Internet

Co to jest Allegro Smart? Jak działa, kiedy warto skorzystać

przeczytasz w 2 min.

Przeglądając strony internetowe czy nawet oglądając telewizję, mogliście się natknąć na informację o nowej usłudze Allegro Smart, która ma zmniejszać koszty ponoszone przez aktywnych zakupowiczów za przesyłki. Na czym to polega i jak wygląda w praktyce?

Każdego miesiąca Allegro odwiedza około 17 milionów osób. Jeśli jesteście wśród nich i często robicie zakupy w taki właśnie sposób, to Allegro Smart jest usługą, która może was zainteresować. 

Allegro Smart – co to jest?

(Dostępna od kilku dni usługa) Allegro Smart została stworzona z myślą o osobach, które dużo kupują na tej platformie i chcą zmniejszyć ponoszone przez siebie koszty dostawy. Wystarczy zapłacić raz – za rok z góry – by następnie móc skorzystać z 365 darmowych dostaw w tym okresie. 

Allegro Smart sklep

Konkretnie mowa jest tutaj o listach poleconych oraz przesyłkach do punktów odbioru, a w przypadku Allegro są to:

 • placówki Poczty Polskiej,
 • stacje paliw Orlen,
 • kioski RUCH,
 • sklepy Żabka i Freshmarket
 • oraz Paczkomaty InPost.

Łącznie mówimy zatem o około 15 tysiącach punktów, do których paczki zostaną dostarczone bez dodatkowych opłat (jeśli spełni się określone wymagania). Oczywiście najpierw trzeba dokonać tej jednej płatności. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie…

Allegro Smart – ile to kosztuje?

Niewiele. Dostępne są dwa warianty:

 • 12-miesięczny abonament za 49 złotych (czyli 4,08 zł miesięcznie) – 365 przesyłek
 • 6-miesięczny abonament za 39 złotych (czyli 6,50 zł miesięcznie) – 180 przesyłek

Skoncentrujmy się przede wszystkim na tym pierwszym. Widać bowiem, że koszt usługi zwraca się już po 6-7 dostawach, co dla aktywnych zakupowiczów nie jest szczególnie dużą liczbą w skali roku. Na pytanie o to, czy warto skorzystać z tej usługi, każdy jednak musi odpowiedzieć sobie sam. Tym bardziej że są pewne haczyki.

Allegro Smart cennik

Trzeba mieć między innymi szczęście do sprzedawców, którzy zdecydują się na dołączenie do tego programu. Jak jednak podkreśla Grzegorz Czapski, dyrektor ds. rozwoju Allegro – „Już na starcie na Allegro dostępnych jest 30 milionów ofert oznaczonych ikoną Allegro Smart!”.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Osoby, zastanawiające się nad sprawdzeniem tej usługi, powinny być świadome kilku rzeczy. Plusy to między innymi bezpłatne zwroty, oferty specjalne oraz dodatkowe Monety. Dla niektórych użytkowników minusem z kolei może być to, że bezpłatna dostawa obowiązuje dopiero od 40 złotych (dla jednego sprzedawcy), co oznacza, że drobnostki się nie kwalifikują. 

Są też pewne kontrowersje związane z tym, że wartość dostawy nie może przekroczyć 40 zł, by została zmniejszona do 0 (więc produkty wielkogabarytowe nie wchodzą w grę) oraz z tym, że niektórzy sprzedawcy wysyłają każdy produkt osobno (co oznacza, że limit 365 przesyłek zmniejsza się przy takim zakupie nie o 1, lecz na przykład 3 czy 4). Najlepiej więc dobrze zaznajomić się z regulaminem.

Allegro Smart smartfon

Należy pamiętać również, że przesyłki kurierskie nie są objęte programem, podobnie jak paczki opłacane „za pobraniem”. Podsumowując, Allegro Smart obowiązuje więc wtedy, gdy:

 • produkty są oznaczone znakiem „Allegro Smart”,
 • produkty kosztują więcej niż 40 złotych, a ich wysyłka – mniej niż 40 złotych,
 • wybiera się płatność z góry i przesyłkę do punktu lub listem poleconym.

„Już dziś klienci kupują na Allegro bardzo często. Liczę, że dzięki Allegro Smart! uda nam się zachęcić ich do jeszcze częstszych zakupów. Nowa usługa nie tylko uczyni ich życie łatwiejszym, ale będzie także impulsem do dalszego rozwoju polskiego e-commerce. To ogromna szansa dla 125 tysięcy polskich przedsiębiorców - głównie małych i średnich firm - sprzedających na Allegro” – dodał Francois Nuyts, prezes Allegro.

Źródło: Allegro

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  3
  Wszystko byłoby fajnie, już miałem kupować...

  tylko DLACZEGO OFERTY Z DODANYM SMART NAGLE PODROŻAŁY???
  • avatar
   topiq
   2
   Kupiłem. Na rok. I jeszcze dziś zwróciła mi się połowa. Żadna z obserwowanych ofert nie podrożała. Wszystko zależy gdzie się kupuje i co się kupuje. Jak się kupuje u Januszy biznesu to wiadomo, że jeszcze będą chcieli na tym zarobić. Jedyne do czego mogę mieć zastrzeżenie to limit od 40 zł za zamówienie. W moim przypadku jednak, kiedy często kupuję części do auta, do komputera, zabawki dla dzieciaka, to przeliczając zwraca mi się pakiet w mniej niż miesiąc.
   Oczywiście mam nadzieję, że takich pakietów stworzą więcej i bardziej różnorodnych, tak żeby każdy kupujący mógł z darmowych dostaw skorzystać.
   Jeżeli ktoś kupuje regularnie jak ja i głównie korzysta z paczkomatów, paczki w ruchu i podobnych wymienionych w programie Smart to mu się opłaci.
   Jeżeli ktoś zamawia coś okazyjnie i tanie rzeczy, lub kurierem i za pobraniem to niestety z tego nie skorzysta. Tak czy siak zawsze przed zakupem warto a nawet trzeba przeczytać regulamin usługi, żeby później nie było płaczu i lamentów, że ktoś obejrzał reklamę w TV i jej zawierzył, a w regulaminie okazało się, że nie zawsze może skorzystać. Ale Polski naród już taki jest, że na wszystko musi ponarzekać, nawet na rzeczy, które go nie dotyczą. Bo przecież nie ma przymusu zakupu takiego pakietu, a kupować można nadal po staremu. Zakupi ten, któremu to się na dłuższą metę opłaci jak choćby mnie.
   Pozdrawiam.
   • avatar
    Tomecek
    1
    Minimalna kwota zamówienia 40 zł i to w dodatku od jednego sprzedawcy zabija ten pomysł. Szkoda :(
    • avatar
     Draghmar
     1
     Mnie ciekawi kiedy, podobnie jak monety, przestanie to być darmowe dka sprzwdawców.
     • avatar
      raffal81
      -2
      Nie kupuję na ALLEGRO, powinni robić takie bilbordy. Zrobiło się takie szambo z tego Allegro, szkoda gadać.
      • avatar
       Zent78
       0
       Gdyby były ciągle dostawy to i tak byłoby źle bo to dość drogo wychodzi. Abonament na dłuższą męte jest o wiele bardziej opłacalny - zwrot już po kilku paczkach. Lepiej żeby taka opcja była niż nie bo płacić każdorazowo po 8-10 zł to mi się też nie uśmiecha.
       • avatar
        Zent78
        0
        hehe ja już 8 paczek zamówiłem i jestem na plusie ;] i reszta leci za free
        • avatar
         mpk24
         0
         Nie korzystam, bo za pośrednictwem tego portalu zamawiam dość rzadko... Za to często na nim sprzedaję i z tego co udało mi się zauważyć, moi klienci zazwyczaj wybierają przesyłkę kurierską jako formę dostawy. Jako że nadawanie przesyłek kurierskich jest drogie i klienci zaczęli kręcić nosem, zacząłem korzystać z Sendit, brokera kurierskiego, który oferuje przesyłki zdecydowanie tańsze niż gdybym zdecydował się na nadanie przesyłki bezpośrednio przez firmę kurierską.
         • avatar
          lifehack
          0
          Ogarnij WYSYŁKĘ ZA DARMO. Nie musisz płacić 40zl, żeby dostać darmową wysyłkę. Zamawiasz za 40zł i już nie płacisz za wysyłkę. To co ci niepotrzebne oddajesz DARMOWYM zwrotem. Za wysyłki płaci Allegro, a sprzedający oddaje ci kasę za zwrócone produkty.