do okna aplikacji. Na szczęście powstało też rozszerzenie Save to Pocket, dzięki któremu dodawanie artykułów do późniejszego przeczytania jest tak proste, jak tworzenie zakładek – wystarczy wcisnąć przycisk i reszta „dzieje się sama”. Strony automatycznie trafiają do Pocket.

Google Chrome bez Internetu może zapewnić ci rozrywkę

Przeglądarka Google Chrome to także mnóstwo gier, w które można zagrać bez dostępu do Internetu – to głównie zabijacze czasu (oczekiwania na powrót Internetu) typu 2048 czy pasjans. Opisanie czy choćby wymienienie ich wszystkich byłoby rzeczą niemożliwą, dlatego też dajemy bezpośredni link do katalogu działających offline gier ocenianych na przynajmniej 4 gwiazdki: oto one.

Wszystkie opisane tutaj narzędzia znajdziesz później w sekcji Aplikacje (chrome://apps).

Katalog aplikacji działających w trybie offline jest zdecydowanie bardziej obszerny. W większości są to jednak narzędzia, z których korzystamy w postaci osobnych, desktopowych aplikacji. A może jednak macie jakieś rozszerzenia offline, które chcielibyście polecić? Jeśli tak, to zróbcie to w komentarzach.

 

Źródło: Popular Science, Chrome Web Store, inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  derunim
  8
  Jeszcze ciekawsze jest pytanie, co Google Chrome robi na naszym urządzeniu, jak jest podłączone do internetu ;)
  • avatar
   Barok
   6
   Bez żadnych ceregieli to na komach, a na pewno tych z Androidem, jak się zgubi neta w pociągu czy innym miejscu świata to po kliknęciu na dinozaura odpala się mini-gierka, w której przeskakujemy dinozaurem przez przeszkody... Niby niewiele, ale można byłoby to dodać do artykułu, skoro już mowa o Chrome ;)
   • avatar
    henzo31
    -1
    Pytanie bonusowe co by obecnie zrobiła większość młodego pokolenia jakby przez powiedzmy miesiąc na świecie zabrakło internetu.
    • avatar
     zakius
     0
     to co i z: nic